Proč svět (ne)potřebuje Supermana

30. května 2013 jardoom Diskuze (1)
Proč svět (ne)potřebuje Supermana

Každý fanoušek Supermana určitě viděl film Superman se vrací. V tomto filmu se Superman vrací na Zemi z výpravy na jeho rodnou planetu Krypton. Když se vrátí, zjistí že Lois Laneová napsala článek, za který dostala Pulitzerovu cenu. Tento článek se jmenuje „ Proč svět nepotřebuje Supermana“.
Já se nad touto otázkou trochu hlouběji zamyslel a rád se o tuto myšlenku s fanoušky našeho webu podělím.

Knihy Dobrovský

Tato otázka se zajisté dá pochopit hodně způsoby, které jsou více či méně uspokojivé nebo znepokojivé. Člověk si řekne, že je Superman jen smyšlená, komiksová postava a nemá cenu se tímto tématem zabývat. Fanoušek komiksu se ale určitě dokáže do role Supermana vžít a pokud má jen trochu bujnou fantazii zjistí, že opravdu není jednoduché být tím, kým on je. Pokud se vžít do tohoto komiksového světa nedokážete, asi je další čtení tohoto článku zbytečné.
 V rychlosti si připomeňme kdo Superman je a odkud se vzal. Superman alias Kal-El pochází z planety Krypton. Když byl Kal-El ještě batole, byl odeslán svým otcem na planetu Zemi, jelikož Krypton postihla zkáza a vybouchl. Po přistáni na Zemi ho našla rodina Kentových a ujali se ho. Byl pojmenován Clark. Ovšem netrvalo dlouho a zjistili, že Clark není obyčejné dítě.  Diky evolučním rozdílům mezi Kryptonem a Zemí Clark disponoval neobyčejnými schopnostmi. Supersíla, supersluch, superzrak a další super schopnostmi které určitě všichni známe. Při dospívání na jeho bedra začala padat těžká břemena se kterýma se musel chtě, nechtě vypořádat. Nemyslím tím jen padouchy, zločince a nečekané návštěvy superpadouchů z cizích planet ale myslím tím i otázku jeho schizofrenně rozdvojené osobnosti Clark/Superman a dále také největší pud všech lidí i zvířat, myslím tím lásku. Láska hýbe celým světem a dokonce i Clarkem. Ten se zamiloval do Lois a to v jeho životě sehrálo velkou roli.
Z tohoto shrnutí lze usoudit, že v jeho životě čelil nejednomu problému. Všechny ale vyřešit tak aby obyvatelé této planety trpěli co nejméně. Proč? Proč se Superman na všechno tady nevykašlal a neodletěl na jinou planetu? Někam kde by měl klid, kde by nemusel řešit problémy za nás. Všechny odpovědi byly, jsou a vždy budou jen spekulací. Můj názor? Řekl bych, že za to může stejná příčina jako u Thora. Láska k lidstvu. Pro většinu lidí totiž Superman znamená víc než jen svalouše v modrém přilnavém obleku s červenými slipy a podkolenky. Je to zdroj dobra, pro někoho poslední naděje na lepší zítřek. Pro někoho je toto jen nepotřebný trapák který nemá na této planetě co dělat a všem by bez něj bylo lépe. Tento článek nepíši proto abych Vám sdělil proč člověk Supermana potřebuje či nikoli, chci trochu nastínit, jak by to bez něj vypadalo, jak by to vypadalo, kdyby se vydal jinou cestou nebo jak by to vypadalo, kdybychom ho opravdu nepotřebovali a uměli naše problémy řešit sami.
Všichni určitě víme že Superman je symbolem Ameriky, její síly, nezávislosti a hlavně svobody.
Jak už sem psal, Superman skrýval své schopnosti a žil jako normální člověk pod jménem Clark. Kdyby se ale nechtěl skrývat, zajisté by ho zdejší občané nepřijali jako boha. Nebyl by tímto symbolem svobody a sily. Stal by se všedností a nikoho by jeho činy nijak nerozčarovaly. Záchrana padajícího letadla z nebes by byla samozřejmá, nikdo by se nemusel bát, nikdo by nezamykal auta či byty, nikoho by nerozrušovala vesmírná loď, která na naši planetu útočí, jelikož by každý útok Superman odrazil a lidstvo by bylo opět zachráněno.
Co kdyby ale Superman vůbec nebyl tím, kým ho známe. Co kdyby se choval jako po červeném kryptonku? Byl by dominantní, teritoriální, běsnil by a podobně. Určitě každý kouká na Futuramu. Představte si ho jako Robosantu na Vánoce. Lidstvo by rovnou po jeho příletu na planetu asi mělo nacvičovat skoky do rakve. Možná by se ale tenhle Superman některým lidem líbil víc. Protože se šíleným záporákem toho můžete udělat mnohem víc než se stále se usmívajícím, milým, hodným hrdinou.
Otázka Supermanova života, otázka toho co by mohl či nemohl je opravdu hodně obecná a řešit to by bylo na hodně dlouho a stejně bychom se nedobrali konce.
Hlavní otázka pro zamyšlení je ale jiná. Co kdyby nebyl? Toto zamyšlení je pro mě lék na dnešní svět. Superman je hrdina, který nikdy neselže, ale já myslím, že v každém z nás je kus hrdiny a všechny problémy určitě dokážeme řešit sami i když nejsme nezranitelní. Stačí se nebát, když někdo potřebuje pomoc. V dnešní době většina lidí v nebezpečné situaci radši vytáhne mobilní telefon s HD fotoaparátem a streamuje na youtube a Facebook či jiné sociální sítě vše co se kolem něj děje. Pak je tu ale i ta menšina, kterou bych rozdělil na tři části. Ta první je část lidí, kteří bez mrknutí odejdou, jelikož se jich to netýká. Další skupina jsou ti skoro „hrdinové“ kteří by něco udělat chtěli, ale nemohou protože  jim to nedovolí strach. Jsou tu ale i tací, kteří si řeknou „ já strach nemám, musím pomoci“ a pomohou. Zasáhnou, i když je nechrání neprůstřelná kůže a dokonce nemají žádnou superschopnost která je v dané situaci zvýhodní. Těch je bohužel nejméně.
Toto je pro mě jasný důvod proč lidé, svět a možná i celý vesmír Supermana potřebuje a to jak v tom komiksovém smyslu, tak v naší realitě. Člověk si tohoto hrdinu možná v tu pravou dobu představí a zasáhne, když bude potřeba. Potom se určitě každý člověk dokáže aspoň trochu vžít do jeho kůže a pozná, jaký pocit Supermana hřeje, když den co den zachraňuje lidské životy.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Poslední příspěvky v diskuzi

The First Robin Offline
The First Robin 31/05/2013 (31. května 2013)
Musí, říct, že myšlenka že by se někdo skutečně pokusil vytvořit souvislý a smysluplný text na téma „Proč svět (ne) potřebuje Supermana“ mě napadla ještě v průběhu premiérového sledování Superman Returns. Dokonce jsem si onehdy pohrával s myšlenkou, že bych se...
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku