Sandman 07: Krátké životy

17. května 2013 Damien Diskuze (0)
Sandman 07: Krátké životy

Po týdnu pokračujeme v našem seriálu a recenzuji další díl ze série Sandman Neila Gaimana. Pro tentokrát to bude svazek číslo osm s podtitulem Krátké životy. Pro mě osobně je to srdcovka, protože je to vlastně první Sandman, za kterého jsem dal tehdy pracně vydřené peníze a poukázku na tři stovky, kterou jsem vyhrál ve školní literární soutěži.

Knihy Dobrovský

Ještě jednou bych se rád omluvil oběma lidem, kteří to budou číst, že píši recenze na přeskáčku a ne chronologicky. Máme k tomu své důvody, tak se s tím, prosím, smiřte.

Nyní k dílu. V minulé recenzi jsem psal o devátém díle, ve kterém se členové rodiny Věčných objevují spíše sporadicky a jejich zásahy do samotného příběhu jsou sice zásadní, ale asi tak zásadní, jako je zemská přitažlivost. Víme, že je důležitá, ale nikterak si jí nevšímáme. Což je samozřejmě hlavní rys celého tohoto komixu známý každému, kdo s ním má nějakou zkušenost. A ten, kdo zkušenost nemá, se to právě dozvěděl.
Krátké životy jsou pravý opak svého pokračování. Hlavní dějová linie je pro tentokrát velmi rozšířená a z temných zákoutí inspicientské kukaně vystupuje přímo na jeviště Sen a Delirium, jejichž společné putování čtenář sleduje.

Během této (řekl bych druhé nejobsáhlejší) knihy se samozřejmě vyskytují další dílčí příběhy, založené buď na cizím folklóru, nebo přímo spojené se Sandmanovým universem. Příkladem může být smrt nesmrtelného muže, ale mnohem více se objevují flashbacky, jejichž obsahem jsou především vzpomínky na marnotratného bratra Zkázu, kterého se dvojice sourozenců vydá hledat. Zde bych se chtěl zastavit, protože Zkáza, jako jedna z mých oblíbených postav, je velmi zajímavá a ačkoli jako aspekt ničení nesplnila svá očekávání, nepostrádá schopnost jisté empatie. Je pravým protikladem svého jména, rád vaří, maluje, je to humorný a bodrý společník a především Delirium a Zoufalství na něho mají velmi pozitivní vzpomínky, protože se k nim vždy choval skutečně jako k sestrám. To je i důvod, proč se šílené Delirium rozhodne ho konečně najít. Proč si jako společníka vybrala práv Morfea, bratra, kterého se nejvíc bojí, to si budete muset přečíst.

Krátké životy

Na každý pád, Delirium zastihlo Morfea v nevhodnou chvíli. Každý rozchod pán snů velice prožívá a kvůli tomu poslednímu už ve Snění několik týdnů prší, což odnáší personál jeho hradu. Druhým úskalím je, že Morfeus svého bratra zavrhl, protože před třemi sty lety opustil své povinnosti a začal se poflakovat po světech a vesmírech. Nakonec Morfeus není vyloženě přátelský typ a ani dobrý společník na cesty. Každopádně prokáže svatou trpělivost při putování se svou labilní a narušenou sestrou.

Líčit zde celý příběh by zabralo hodně stran. Důležité je, že celou knihou se táhne ten dým tajemna. Jednak se oba sourozenci honí za stínem, jednak se v příběhu vyskytuje celá řada starších bohů, kteří mají v příběhu větší nebo menší roli. Kromě toho součástí příběhu je i setkání Morfea a jeho syna Orfea. Jak toto setkání dopadne, to vám prozrazovat nebudu, ale můžu vás ubezpečit, že to bude mít dalekosáhlé následky.

O výtvarné stránce se moc rozepisovat nebudu. Celý komix od začátku do konce byl ilustrován Jill Thompsonovou a Vincentem Locke a je to v zásadě kresba velmi příjemná. (Krásně je vyobrazeno Delirium, které se ze své povahy mění v podstatě z obrázku na obrázek.) Obálku dělal již tradičně Dave McKean. 

Více Věčných, příběh, rozsah
Není pro všechny, rozsah

Verdikt

Chápu, že dávat rozsah jako plus i mínus je kravina, ale někoho prostě 256 stran odradí. Na druhou stranu je to velmi přijatelný poměr k ceně. Platí tu to, co jsem psal minule, že to nemusí nadchnout každého. Ale stále je to velmi originální a svébytný komix a já nemůžu hodnotit jinak.

O autorovi

Damien
Damien

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku