Ultimátní komiksový komplet #02: Uncanny X-Men - Dark Phoenix

6. května 2013 gumidekmedvidek Diskuze (8)
Ultimátní komiksový komplet #02: Uncanny X-Men - Dark Phoenix

Dva týdny uběhly a máme tu pro změnu  Uncanny X-Men  a slavnou proměnu Dark Phoenix. Jedná se doposud o nejstarší komiksový zážitek, který nám Ultimátní komiksový komplet přinesl. A jak se vlastně popral s dnešním komiksovým čtenářem?

Knihy Dobrovský

TommyEmko - A z popela svého opět povstane.

„aneb pohled redaktora/fanouška Marvel komiksů“

Minulou jednohubku, kterou jsem zhltnul na posezení, nám nyní střídá zdánlivě průměrně dlouhý komiks. Ale opravdu jen zdánlivě. Příběh komiksu není vůbec špatný, ba co více je velice vydařený, ovšem aspoň mě jeho četba přišla nekonečná a prokousával jsem se jí jak kaší z Hrnečku vař. Klasickou kresbu devadesátých let nám zde totiž doprovází hromady až hory textu, který je někdy, hlavně v bojových pasážích docela zbytečný až možná nemístný. Pamatujete na Hulka? Zatím nejsilnější knihu série UKK, tak ta i když je o dost silnější má asi o polovinu textu méně než naši současní X-Meni. A to bych viděl jako opravdu zásadní zádrhel komiksu, některé čtenáře by to mohlo od četby dokonce i odradit.

Ale abych jen nekritizoval, tak musím pochválit scénáristu za opravdu povedený příběh (tedy když ho osekáte o zbytečnosti a tak minimálně o dobrou půlku textu), který pěkně nastiňuje pochody v Jeanině mysli. Kresba odpovídající datu vydání vás nenadchne ale určitě i nepobouří a v tom lepším případě ve vás vyvolá menší nostalgii. S komiksem jsem byl tedy docela pokojený a moje hodnocení tomu odpovídá ale učitě bych tuto knihu nedoporučil čtenářům, kteří mají radši komiksy s rychlím spádem a boji bez zbytečných řečí.

 

 

6/10

Morzael - Mé největší zklamání v rámci UKK

„aneb pohled redaktora/fanouška konkurenčích DC komiksů“

Tak předně musím říct, že nazvání tohoto svazku možná nejlepší komiksem, co kdy vyšel, v úvodní předmluvě, je skoro na facku. Nebudu tu zkoumat jeho historickou významnost pro další směřování Marvelu a X-menů, ale pro mě bylo skoro utrpení ho dočíst. Úvodní obálku radši ani komentovat nebudu. Kresba Johna Byrna rozhodně čím ohromit nemá, ale až na pár kiksů nemám moc co vytýkat.

Scénář Chrise Claremonta naproti tomu si teď vychutnám. Používá se zde hodně vzletných obratů, které dávají komiksu punc sečtelosti a hloubky. Snad ale asi každý poznal, že je to jen falešná, pěkně vypadající slupka skrývající nudnost a nevyváženost příběhu. Nemluvě o nelogičnosti určitých situacích jako například to, že si nějaký trapný nájemný bouchač vezme Wolverina s adamantiovou kostrou do podpaží jako basu piv. Jediné co se mi zde líbilo, bylo řádění Dark Phoenix napříč vesmírem.

Zbytek se odehrává v opakující se šabloně: X-meny někdo unesl, tak se osvobodí, zas je někdo unese, zas je osvobodí, zas je někdo unese a zase se z toho musí vybojovat, a do toho je jak násilím nacpán příběh Dark Phoenix, který se najednou rozjede, jak když někdo luskne. Nemluvě o spoustě táhlých a naprosto zbytečný monologů. Navíc po tomhle komiksu mám silnou averzi vůči Xavierovi, jehož kecy typu „když není po mém, tak je to špatně“ mě neskutečně vytáčely.

První komiks v rámci UKK, u kterého opravdu lituji svých peněz. Kde získal takovou popularitu, mi nejspíš zůstane navždy skryto. Možná se to někomu líbilo, ale já vím téměř jistě, že k tomuhle dílu už se NIKDY nevrátím.    

 

4/10

gumidekmedvidek - Pomalé roztahané vyprávění

„aneb pohled redaktora neovlivněného superhrdinskými komiksy“

Tak tato recenze se mi píše opravdu těžce. Osobně X-Meny mám poměrně v oblibě, tak jsem se poměrně těšil. Až jsem ale spatřil datum vydání, kterému odpovídal rok 1979, tak jsem si řekl, že to asi nebude ta pravá káva pro mě. A taky nebyla.

Nechci se podrobně zaobírat tím, že typické pro tu dobu byla nadměrná ukecanost děje, protože bych knihu ani nedočetl. Ony ty dialogy skoro nedávali smysl. V životě by normální člověk (ani mutant) nedokázal říct tolik věcí. K tomu poznámky autorů, které zbytečně popisují scény, které popisovat nepotřebují. Zajímavé je si všimnout, že díky tomuto jevu se vlastně děj komiksu zastavil na bodě mrazu a tak nějak nepluje dál. Díky tomu, že se všechno furt vysvětluje a kecá, není prostor na posunutí příběhu někam dále. Ono to pak celé ubírá na dynamičnosti a tím pádem výsledný příběh se k nám dostává jako holá kostra bez hlubšího smyslu.

Co se samotného příběhu týče, tak se vlastně nic moc extra nestane. Unesou X-Men, zachrání je zbytek X-Menů, uvězní X-Meny, zachrání je Wolverine. Nakonec bitka ve vesmíru konec. Připadá Vám to málo na takto tlustou knihu? Nejste v tom sami. Na to kolik je tam textu tak je to obzvlášť malá porce zábavy.

Na druhou stranu bych chtěl vyzdvihnout zajímavý děj, i když byl špatně zpracován. Pak Wolverine, když byl v akci, tak to stálo za to i ty hlášky byly solidní. Paradoxně se mi zde líbil mnohem více než v předchozím kousku UKK kde měl sólovku.

Kdybych měl možnost upravit děj, tak bych vystřihnul první tři sešity a zbytek bych dal tak do maximálně 4 sešitů. Děj by byl dynamičtější a ne tolik zbytečný. Takhle to zůstalo s odřenýma ušima napůl cesty.

 

5/10

Verdikt

Zde najdete souhrné hodnocení vytvořené průměrem dílčích.

O autorovi

gumidekmedvidek
gumidekmedvidek

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Další autoři

Morzael TommyEmko

Poslední příspěvky v diskuzi

Traum Offline
Traum 08/05/2013 (8. května 2013)
Tam ani nejde o to, že je toho textu tolik, ale spíš o to, že je ho spousta přebytečného. Je třeba si uvědomit, že komiks je medium, jenž má za úkol nějakým způsobem zprostředkovat vyprávění, což nedělá pouze scénářem ale i kresbou. Jak naznačuje např. Scott McCloud v...
TommyEmko Offline
TommyEmko 07/05/2013 (7. května 2013)
Odpověd na #1426 příspěvek od Const.ex
Pánové, docela se dívím, jak dnešní generace komiksových čtenářů špatně stravuje trochu textu navíc. Více textu prostě ke starším ročníkům (upozorňuji, že starším. Né jak píše TommyEmko Klasickou kresbu devadesátých let nám zde totiž doprovází hromady až hory textu komiksů patří. Protože před...
Tak se omlouvam za ty devadesatky a opravuji se na prelom osmdesatych a devadesatych let. Jinak co se tyce spousty textu tak s nim take nemam problem, ale v tomto pripade me to proste prislo nekonecne a od veci. A co se stari komiksu tyce tak s tim taky nemam problem treba predchozi Wolverine me...
gumidekmedvidek Offline
gumidekmedvidek 07/05/2013 (7. května 2013)
Odpověd na #1429 příspěvek od Const.ex
Osobně právě první Star Wars komiksy od Marvelu nemám vůbec rád (v komiksovém univerzu jsou pro mě něco jako Ewok v tom filmovém - slepá ulička). Ale zpět k X-menům: pokud se chystáte číst starší ročníky, tak musíte mít dávku empatie, abyste se dokázali vcítit do čtenáře té doby... to je základ. Jinak to nemá...
Určitě máš v mnoha ohledech pravdu a taky s tebou souhlasím ve spoustě věcech. Mě se právě narozdíl od tebe ty první Star Wars líbili. Sice né svým dějem, ale práve tím ztvárněním, kdy na mě dýchala doba. Je pravda, že k X-Menům jsem si nevytvořil tak hluboký vztah jako...
Const.ex Offline
Const.ex 07/05/2013 (7. května 2013)
Odpověd na #1428 příspěvek od gumidekmedvidek
Tentokrát musím plně souhlasit Morzaelem. Tvorba té doby je rozhodně zajímavá a určitě si najde i našla své příznivce a to včetně Const.ex. Pak tu mame ALE. Četl jsem první komiksy Star Wars, které jsou starší než tento kousek a vůbec jsem neměl problém s tím textem. Všechno o čem přemýšleli, mluvili a vyprávěli...
Osobně právě první Star Wars komiksy od Marvelu nemám vůbec rád (v komiksovém univerzu jsou pro mě něco jako Ewok v tom filmovém - slepá ulička). Ale zpět k X-menům: pokud se chystáte číst starší ročníky, tak musíte mít dávku empatie, abyste se dokázali vcítit do...
gumidekmedvidek Offline
gumidekmedvidek 07/05/2013 (7. května 2013)
Tentokrát musím plně souhlasit Morzaelem. Tvorba té doby je rozhodně zajímavá a určitě si najde i našla své příznivce a to včetně Const.ex. Pak tu mame ALE. Četl jsem první komiksy Star Wars, které jsou starší než tento kousek a vůbec jsem neměl problém s tím textem....
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku