Muži, kteří nenávidí ženy 1

3. května 2013 gumidekmedvidek Diskuze (0)
Muži, kteří nenávidí ženy 1

Světoznámou knižní trilogii Milénium švédského spisovatele Stiega Larssona snad netřeba sáhodlouze představovat. Na světě se těchto knih prodalo opravdu nemalé číslo. Samu popularitu tohoto světa dokazuje i kompletní zfilmování v rodném Švédsku a Fincherův thrillerový pohled ze zámoří. Na podzim si tuto popularitu uvědomilo i americké nakladatelství Vertigo a vydalo první polovinu první knihy trilogie jako grafický román. Nyní si ho můžeme vychutnat i v pohodlí českého domova.

Knihy Dobrovský

V první řade, než bych se pustil do samotného recenzování, rád bych chtěl všechny upozornit na to, že jsem nečetl původní knižní formu. Tudíž můj názor berte jako neovlivněný. Věřím, že zarputilí fanoušci série budou postrádat detailnost knižního zpracování, ale komiks je jiná forma vyjádření a dostává tudíž jiný pohled, stejně jako film.

V prvních řadách bych chtěl pozdvihnout sílu tématu, který komiks zpracovává. Má opravdu šťávu a je jej radost číst. Obzvlášť když jste dospělejší čtenář, který si až zase tolik nepotrpí na ikonické kresby zobrazující epické akční pasáže a bitvy. Tento kousek vyloženě volá po domýšlivé hlavě a očích, které se nebojí grafického ztvárnění.  Opravdu číst Muže, kteří nenávidí ženy je elementárně odlišný komiksový zážitek.

Kdybych na komiks pohlédl z hlediska zpracování, tak dostaneme překvapivě zaslouženou kvalitu. Nakladatelství Host, je v rámci vydávání komiksu nováček a sám jsem byl zvědav, jak se popere s vydáním tohoto druhu umění. Jednoduše jsem byl více než příjemně překvapen. Kvalita, která se nám dostává, je na poměry paperbacku líbivá a rozhodně může konkurovat ostatním českým komiksovým nakladatelstvím. Vybraný papír příjemně lesklý, kresba vypadá dobře, no prostě není co dodat. Jen tak dál.

Pokud patříte k těm, co o tomto fenoménu slyší poprvé, anebo jen z doslechu pár informací, tak samotný příběh je zasazen do Švédska. Točí se okolo Mikaela Blomkvista ekonomického novináře, který prohrává soudní spor s finančním magnátem Hansem-Erikem Wennerströmem. Tento spor prohraje a nečeká ho nic jiného než tučné odškodné a menší pobyt za mřížemi. Aby napravil svoji pověst, přijímá nabídku průmyslníka Henrika Vagnera, který po něm chce, aby vyšetřil zmizení jeho neteře Harriet, ke kterému došlo před více než třiceti lety. Mikael se pustí do vyšetřování a na pomoc si přizve mladou hackerku Lisbeth Salanderovou. Společně vytvoří netradiční pár a začnou odhalovat temné zákoutí Vagnerovi rodiny.

Právě Lisbeth Salanderová je hlavní tahoun celého příběhu i v případě komiksu. Ona je to vlastně taková superhrdinka pro dospělejší publikum. Punkerka, která je prošpikovaná piercingy, tetováním a hlavně nelehkou cestou dospívání působí navenek neokoukaně a poutavě. Vytváří si kolem sebe perfektně vykreslené syrové pozadí, které vás jen tak nepustí. Tuto skutečnost si uvědomil i Leonardo Manco, který vtiskl Lisbeth to pravé dospělé a temné grafické ztvárnění. Tuto postavu si prostě musí oblíbit každý, kdo má pro tenhle žánr a styl slabost.

Jak jsem zmínil na začátku, tak se nemůžu pustit do srovnávání knihy a komiksu, neboť jsem knihu nečetl. Ono to vlastně ani nejde. Kniha a komiks jsou dvě elementárně odlišné věci. Je jasné, že šestisetstránkovou knihu nenacpete do dvou 150 stránkových paperbacků. To prostě nejde. Ale myslím si, že touto formou se příběh stane dynamičtější a možná přiláká právě ty lidi, kteří do teď váhali, zda do světa Stiega Larssona proniknout, či ne. Právě komiks by se mohl stát takovým katalyzátorem k samotné knize.

Pokud bych to vzal z druhé stránky věci, tak zarytí čtenáři budou čekat na své oblíbené pasáže. Ty se pak buď dostaví, ale nebudou vypadat podle jejich představ nebo prostě je v komiksu vůbec nenaleznou. Tudíž tento komiks striktně rozdělí čtenáře na dvě skupiny.

Nemá smysl se zaobírat tím co je lepší, ale spíše to, zda to má smysl. Komiksová kultura, je dychtivá po nových věcech a potřebuje i dospělé hrdiny a vážné napínavé poctivé krimi příběhy. V případě Mužů, kteří nenávidí ženy se nám všechno toto dostává v té pravé míře.

vážný dospělý komiks, poctivý napínavý příběh
pro fanoušky knižní předlohy nepříjemné osekání děje

Verdikt

Pokud patříte k fanouškům detektivních a krimi komiksů a už jste unavení idylickými a přímočarými dějovými linkami, tak Muži, kteří nenávidí ženy jsou komiksem pro vás. Jen bych chtěl upozornit fanoušky knižní trilogie, aby zvážili přečtení. Protože ořezané detaily příběhu můžou hluboce postrádat. Tito lidé si mohou s výsledného hodnocení nějaký ten bod ubrat.

Host
Děkujeme za spolupráci nakladatelství Host, které vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů.

O autorovi

gumidekmedvidek
gumidekmedvidek

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku