Batman R.I.P

25. dubna 2013 Morzael Diskuze (17)

Bat-orgie začíná!

Batman R.I.P

Jeden z nejočekávanějších komiksů letošního roku u nás pro všechny fandy DC a hlavně fandy Temného rytíře je konečně tady. Příběh jehož pověst ho předchází. Byl opravdu tak dobrý, jak o něm většina lidí, ať už fandů nebo kritiků, píše? Za mě rozhodně ano, a zde se Vám pokusím vysvětlit proč...

Knihy Dobrovský

Žánr:

Superhrdinský, psychologický, akční, thriller

Příběh:

V Gothamu se usídlila organizace s názvem Černá rukavice a na mušce mají největšího ochránce tohoto města, jejího Temného rytíře – Batmana. Bruce ovšem už něco tuší, a i v opojení svého nového vztahu a Gothamu téměř bez zločinu se vydává po stopách organizace Černá rukavice, o které ale nikde nemůže nic zjistit. Jeho tušení se pomalu stává posedlostí a i jemu nejbližší lidé začínají pochybovat o Brucově zdravém rozumu.

Začne pochybovat dokonce i on sám, dokud Černá rukavice nakonec opravdu neudeří. Zasáhne tvrdě a nemilosrdně přímo do Brucova života a povede se jí něco, co ještě žádnému jinému Batmanovu soupeři v historii – vymazat jeho osobnost a ponechat ho napospas osudu aniž ví, kdo nebo co je zač. Jenže by to nebyl Batman, kdyby nebyl připraven na vše. Připravte se na neskutečnou jízdu sebeuvědomění a odplaty v podání Temného rytíře, jak ho neznáte.  

O komiksu:

Musím říct, že komiksy jako tento jsou přesně ten důvod, proč superhrdisnký žánr mám stále rád a proč je Batman jedním z mých největších oblíbenců.

Kresba Tonyho Daniela je naprosto strhující. Barevně křiklavá jako svět Gothamu a temná jako atmosféra příběhu. Nedokážu si představit lépe vystihující kresbu pro tento svazek.

Scénář Granta Morrisona je téměř geniální. Přijde mi jako jeho osobní óda na to, proč je Batman tak skvělá a silná postava a proč všem nakope zadek. Myslíte si, že Batmana znáte? Že Vás ničím nepřekvapí? Myslete znovu, protože Vám Grant Morrison dokáže, jak strašně se mýlíte.

Úvod se zabývá psychologickou diagnózou Brucovi letité války proti zločinu a zpochybnění jeho zdravého rozumu. Je to tak silné a dobře propracované, že i vy sami o sobě na chvíli zapochybujete, jestli celá ta léta nečtete vlastně komiksy o vyšinutém bláznovi spíše než o velkém hrdinovi. Další skvělý moment přichází s dostáním Batmana do jeho psychických kolen. Každý normální člověk by byl vyřízený, ale Batman není normální člověk, je připraven dokonce i na to, kdyby mu někdo vymazal osobnost.

Celý příběh je neskutečně napínavý a nenechá Vás na chvíli vydechnout, ale finále je přímo grandiózní. Vynikající moment pro mě byl, když Joker vysvětluje členům Černé rukavice jeho vztah s Batmanem. Hned na to jim posměšně objasňuje, že se nemají proč radovat, jestli si myslí, že Batmana porazili. Ale ani to se nevyrovná finálnímu odhalení Batmana.

Komiks v sobě má vynikající detektivku, skvěle propracovanou cestu do koutů Batmanovi mysli, trochu té mystiky a výborné akční sekvence. Já bych nemohl chtít od komiksu o Batmanovi víc. Je tu jasně vidět, že je to nejen člověk na vrcholu fyzických možností lidské rasy, ale stejně tak i psychických, a i když ho dostanete do kolen, stejně znovu vstane. Plus závěr jasně potěší nejen každého fandu Batmanových příběhů, ale i nováčky, protože si projedeme prakticky celou cestu Temného rytíře a jeho největších momentů.  

Každopádně je tento komiks odměnou a poctou pro všechny letité fandy Batmana, kteří s ním věrně a pravidělně prožívali léta jeho příběhů. Dočkáte se tu odkazů na příběh z planety Zur-En-Arrh, camea legendárního Bat-Mita a jiných odkazů na dávné časy Temného rytíře. 

Za zmínku stojí určitě také nádherné vydání v pevné vazbě s přebalem, které bude ozdobou Vaší Batmanovské sbírky.

Jenže je tu jedno mínus. Pokud bych se měl vžít do člověka, který četl maximálně Batman a syn, co se týče souvisejících komiksů s tímto dílem, tak bych si to nejspíš tolik neužil. Je tu celkem dost odkazů na starší díly Batmana, hlavně co se týče běhu Granta Morrisona a věřím, že čtenáři mohou být zmateni. (S tím přichází opět má nabídka - pokud jste četli Batman R.I.P a něco Vám není jasné, napište mi to komentářů a já opět sepíšu nějaký objasňující článek, který by Vám pomohl se lépe zorientovat. Rozhodně se nestyďte, protože je škoda, si takto skvělý komiks neužít v zamýšlené míře.) 

Určení:

Čtenáři superhrdisnkého žánru. Pro fanoušky DC a Temného rytíře povinnost a nutnost! Rozhodně nedoporučuji nováčkům ve světě Batmana. 

Nádherná kresba a geniální scénář
Příliš skrytých odkazů na jiné díly

Verdikt

Batman R.I.P je skvostem po grafické i scénáristické stránce. Pro každého, kdo má rád Batmana a má alespoň ponětí o běhu příběhů Granta Morrisona, tak to bude jedna velká orgie. Nováčka ve světě komiksů, nebo světě Batmana, nejspíš tolik nepotěší, ale za mě je to jeden z nejlepších komiksů letošního roku. Morrison a Daniel vskutku vytvořili umělecké dílo!

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

spiderbat Offline
spiderbat 09/01/2016 (9. ledna 2016)
Odpověd na #6814 příspěvek od Morzael
Já myslím, že spíš jako je tento :-) www.comixzone.cz/view/935-batman-od-granta-morrisona-1-3
Ano, TO BY BYLO SAMOZŘEJMĚ LEPŠÍ.
Morzael Offline
Morzael 09/01/2016 (9. ledna 2016)
Já myslím, že spíš jako je tento :-) www.comixzone.cz/view/935-batman-od-granta-morrisona-1-3
spiderbat Offline
spiderbat 09/01/2016 (9. ledna 2016)
Odpověd na #6808 příspěvek od Luky.kuky10
Zdravim, urcite bych bral nejaky objasnujici clanek;-) 
Luky.kuky10 Offline
Luky.kuky10 09/01/2016 (9. ledna 2016)
Zdravim, urcite bych bral nejaky objasnujici clanek;-) 
spiderbat Offline
spiderbat 28/12/2014 (28. prosince 2014)
Odpověd na #5603 příspěvek od Morzael
Na předběžném edičním plánu byla na rok 2015
Pořád je, tedy hádám, doufám...
Minotaur.cz