Bitevní pole

23. dubna 2013 gumidekmedvidek Diskuze (4)
Bitevní pole

Sice nám už uplynula nějaká doba od vydání Bitevního pole, ale na recenzi jsme rozhodně nezapomněli. Ti co ještě nepořídili nebo nečetli tak ji tu máme pro Vás.  Pojďme si tedy postupně přiblížit zákoutí druhé světové války s pohledu žánrového mistra na brutalitu, Gartha Ennise.

Knihy Dobrovský

S prvního pohledu si všimnete, že nedržíte v ruce knížku o Franku Castelovi, ani to není Preacher nebo dokonce Hitman. Samotný Garth Ennise se tentokrát ponořil do dějin druhé světové války. Právě zde našel své další působiště, kde může upustit uzdu své brilantní mysli. Tentokrát je částečně limitován dobovým tématem. Právě proto Ennis sahá po historických pramenech a vytváří nám sice vymyšlený, ale za to autentický zážitek. Důkazem toho je i slušná řádka použité literatury a pramenů na konci knihy. A to se počítá. Snaha přiblížit čtenáři zážitek a hlavně autenticitu je na místě, tudíž se nemusíme bát nějakých historických kiksů.

Kniha a její technické zpracování se pohybuje na opravdové špičce. Chválím opět BBart za líbivé zpracování a hlavně za pevnou vazbu, která dodá komiksu tu pravou hodnotu a pocit ze čtení. Právě pokud má kniha nad dvě stě stránek, tak pevná a šitá vazba je jednoznačně nejlepší řešení. Navíc to ocení každý, kdo má ke komiksu alespoň nějaký vztah.

Čekají nás tři příběhy, které se liší, jak svým vyprávěcím stylem, tak hlavními hrdiny. Přesto tyto příběhy mají něco v jádru společného. Tím je totální odpor k znepřátelené straně. Kde hrdinové příběhů žádají neadekvátní pomstu. Jinými slovy se nejedná o styl „oko za oko, zub za zub“, ale spíše „oko za hlavu“. S tímto prvkem se dostávám k další podobnosti a to je postupná přeměna hlavních postav, kde na příklad v prvním příběhu se ze slabé a nevinné letkyně vyklube krvežíznivý mstící se stroj.

Co se týče dějové linky jednotlivých příběhů, tak první nás zavádí na ruskou frontu do řad příslušníku 588. Gardového nočního bombardovacího pluku, který tvoří samé ženy. Vyprávění nás postupně seznamuje se špatným technickým stavem sovětských vojsk a zároveň neblahému odhodlání matičce Rusi. Zajímavé bylo líčení dějové linky i z pohledu nacistů, na které dopadali bomby našich sovětských letkyň. Ty Ennis vykreslil, jako obyčejné vojáky, kteří mají stejný strach, jako znepřátelená strana ve vzduchu. Nakonec Ennis nezklame a z idealizovaného vyprávění se vyklubou scény, které se vryjí do paměti. Mezi ně lze třeba zařadit svíjejícího Němce v kaluži krve, který si drží svá vlastní střeva. Pak komiksové mnohonásobné znásilnění, které sice nezobrazuje samotný akt, ale svými následky nechává čtenáře chladně přihlížet a nasávat tu zvrácenou atmosféru.

Unikátnost této knihy je i v tom, že co příběh to jiné těsto a jiná kresba. Pokud se mrkneme na ten druhý, tak nás čeká o poznání jednodušší kresba i barvy. To vůbec nepovažuji za nevyhovující, právě naopak tato kresba dokonale vykresluje vnitřní prožitky hlavní postavy zdravotní sestry Carrie Suttonové. Hnedka na začátku Vám dá komiks pořádnou facku, v podobě masové vraždy civilistů, japonskými příslušníky ozbrojených sil. Ta situace, je o to děsivější, že podobné věci byli ve druhé světové válce na denním pořádku. Celé to ve mně vytvořilo až mrazivou atmosféru. Sestra Carrie zázrakem popravu přežije, a svým způsobem ji to v nitru poznamená. Ve vojenské nemocnici následně zavraždí několik japonských pacientů, přitom nemá žádné výčitky svědomí. S postavou dokonale soucítíte a její činy jí naprosto tolerujete. Vlastně celý příběh se nese v takovém závanu deprese, že mě to místy úplně ždímalo zevnitř.

Nakonec tu máme takový mírně odlehčený příběh z pohledu britské posádky tanku v Normandii. Posádku tanku tvoří příjemná parta kamarádů, která mi tak nějak svou atmosférou připomínala Tankový prapor pana Škvoreckého. Sice tam nebyl Danny Smiřický, ale jistý závan atmosféry tu byl. Na druhou stranu, se dočkáme opět šílených válečných masakrů a jatek. To by přeci jen nebyl Ennis. V neposlední řadě Vás dostane perfektně přeložený slang velitele tanku desátníka Stilese, který mluví furt jako totální buran. Jednoznačně jsem si ho oblíbil a jako vedoucí osobnost fungovala více než dobře. Právě vykreslení charakterů je v tomto příběhu asi tou nejsilnější záležitostí. Jen ten konec tak nějak vyšumí s jednoduchou pointou.

Pokud bych měl hodnotit Bitevní pole jako celek, tak je škoda, že se nám nedostane o trochu delších příběhu. Kromě prostředního příběhu si to jednoznačně volá o pokračování a nemůžu se zbavit otázky: A jak to pokračovalo dál?. Dějová linka je zábavná a poutavá, jen vykreslení detailů příběhu mi zde schází. Tak nějak nasosat to hlouběji.

autenticita zážitku, uvěřitelné příběhy, brutality války
krátší příběhy bez hlubší dějové linky

Verdikt

Bitevní pole je kvalitní kousek s dílny Gartha Ennise a můžu ho jen doporučit. Chtěl bych, ale varovat všechny ty, kteří mají rádi Ennisovu akci a nadlehčenost situace. Ti by se mohli místy nudit. Tady se toho dostává půl na půl. Kde se dokazuje autorův vyprávěčský um a zároveň jeho osobitý přístup pro akční pasáže.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

gumidekmedvidek
gumidekmedvidek

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Poslední příspěvky v diskuzi

gumidekmedvidek Offline
gumidekmedvidek 23/04/2013 (23. dubna 2013)
Odpověd na #1338 příspěvek od Morzael
To jsem celkem rád, protože typický Ennis -> sprosté slovo minimálně dvakrát v každé větě, nejrůznější sexuální variace a krev cákající ze stránek :-D mě už neokouzluje tolik co dřív. Ale tohle vypadá dobře, historicky a tématicky by se mohl držet na uzdě, co se svých choutek týče :-), takže mě to fakt...
Jo přesně tak jak říkáš. Je to rozhodně jiný Ennis než jak ho známe. V tomto komiksu se více stává vypravěčem a obzvlášť druhý komiks je naprosto perfektní. Vážny, depresivní a řeší otázky člověka a jeho psychiky ve válce. Závěr samotného příběhu tě v tom...
Morzael Offline
Morzael 23/04/2013 (23. dubna 2013)
To jsem celkem rád, protože typický Ennis -> sprosté slovo minimálně dvakrát v každé větě, nejrůznější sexuální variace a krev cákající ze stránek :-D mě už neokouzluje tolik co dřív. Ale tohle vypadá dobře, historicky a tématicky by se mohl držet na uzdě, co...
gumidekmedvidek Offline
gumidekmedvidek 23/04/2013 (23. dubna 2013)
Odpověd na #1334 příspěvek od Morzael
Zní lákavě :-)
Více než to. Rozhodně doporučuji, není to typický Ennis, i když jeho rukopis je jasně znát.
Morzael Offline
Morzael 23/04/2013 (23. dubna 2013)
Zní lákavě :-)
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku