Ultimátní komiksový komplet #04: Wolverine

22. dubna 2013 gumidekmedvidek Diskuze (1)
Ultimátní komiksový komplet #04: Wolverine

Máme tu v pořadí již devátý kousek do knihovničky v sérii Ultimátní komiksový komplet. Tentokát nás čeká jeden z těch prvních příběhu Wolverina. Tolik oblíbeného mutanta X-Menů. A jak to vlastně dopadlo? Tady jsou naše názory.

Knihy Dobrovský

TommyEmko - Malý ale velice zábavný Kanaďan.

„aneb pohled redaktora/fanouška Marvel komiksů“

Doposud nejužší kniha ze série Ultimátní komiksový komplet, mě od prvního okamžiku, když jsem ji dostal poprvé do rukou nechávala chladným. Ale to se ještě před samotným přečtením výrazně změnilo.

Jen když jsem dozvěděl, že tento kousek sloužil jako předloha nově chystanému filmu The Wolverine, tak jsem se těšil až se k samotnému čtení dostanu o poznání více. A když k tomu přidáte, že se na komiksu svou kresbou podílel legendární Frank Miller, tak to už nenechá chladným snad nikoho ani mě.

A když si nakonec ke komisku sednete a začtete do skvostného scénáře Chrise Claremonta, tak si pak musíte říct: „Já sem to byl ale magor, když jsem si myslel, že to bude blbost.“  Protože tomuto komiksu opravdu nemůžete nic vytknout, má vše co by měl mít, nic zde není navíc a nic vám zde ani nechybí a to ani přes ten fakt, že komiks poprvé vyšel už před pěknou řádkou let.

 

10/10

Morzael - V tom, co dělá, je nejlepší, ale to, co dělá, není nic extrovního.

„aneb pohled redaktora/fanouška konkurenčích DC komiksů“

„V tom, co dělá, je nejlepší, ale to, co dělá, není nic extrovního.“

Tak nebylo to špatné. Rozhodně jeden z těch lepších UKK. Jenže k mé smůle jsem nejspíš přečetl až moc komiksů od Franka Millera a tohle na mě působí jako jejich slabší a nudnější bratranec. Co se týče tématu Japonsko, tak to je pro mě téměř ideální, jelikož Japonsko, jeho historii, kulturu, tradice a bojová umění fakt miluju a tady se nám toho autor snaží nacpat dosti, až se skoro zdá, že je to moc.

Jinak Chris Claremont se s svých scénářem odvádí celkem dobrou, ale na dnešek nic než průměrnou, práci. Já nevím jak Vám, ale mě moc nebere souboj s meči, kde je hlavní hrdina nesmrtelný superčlověk s nezničitelnou kostrou a ostrými drápy, napětí je téměř nulové. Na příběhu bych opravdu nejspíš vypíchl názornost cti a tradice, jinak si nemyslím, že by se jednalo o bůh ví co.

Kresba opět starší a jednodušší, což by mi normálně nevadilo, ale narazil jsem tam na dvě věci, které vytknout musím. První je naprosto hnusně a debilně nakreslená rodová katana, která vypadala jak arabská šavle a druhou je, že se mi občas kvůli kresbě pletly dvě postavy, které byly kresleny téměř totožně.

Na závěr opět výtka k českému překladu. V japonských termínech se tam objevovaly nesmyslné chyby. Největší pro mě byl „bokan“. Co to do háje má být bokan? Původní slovo je bokken, u nás to všichni vyslovují boken, takže mě zajímá, kde se ten příšerný patvar sebral.  

Nějak prostě nemůžu přijít na to, co je vlastně na Wolverinovi tak skvělého, jak jsem od lidí slýchával. Možná kdybych to četl před lety, názor mám jiný, ale pokud už máte něco načteno, tohle Vás příliš neohromí. Naštěstí je to krátké a přímé, tím pádem fajn oddechovka.

 

6/10

gumidekmedvidek - Ukecaný Happy end story

„aneb pohled redaktora neovlivněného superhrdinskými komiksy“

No tak asi tohle tak nějak cele nedokáži vstřebat. Na Wolverina jsem se poměrně těšil. Věděl jsem, že Chris Claremont to má vymyšlené a můžu od něj čekat precizní práci a dějově vytříbený kousek. Tak nějak jsem ale opomenul, že právě i začátky velký pánů musí být. Bohužel tento začátek byl dosti trnitý a výplody práce nepřináší takové ovoce, které bychom si přáli.

Pokud vezmu samotný příběh, tak se nám dostává do rukou nejtenčí UKK kniha, která zatím vyšla. Tak trochu jsem očekával, že to dějová linka rychle uteče a budu příjemně spokojen z jednohubky. Očekávání se, ale nedostavilo. Místo toho jsem dostal knihu, která je spíše ukecaným vnitřním monologem ve formě komiksu. Paradox je vlastně v tom, že k tomu jak se všechno popisuje, není potřeb ani kresba. Čtete knihu ne komiks. Mnohonásobně jsem se dostal do situace, kdy no zobrazené dvoustránce bylo popisováno i to, že určitá postava odchází ze scény, přitom její odchod je více než jasně graficky znázorněn.  Spolupráce scénárista a kreslíř naprosto nechápu.

Na druhou stranu, když došlo na akci tak to stálo za to. Jen opravdu nemůžu odpustit výsledné vygradování děje, kdy se těšíte na závěrečný souboj, který autoři shrnou na dvou stránkách.  No dalo se z toho vytěžit mnohem více. Nakonec tomu korunu nasadí happy end. Vzali se žili šťastně až do smrti…

Opravdu dnes ne a jindy taky ne. Se střízlivým svědomím a za to, že to Logan sem tam zvládnul, se výsledný dojem zastavil někde napůl cesty.

 

5/10

Verdikt

Zde najdete souhrné hodnocení vytvořené průměrem dílčích.

O autorovi

gumidekmedvidek
gumidekmedvidek

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Další autoři

Morzael TommyEmko

Poslední příspěvky v diskuzi

Pavouk Offline
Pavouk 22/04/2013 (22. dubna 2013)
Tak mě se náhodou komiks hodně líbil... Jediné, co mne zaráželo byla tloušťka knihy...
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku