10 nejhorších protivníků Spider-Mana

5. září 2018 jardoom Diskuze (11)
10 nejhorších protivníků Spider-Mana

Spider-Man není známý jen díky tomu, že je superhrdina. Hlavně ale díky padouchům, kteří z něj hrdinu dělají.

Knihy Dobrovský

Nakladatelství Marvel nám představilo celou řadu padouchů, kteří mají za úkol komplikovat život našeho oblíbeného Spider-Mana. Dr. Octopus, Green Goblin a Venom jsou jeho nejznámější a nejlepší soupeři, bohužel světlo světa Marvelu spatřili i tací, nad kterýma nám zůstává rozum stát.

Za celou padesátiletou historii Spider-Mana toho totiž Marvel pro našeho Pavouka nasekal celkem dost a ne na všechno mohou být jeho editoři právem hrdí. Proto sem vybral 10 největších přešlapů, bez kterých by se Spider-Manův zástup padouchů určitě obešel.

 

10.  Looter
Tento „super“ padouch se dostal na stránky komiksu The Amazing Spider-Man #36 v roce 1966. Jeho pravé jméno je Norton G. Fester, vědec, který je kolegy považován za blázna. Fester uvidí na obloze divné světlo, které dopadá na zem a tak se ho vydává hledat. Toto světlo není nic jiného než zelený meteor, který mu dodá nadpřirozené schopnosti. Bohužel je Fester doslova blbec, podlehne své moci a stane se z něj superpadouch a začne si říkat Looter (od anglického výrazu pro lup, kořist). Looter začíná loupit banky, aby získal finance pro jeho vědecké pokusy. Po pár pokusech zjistí, že jeho superschopnosti pomalu mizí a tak hledá další meteory. Jeden je ale ukryt a chráněn a tak se ho Looter vydává ukrást. Narazí ale na Spider-Mana, který mu to zatrhne a porazí ho. Od té doby se mu ale vůbec nedaří, i když si změnil jméno na Meteorman, aby se zapomnělo na jeho zločineckou činnost pod jménem Looter. Pod tímto jménem svede souboj s Nighthawkem a Spider-Manem. Souboj se odehrává na horkovzdušném balónu. Do tohoto souboje na balónu se přidá i Valkyria z Defenders. Hází svůj meč na balón, který tím propíchne. Ten pak havaruje a Fester je hospitalizován na dlouhé měsíce v nemocnici.

 

9.  Spot
Vlastním jménem Dr. Jonathan Ohnn. Opět se jedná o vědce, tentokrát ale tento vědec pracuje pro Kingpina. Dr. Jonathan Ohnn pracuje na svém projektu superhrdinského pláště, který mu má dodat superschopnosti díky pokusům s radiací. To se mu podaří a při použiti tohoto pláště otevře černou díru do jiné dimenze, která začne pohlcovat vše co je zrovna kolem. Ze strachu že by mohla díra pohltit úplně vše a to i města nebo celou planetu, Dr. Jonathan skočí do díry a náhle omdlí.
Poté se vzbudí, vznášejíc se ve vzduchu a v úplně jiné dimenzi. Předpokládá, že jeho oblek dokáže ovládat brány do jiných dimenzí a tak si začne říkat Spot. Když na něho Spider-Man poprvé narazí, začne se smát. Nejenom kvůli jeho jménu, ale hlavně jeho obleku (ve kterém vypadá jako dalmatin). Tento záchvat smíchu přeruší Spot, který začne Spider-Mana bombardovat útoky které přichází ze všech možných stran (díky portálům v dimenzi se totiž pokaždé objeví Spot někde jinde). Tento první souboj Spider-Man prohrává, ale zanedlouho se proti sobě utkávají znovu. Tentokrát Spider-Man vyhrává díky své rychlosti a vnímavosti. Spot má totiž dost práce s tím, aby své útoky z jiných dimenzí umístil dobře, přesně a rázně, ale vůbec se nevěnuje obraně a tak podlehne ranám našeho Pavoučího muže.
Spot se poprvé objevil v roce 1984 a to v sérii Spectacular Spider-Man, přesněji v čisle #97.

 

8.  Iguana
Všichni máme rádi Lizarda a ještě aby ne. Curt Connors, doktor, který se snaží přijít na to, jak si nechat dorůst končetinu pomocí ještěrčí DNA, hlavu i patu to má, podstatu a smysl taky. Toto všechno ale chybí postavě jménem Iguana. Jedná se o ještěrku, která v noci stejně jako vlkodlak mění podobu. Iguana se ale mění z ještěrky na polovičního člověka, který je na úrovni inteligentního tvora. Dokáže normálně přemýšlet i mluvit. Jak vznikl? Curt Connors testoval své léky na ještěrkách, jedna mu však utekla a zmutovala v Iguana, který má všechny vzpomínky z doby, kdy se Curt měníl v Lizarda. Také disponoval hypnotickými schopnostmi, kterými chtěl ovládnout Spider-Mana. To však neměl zkoušet. Spider-Man, proti němu použil zařízení, které změnilo jeho fyziologii a Iguana vybouchl.
Tohoto prapodivného tvora můžete zahlédnout v sešitech Spectacular Spider-Man #32-34 z roku 1979.

 

 

7.  Swarm
Každý kdo trpí Apifóbii neboli strachu ze včel, Vám velmi rád potvrdí, že včely jsou doslova jejich noční můra. Toto platilo i pro našeho Spider-Mana v sešitech Spectacular Spider-Man #36 a #37.
Tento protivník se jmenoval Fritz von Meyer, narodil se v Německém Lipsku a za Druhé světové války byl nejlepší Nacistický vědec samotného Hitlera. Po této válce se Meyer vytratil a utekl do Argentiny. Zde v pralese narazil na kmen zmutovaných včel. Tyto včely studoval a rozhodl se zajmout jejich královnu. To se mu ale nepodařilo a roj včel ho sežral. Jelikož toto nebyly obyčejné včely, veškeré myšlení, vzpomínky a inteligence Meyera se přenesla do tohoto roje včel a díky tomuto spojení se tyto včely staly jeho tělem. Spider-Man proti němu použil jeho oblek typu Raid, který včelám ubližuje, když jsou v jeho blízkosti.

 

 

6.  Kangaroo
Jane Goodall je ve světě opic velmi váženou primátoložokou. Toto stejné tvrzení platí i pro našeho komiksového Kangara. Vlastním jménem Frank Oliver, který se nezajímá o opice, ale o klokany. Studoval a žil s nimi v Austrálii. Díky tomu že po boku klokanů žil den co den, zdědil jejich schopnosti skákání.
Ano, hloupější zdroj supersíly si jen těžko dovedete představit, určitě totiž dědíte schopnosti věci, vedle kterých trávíte hodně času. Dnešní děti by asi musely požírat elektřinu, stejně jako jejich počítače, u kterých prosedí celé dny.
Po odchodu z klokaního stáda se Frank rozhodne zkusit štěstí jako zápasník. Tuto úspěšnou kariéru však předčasně ukončil díky jeho superkopu, kterým zabil svého soupeře. Za tento čin Franka honí policie, před kterou utíká do Ameriky, kde se rozhodne zkusit jaké to je být zločincem. Brzy ale zjistí, že v městě nejlepšího skokana na světě, ve městě Spider-Mana nemá co dělat. Náš Spidey mu několikrát nakope zadek a Frank končí na ulici, opuštěný a bez domova.
Na tohoto klokaního muže narazíte v sešitech The Amazing Spider-Man #81 z roku 1970.

 

5.  Stegron
Další nepovedenou postavu naleznete v sešitech Amazing Spider-Man #165 a #166. Jedná se o dalšího z řádů plazoidních vědců. Vincent Stegron byl vědec tajné vládní organizace S.H.I.E.L.D.. Vincent pracoval s Curtem Connorsem na DNA plazů. Zajímal se o DNA dinosaurů, která je dnešním plazům podobná. Ukradl z laboratoře vzorec upravené ještěrčí DNA, smíchal ji s DNA dinosaura a aplikoval si ji. Co jiného muže přijít než brutální mutace v pradávného dinosaura s inteligencí člověka a supersilou. Curt Connors, který byl Stegronem vydírán pro své tajemství, mu pomáhal s klonováním dinosaurů, díky kterým chtěl ovládnout svět. Chtěl totiž vytvořit Jurský park, kde by byl králem. To se mu však nepovedlo, jelikož mu v tom zabránil náš Spidey společně s Black Pantherem.

 

 

 

4.  Spidercide
Veřejnou čtenářskou komunitou je tato postava hodnocena jako jedna z nejhorších. Spidercide je klon našeho Spider-Mana, který poprvé přichází na scénu v sešitu Spectacular Spider-Man #222 z roku 1995 a poté ještě v komiksech Spider-Man: Maximum Clonage Omega, Amazing Spider-Man #404, Spider-Man: Maximum Clonage Alpha , Astonishing Spider-Man #12, Astonishing Spider-Man #24.
Příběh této postavy se točí kolem klonovaní. Ačkoli je Spidercide klon, jeho úkolem bylo přesvědčit Petra Parkera, že právě on je klon nastrčený do tohoto světa a že Spidercide je původní Parker. Spider-Man ho zabil při jejich souboji, kdy Spidercide spadl na vrchol budovy Daily Bugle (podle českého překladu v Raimiho filmové trilogii na budovu Denní Polnice).

 

 

3.  Styx a Stone
Styx a Stone patří mezi další příběhy s kořeny v lékařství a experimentech. Gerald Stone byl vědec, který se snažil najít lék na rakovinu. Tyto jeho léky nelegálně testoval na bezdomovcích. Bezdomovec jménem Jacob Eishorn, na jeden z těchto testovacích léků reagoval velice špatně a zmutoval a stal se živoucí rakovinou, která pro své přežití potřebuje zabíjet. Stone se cítil provinile za situaci, která nastala. Jacob byl sice vyléčen, ale nyní musí nosit ještě větší břemeno, takže se Stone rozhodl, že Jacoba bude za každou cenu chránit. Jacob si na záda nechal přidělat postroj s těžkorážním dělem a začal si říkat Styx.
Styx a Stone se vydali na kriminální dráhu. Toto duo zločinců bylo najato Ceasarem, aby uneslo Mary Jane Watson. To se jim ale moc nepovedlo, jelikož byla vdaná za Petra Parkera a jeho druhá tvář, tvář pavoučího muže, zločin přímo nesnášela. Po tomto zpackaném únosu se střetli se Spider-Manem ještě jednou. Zrovna v tu dobu bojoval s Venomem.O těchto dvou superzločincích se dočtete v sešitu The Amazing Spider-Man #309 roku 1988.

 

2.  Grey Goblin
Tento padouch je na seznamu 10. nejhorších proto co představuje. Jeho dějová zápletka je totiž jako z argentinské telenovely kde na scénu přichází nemanželské děti hlavních hrdinů. Grey Goblin vlastním jménem Gabriel Stacy. Ano má co dočinění s Gwen Stacy, byl to totiž její nemanželský syn, kterého měla s Normanem Osbornem. Po smrti Gwen (zabil ji Norman) se Gabriel na základě lží Osborna domníval, že je jeho otec Peter Parker a že právě on je opustil a později ji zabil. V dospělosti se tedy vydal pravdě vstříc a šel si promluvit s Petrem. Ten mu však celou situaci vysvětlil tak jak to doopravdy bylo, a to tak že ji zabil Norman Osborn jako Green Goblin a že právě on je jeho otec. To se však mladému Gabrielovi nelíbilo a utekl. V sídle Osbornů nalezl otcovo Goblinovské vybavení a jak už je v rodině Osbornů zvykem, stal se Goblinem, Grey Goblinem. O tomto příběhu inspirovaném Telenovelou Esmeralda se dočtete v The Amazing Spider-Man #511.

 

1.  Big Wheel
Příběh tohoto vrcholu dementnosti nejde popsat jinak, než následující scénkou
Přijde záporák do obchodu s obleky a ptá se prodavače.

Záporák – Dobrý den, nemáte nějaký strašidelný oblek?
Prodavač – No lidi hodně kupujou oblek žraloka, ale momentálně ho nemáme skladem.
Záporák – A co takhle něco na způsob Batmana, trochu temné a tajemné.
Prodavač – Bohužel, promiňte.
Záporák – A co tady vůbec máte?
Prodavač – No máme tu takové kolo (v angličtině kolo = Wheel) s kulomety a klepety.
Záporák – Nebude to divné? Jmenuji se totiž Jackson Weele.
Prodavač – No, tak si aspoň můžete říkat Big Wheel.


Opravdu je tomu tak. Můžete nevěřícně kroutit hlavou ale, pokud si přečtete sešit The Amazing Spider-Man #182 z roku 1978 zjistíte, že si z vás legraci nedělám.

 

K závěru bych chtěl jen dodat, že svět komiksů Marvel by se dle mého názoru obešel bez těchto deseti postav, které očividně postrádají logiku, zajímavost a originalitu.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Poslední příspěvky v diskuzi

deywik Offline
deywik 24/09/2018 (24. září 2018)
tvle to big wheel je fakt fail.. :D jak to vubec mohlo projit.. :D
damic Offline
damic 26/04/2013 (26. dubna 2013)
Odpověd na #1353 příspěvek od Const.ex
Tak Swarm u mě jasně vede dlouho jsem se tak nenasmál
Jojo, Swarm je přísnej, tvůrci museli být pod vlivem omamných látek a říkali si že zakutají překutnou postavu! )))) Styx & Stone jsou taky šílení!))
Const.ex Offline
Const.ex 25/04/2013 (25. dubna 2013)
Tak Swarm u mě jasně vede dlouho jsem se tak nenasmál
S4TW Offline
S4TW 25/04/2013 (25. dubna 2013)
Což takhle udělat teď článek 10 nejnebezpečnějších soupeřů Spidermana... to by mě také zajímalo :-)
Cap 12 Offline
Cap 12 25/04/2013 (25. dubna 2013)
Odpověd na #1347 příspěvek od damic
Moc sešitovek jsem nečetl, ale mám rád animovaný seriál z 95 a je fakt, že tvůrci už nevěděli coby a vymysleli dost hloupých, nelogických a přeplácaných postav. Viděl jsem díl se Spotem a musím přiznat, že to byl snad jediný díl, u kterého jsem usnul a na druhý den ho už nedokoukal!))) Jinak super článek, více...
Ten díl se Spotem byl jeden z nejhorších celého seriálu.
Minotaur.cz