Grant Morrison o Damianovi

21. dubna 2013 Morzael Diskuze (2)
Grant Morrison o Damianovi

Pravděpodobně jedna z největších událostí posledních týdnů ve světě DC comics byla smrt Robina, Damiana Waynea – Batmanova syna. Hodně lidí to opravdu překvapilo, obzvlášť, když se během nedávného eventu Death of the Family nikomu z Bat-family nic nestalo (nikdo nezemřel, neochrnul ani se nezbláznil). Strůjcem této události byl Grant Morrison ve své sérii Batman, Incorporated.

Knihy Dobrovský

Od té doby je to jedno z nejdiskutovanějších témat nejen mezi fanoušky DC. Proč Damian zemřel? Jednalo se o rozpor mezi DC a Grantem Morrisonem, který to provedl všem na truc? Nebo jak to vlastně bylo? A také, vrátí se Damian zpátky mezi živé? Na obě tyto otázky odpovídá následující rozhovor, který pro server IGN poskytl autor eventu – Grant Morrison.

 

IGN: Bylo vždy součástí Tvého vyššího záměru v Batmanovi stočit svůj příběh ke smrti Damiana?

Grant Morrison: Ano, vždycky. Vlastně jsem měl kostru mé série hotovou už od 13. dubna 2011 a Damianova smrt tam byla. Takže už dva roky zpátky jsem všem říkal, že se to stane. Je fakt neuvěřitelné, že to nikdo nevynesl ven až do doby pár týdnů před vydáním komiksu. Ale jo, vždycky se to mělo stát; bylo to součástí jeho osudu a příběhu, kterým si prošel. Původně jsem to chtěl udělat v prvních čtyřech číslech, ale jsem rád, že jsme to neudělali, protože jsme z něj nakonec vybudovali větší a silnější charakter.  

IGN: Velmi rychle se Damian stal mým oblíbeným Robinem; Batman už ztratil Robiny předtím, ale Damianova smrt není tak docela to samé. Jak si myslíš, že Damianova smrt prověří Bruce vnitřně?

Grant Morrison: No, to co já nechci vytvořit je celý ufňukaný Batman; ten truchlící Batman. Během mého běhu jsme viděli Batmana, který je v podstatě super Buddhistický meditační nadšenec, co si už prošel těmi nejdrsnějšími rituály. Tohle je týpek, který dělá v superhrdinském světe, který už viděl přátelé zemřít a znovu ožít. Takže to, co jsem chtěl vytvořit, a co vy uvidíte přijít, je Batman, který má velice odlišný přístup ke smrti, než má většina z nás.

Myslím, že to, co dělá tohohle chlápka výjimečného, je jistým způsobem jeho přístup k životě a smrti; on už viděl věci, se kterými by se zbytek z nás nedokázal vypořádat. On nebude přemýšlet stejným způsobem jako my, nebude fňukat. Bude prostě věci řešit, a to je to, co chci začít ukazovat. Tyhle poslední čtyři díly budou něco jako pomsta Batman a železné pěsti Temného rytíře [směje se].

IGN: Zmínil jsi, že nechceš ukazovat Batmana ufňukaného a tak, ale už jsme dostali dost skvělých dozvukových věcí v některých z ostatních Bat-sérií v týdnech po Damianově smrti. Jak jsi byl v tom, co ostatní plánovali, zapojen ty?

Grant Morrison: Všichni věděli, co se stane už dva roky zpátky, takže já jsem zase věděl, že plánovali Requiem (smuteční obřad) měsíc a všichni měli svoje malé mávnutí a rozloučení s Damianem. Ale kromě toho, jsem dělal pouze na své vlastní sérii, víš? Ti lidé věděli, co dělám, měli tu kostru, takže jen přidali své menší dodatky. Pete Tomasi odvedl velmi skvělou práci s Damianem v sérii Batman and Robin, až do jeho smrti dělal z Damiana více a více oblíbenějšího a roztomilejšího do posledního momentu, kdy jsme mu ho sebrali. [směje se]   

IGN: Damian je, a myslím, že budeš souhlasit, postava, na kterou si museli někteří fanoušci chvíli zvykat.

Morrison: No, to ano.

IGN: Takže jaká byla reakce na jeho smrt v porovnání s jeho představením v roce 2006?

Morrison: No, lidé ho neměli rádi. A očividně byl vytvořen tak, aby byl neoblíbený, každopádně já vždycky tu postavu měl rád. Mám rád malé spratkovité děti bojující proti autoritě. Damian byl vytvořen jako těžko zvladatelný. Měl špatný přístup. Ale záměr byl vždycky z něj udělat syna Batmana. Mám rád ten nápad, že byl synem Batmana a dcery největšího světového super zločince. Takže část jeho je špatná, stejně jako je jeho část synem Batmana. Je to jasný příběh k vyprávění o malém, zkaženém, urozeném, tvrdohlavém, arogantním usoplenci, který si najednou uvědomí: „Počkat, část mého genetického dědictví je Batman!“ a pak se s tím sžívá.

Prakticky se to psalo samo od momentu, kdy se tato postava objevila. Pro mě byl vždycky skvělý, ale myslím, že fanouškům chvíli trvalo si uvědomit: „Dobře, už to chápem. Tenhle malej, zkaženej, strašnej usoplenec spěje k něčemu velkýmu.“ Myslím, že tak to fungovalo. Doufám, že to tak fungovalo. Řekl bych, že to byla velmi oblíbená postava ke konci.

IGN: Myslím, že Damian byl skvělým příkladem toho, že postavy můžou dospívat a vyvíjet se nad obvykle přijímaný status quo u superhrdinských komiksů. Jaké jsou výzvy k dosažení něčeho takového pro spisovatele operujícího ve struktuře většího univerza? 

Grant Morrison: Pro mě to bylo pořád si připomínat, že mám jeden příběh o Batmanovi k vyprávění, a tohle je způsob, jak to funguje, je to jeden velký příběh, a takhle se bude odehrávat. Vždycky jsem věděl, že Batmana tak trochu vrátím k tomu: „Takhle já toho chlapa vidím“. Má svou jeskyni, má svého sluhu, má svůj Batmobil, má své spojence, a to je ono, chápeš? Nechtěl jsem nechat to děcko pro budoucí spisovatele, kteří se jím možná ani nebudou chtít zabývat. Proto se můj běh měl vždycky stočit k Damianově smrti, protože jsem chtěl sebrat vše, čím by Batman mohl zastarat nebo být lapen v určitém bloku okolností.

Zkusil jsem ho (Damiana) uvést, dát mu jeho vlastní velký příběh a poté ho sebrat v kontextu mého běhu. Nechtěl jsem, aby ostatní spisovatelé byli zaseklí u něčeho, s čím jsem přišel já a bylo zásadní pro to, co jsem dělal já.

Takže jsem si ho vlastně nechal hlavně pro své věci, i když tu bylo mnoho spisovatelů, kteří udělali s Damianem skvělé věci, ale celý příběh o tom, kdo byl, čím se stal a jak skončil, byl, doufám, obsažen v mém Batmanovském běhu.  

IGN: To mě tak trochu přivádí k mé další otázce, což je něco, na co se prostě musím zeptat – Daman je al Ghul, koneckonců, takže je zde nějaká šance pro Lazarus Pit v budoucnu, nebo to je něco, co budeš nechávat pro ostatní tvůrce, měli by chtít takovou pochodeň nést?

Grant Morrison: S Lazarus Pitem se vypořádáme v dalším čísle. Je to tam. Pro účel mého příběhu je Damian mrtvý. Ale jak já vždycky říkám, kdo ví, co budoucnost přinese? Ale nikdo na tom nedělá, alespoň co já vím, a není to priorita. Damian je v tomto příběhu mrtvý. A Vy uvidíte, proč musel zemřít; proč musel jít.

IGN: No a teď, kdy je pryč, jaký doufáš, že bude přetrvávající odkaz Damiana Waynea?  Co doufáš, že si lidé budou pamatovat?

Grant Morrison: Jen všechny ty díly, ve kterých ho měli rádi. Skočil skopat Professora Pyga a vlastně skákal do každé bitvy, i když měl zlomený krk, bylo mu to jedno. Většina Robinů byli dobří chlapci. Dick Grayson byl cirkusový kluk a velmi se mi líbilo, že to bylo dítě z dělnické třídy. Tim Drake byl zas dítě ze střední vrstvy společnosti; tenhle malý počítačový expert, který mohl v podstatě dokázat cokoliv.

Doufám, že si na Damianovi budou lidé pamatovat to, že byl typem Robina, kterého si vyžadovalo 21. století. Tenhle malý, ninji-trénovaný kluk, který mohl dokázat všechno, měl problém se všemi autoritami, ale měl touhu dělat správné věci.

IGN: Ještě něco bys rád dodal ohledně Damiana nebo obecně Tvého zakončení Batmanova běhu?

Grant Morrison: Doufám, že se bude lidem konec líbit. Je to velké, a evidentně se tu teď budeme vypořádávat s velkými emocemi. Budeme řešit tu celou červená-a-černá věc, která byla ve hře téměř od samotného začátku a nakonec vyústí v duel Temný rytíř versus Červená Královna. Nakonec to vše dává smysl. Doufám, že to je velké zakončení jako v opeře, a že to tak lidi pochopí. A pak už můžou čekat na omnibus vydání! [směje se]

IGN: [směje se] To také doufám! No, já se velmi těším na to, co přijde. Děkuji za tvůj čas.

Grant Morrison: A já Tobě! 

(Původní článek naleznete na: http://www.ign.com/articles/2013/03/19/grant-morrison-on-why-damian-wayne-had-to-die)

 

Tak to vidíte dámy a pánové, Grant Morrison plánoval smrt Damiana už nějakou dobu a rozhodně to nevypadá, že by se měl v příštích měsících vrátit zpět na stránky komiksů. Na jednu stranu ho za to nesnáším, na druhou obdivuji. I když jsem si Damianovu smrt nepřál, jen málokdy se nějakému autorovi povede takto zacloumat s mými emocemi.

Co se mého vztahu k Damianovi týče, tak musím uznat, že Grant Morrison to vystihl. Ze začátku jsem toho smrada bytostně nesnášel. Kór když se pustil do Alfreda a mého tehdy nejoblíbenějšího Robina – Tima. Jenže časem mi ten malý spratek přirostl k srdci. Chápal jsem jeho motivace a pohnutky. Byl celou dobu vlastně jen obětí osudu a války své matky. Navíc si myslím, že pro čtenáře je i velmi lákavé téma otcovsko-synovkých vztahů, které pomocí Damiana Morrison řešil. Určitě se každý alespoň na chvíli s Damianem sžil.

V našem jazyce jsme si Damiana mohli užít zatím pouze v komiksu Batman a syn a také i trochu v nedávno vyšlém Batman R.I.P. Naštěstí se k nám v létě má dostat první svazek Morrisonovi série Batman a Robin: Znovuzrození, kde si Damiana užijeme více.

Zdá se, že to všechno Grant Morrison měl opravdu nalajnované a Batmana prověřil jako málokdo. Dal mu protivného syna, s nímž si těžko budoval složitý vztah, čímž prověřil Bruce emočně. Nechal zmizet Brucovu totožnost pomocí hypnózy (Batman R.I.P), čímž prověřil Bruce po psychologické stránce. Nechal ho pohřbít zaživa, bojovat proti armádě nejlepších světových zabijáků a jiných magorů, dokonce ho nechal i zabít, čímž ho prověřil fyzicky. Jak ale dopadne konečný duel mezi ním a Taliou? Zvítězí Bruce i morálně, nebo konečně za to všechno, co mu Červená Královna Leviathanu provedla, poruší své jediné pravidlo?

Je vidět, že Grant Morrison dostal Batmana na paškál, protáhl ho kdejakým bahnem a nakonec ho vrátí víceméně do původního stavu. Na jednu stranu je škoda, že vlastně Morrison do Batmanovi mytolgie nepřidá něco svého pro budoucí scénáristy, na druhou je pěkné, že měl vše od začátku do konce promyšlené a vymyká se tomu zmiňovanému statusu quo. Jen by se nemusel tolik inspirovat Písněmi ledu a ohně :-D. Co bych mistrovi Morrisonovi nebo lidem z DC vytkl (těžko říct, kdo za to může), je občasná chronologické nepřesnost a nelogičnost, na kterou po začátku New 52 narazíte, když čtete různé série z okruhu Batman Family. 

Já tedy doufám, že Vás tento článek alespoň trochu potěšil a zajímal by mě Váš názor na Damiana a jeho život a smrt. Jako bonus jsem pro Vás připravil i profil postavy, jak už si někteří určitě všimli. Na závěr připojuji chronologii Batmanových svazků, které má na svědomí, nebo v nich měl alespoň prsty, Grant Morrison, a byly součástí jeho aktuálně probíhajícího běhu.

 

Batman & Son

The Resurrection of Ra’s Al Ghul

The Black Glove

Batman R.I.P

Final Crisis

Batman and Robin Vol. 1

Batman and Robin Vol. 2

Time and the Batman

The Return of Bruce Wayne

Batman and Robin Vol. 3

Batman Incorporated Vol. 1

Batman Incorporated Vol. 2

 

A pro opravdové fajnšmekry je tu ještě bonus, ve kterém se dozvíte všechny miniaturní detaily z minulosti Batmana i událostí okolo Batman R.I.P a toho, co vedlo Morrisona k událostem v jeho běhu. Jedná se o svazek -  The Black Casebook

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

Morzael Offline
Morzael 22/04/2013 (22. dubna 2013)
Jj to každopádně doporučuju :-D. Mě ten rozhovor strašně potěšil, teda že jsem se dozvěděl nové info, akorát jsem si nebyl jist kolik lidí tu Batmanovské komiksy čte, tak jsem rád, že aspoň někoho to zaujalo... :-D
Const.ex Offline
Const.ex 22/04/2013 (22. dubna 2013)
Díky za parádní rozhovor Damiana jsem objevil až díky Batman and Robin (2009) a musím teda říct, že mě ten spratek svojí průbojností ihned začal imponovat. Až bude čas, tak musím in memoriam dočíst zbytek sérií, kde se objevil a štval lidi
Minotaur.cz