Punisher MAX 07: Muž z kamene

20. dubna 2013 Damien Diskuze (0)
Punisher MAX 07: Muž z kamene

Spravedlivý bukanýr asi není to nejšťastnější pojmenování pro člověka, který posílá na krchov celé legie zločinců bez rozdílu barvy pleti, vyznání nebo závažnosti přečinu. Když vidíte lebku bez zkřížených hnát, víte, že nemáte co do činění s piráty, nýbrž s někým nesmírně nemilosrdnějším. Garth Ennis opět popustil uzdu své fantasii a vypustil nestvůru Franka Castla do světa. Tentokrát do oblíbené turistické destinace, Afghánistánu.

Knihy Dobrovský

Nejdřív by asi bylo nutné zdůraznit, že hodnotit tento komix lze v podstatě jen v rámci série. Srovnávat ho s jinými počiny buď Ennise nebo úplně někoho jiného, bylo by nejspíš konečné hodnocení podstatně jiné. Nevím, třeba jde nahlížet na hodnocení i v širším spektru, ale tento model mi vyhovuje a proto budu recenzovat tímto způsobem.

Co se děje týče, Ennis si opět pohrává s globálními problémy typu genocida, vraždění a zatajování informací veřejnosti. Pro tentokrát si vzal na mušku intervenci americké armády na masakru v Suhdeku, což má být skutečnost přísně utajovaná jak před Moskvou, tak před hlavouny z USA. A tuto informaci se rozhodl prodat bývalý agent CIA Rawlins takzvanému Muži z kamene, generálovi Nikolajovi Alexandrovičovi Zacharovovi. Což se neukáže jako oboustranně výhodný obchod. A ještě méně chytrý tah Rawlins udělá v okamžiku, kdy začne obchodovat se životem O‘Brianové, své bývalé manželky, rovněž bývalé agentky CIA a zároveň ženy, se kterou měl Punisher dokonce koitus (Dole je nahoře, černá je bílá). Dění se posléze přesouvá do země, která polyká celé armády, do Afghánistánu. Hornatá, chudá, suchá země, ve které nepochodili Magedonci, Britové, Američani ani Sověti. Franka ovšem od anulace malé armády nepřátel nezastaví ani poušť, ani vítr, ani kobylky a doslova přes mrtvoly si jde vyříkat své účty s generálem Zacharovem a Rawlinsem.

 Není pravdou, že by Muž z kamene přímo navazoval na předchozí díly (a rozhodně ne na bezprostředně předchozí Barracudu) ale je nutné zmínit, že ten kdo nečetl starší MAXe, bude mít drobný handicap. Postavy jako O’Brienová a Rawlins už se v předchozích dílech vyskytovali a pokud chcete vědět, proč má jeden z hlavních padouchů přes oko pásku, odkazuji ho na již avizovaný díl.

O obrázky se opět postaral Leandro Fernandez, o jehož surovém stylu kresby jsem již psal a který se k Punisherovi tak skvěle hodí. Pozitivní je i fakt, že tentokrát jsem neměl pocit, že by v kresbě byla hluchá místa, jako třeba v Irské kuchyni, kde byl obrázek přes půl stránky a všehovšudy se na něm nic nedělo. (I když Irská kuchyně je zážitek sám o sobě, jelikož se tam neděje ani Punisher.) Naopak jsou zde velmi slušné krajinné výjevy se stíny a rozhodně bych nechtěl potkat toho Castla, který jde s kapucí pouští.

V Ennisově díle obecně ze zásady nikdy moc poselství nehledám. Ne snad proto, že je, jako vždy, politicky nekorektní, ale proto že mezi těmi hromadami zevních genitálů v různých pádech a tvarech, které jsou prakticky na každé stránce, se prostě nechce věřit, že by tam nějaký přesah byl. Ale faktem je, že se zde opět snaží vybarvit Ameriku jako velkého kluka, co na pískovišti šikanuje ostatní. Servítky si nebere ani s hodnocením muslimů. Opravdu krásným vrcholem je scéna, kdy Frank odstřelí muslimského záporáka z minaretu s vycházejícím sluncem v zádech. Na každý pád se dá vlastně celý komix shrnout dvěma větama ze samotného komixu: „Mám v Americe dva bratrance. Punisher zabíjí lidi už třicet let a nikdo ho nikdy nezastavil.“ 

Je to akční, svižné a má to dobrou kresbu
Nepřináší to nic nového a moc se u toho nezasmějete

Verdikt

Punisher tedy opět kosí lumpy na sto způsobů. Na zemi i ve vzduchu, nožem nebo na dálku, holýma rukama, … co na to říct? Je to Frank Castle. A hlavně je to Ennis. Pokud čekáte něco, co tu ještě Punisher nepředváděl nebo hledáte vulgarismus, který jeho nepřátelé ještě neříkali, tak tu nejste na zcela správné adrese. Ale po předchozím díle, který se mi zdál dost nemastný a neslaný je Muž z kamene navrácením Punishera zpět na solidní úroveň.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

Damien
Damien

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz