Green Lantern: Pomsta Green Lanternů

14. dubna 2013 TommyEmko Diskuze (0)

Zelená opravdu všude! Green Lantern, Green Arrow, dokonce i Green Batman?!

Green Lantern: Pomsta Green Lanternů

Jistě všichni znáte příběh o prstenu s pěknou básničkou uvnitř a jeho nositeli. Ne teď opravdu nemluvím o Pánu prstenů a Frodovi. Ale tedy pro upřesnění tento prsten je zelený a má mnohem víc cool schopnosti. Nooo! Konečně! Přesně, myslím Green Lanterna, jmenovitě Hala Jordana ochránce sektoru 2814. A proč že o něm mluvím? Protože s ním u nás pod nakladatelstvím BB/art vyšla třetí komiksová kniha a já bych vás rád přivítal u její recenze.

Knihy Dobrovský

Scénář: Geoff Johns

Kresba: Carlos Pacheco, Ethan Van Sciver a Ivan Reis

Překlad: Richard Klíčník

Datum vydání: 20.3. 2013

Počet stran: 176

Vazba: brožovaná

Původní cena: 399Kč

 

Když jsme výše řekli základní parametry pojďme se ještě zprvu podívat na to o čem kniha má být. Abych vám z příběhu neprozradil žádné důležité věci, tak si dovolím půjčit oficiální text distributora:

Green Lantern musí bojovat s hříchy minulosti…
Hal Jordan – Green Lantern sektoru 2814 – má co napravovat. Když ho ovládla jistá mimozemská entita, zničil celé sbory Green Lanternů a při tom zabil spoustu svých přátel.
Nyní se snaží získat zpět důvěru přátel i spojenců jako člen sborů, ochránce Země i jako člověk. Osud si ale nepřeje, aby se Jordan jen tak přenesl přes to, co udělal. Green Lantern Jordan zjistí, že ti, které zabil, jsou možná stále naživu… 
Aby zachránil nezvěstné Lanterny, vypraví se Jordan přímo do středu nepřátelského teritoria, kde čelí další hrozbě ze svojí minulosti. Jestli ale přežije, bude odměna mnohem vyšší než jenom vykoupení.

Říkáte si, že to zní super? Ne? Ale no tak, určitě se vám nastínění příběhu aspoň trochu zamlouvá, tak jako se zamlouvalo mě. Mě, toho kdo příběhy a superhrdiny stáje DC Comics moc nemusí. Mě, toho kdo od nich nikdy, pokud nepočítáte Vertigo, nepřečetl jediný komiks - tedy až do teď. Ano, Green Lantern: Pomsta Green Lanternů je pro mě prvním komiksem této stáje a tak mě prosím nekamenujte pokud budu psát nějaké kachny. Ale teď už k mému samotnému pohledu na komiks.

Green Lantern: Pomsta Green Lanternů

První dobrou zprávou, když dostanete komiks do rukou je, že BB/art opravdu ví jak udělat dobrý paperback. A tedy se nemusíte bát, o příliš rychlé poškození rohů komiksu nebo samotné vazby, což určitě potěší. A tou druhou dobrou zprávou je samozřejmě samotný komiks, tedy když přimhouříte oko či obě na pár mouchami. Jinými slovy, kromě super vazby, když pominu překlad, který kvůli mému neobeznámení se skutečnostmi a ostatními věcmi toho univesa nedokáži objektivně posoudit, za vaše peníze dostanete, řekl bych, dobrý scénář, který tedy místy působí hodně zmatečně, neuceleně a musíte si říkat: Co to do pr... je? Když například uprostřed boje vše končí a příběh pokračuje úplně jinde a úplně jinak. Naštěstí pokud máte aspoň trochu pod čepicí, tak Vám vše, jak pokračujete ve čtení, dochází. Jinak příběhu jako celku nemám co vytknout. Nejen Halovo výčitky za jeho činy mu dávají pořádně zabrat, ale ani ostatní nedokáží jen tak zapomenout. Co se týče kresby, tak jelikož v knize najdete tři příběhy, tak zde máme také tři kreslíře. Přesto pokud se na ni moc nesoustředíte, tak Vám ani nepřijde, že se kresba mění, což je určitě pozitivní.

Jak už jsem zmínil, kniha vám nabízí tři příběhy, které na sebe nijak zvláště nenavazují. U prvních dvou příběhu vás určitě potěší, že zde hostují vaši staří známí Green Arrow a Batman, což je příjemným zpestřením příběhu. Jediné, co mě u těchto dvou příběhů mrzelo bylo, že hlavní záporáci v nich jsou poraženi až přes příliš rychle. Ale alespoň se dříve dostáváme ke třetímu a zároveň hlavnímu příběhu, kterému nemůžu snad nic vytknout a který pro mě celému komiksu pomohl zvednout úroveň.

Abych to tedy shrnul, komiks jistě bude bavit ty, kteří mají rádi superhrdinské komiksy, co jsou nabité akcí. Určitou povinností je tento komiks pro milovníky Green Lanterna a případně i DC komiksů. A doporučil bych ho asi i těm, kteří mají výhradně rádi jen Marvel, protože mi Green Lantern přišel jako nejschůdnější mezistupínek mezi těmito stájemi.

Dobrý scénář, trojitě suproidní kresba a parádní závěr.
Místy se dočkáme zmatečnosti a neucelenosti scénáře; a hlavně kdyby tam nebyly první dva příběhy, vůbec nic by se nestalo.

Verdikt

Superhrdinský komiks, který pro mě byl dobrým vstupem do DC universa se super kresbou a dobrým scénářem. Doporučil bych ho hlavně milovníkům Green Lanterna a DC komiksů a také Márvelákům jako dobrý přechod ke komiksům konkurenční stáje.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

TommyEmko
TommyEmko

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz