Usagi Yojimbo 19: Otcové a synové

12. dubna 2013 Damien Diskuze (0)
Usagi Yojimbo 19: Otcové a synové

Je sněhobílý, má uši v culíku, smysl pro humor a vsadím se, že když na to přijde, je měkoučký jak králíček Azurit. Krom toho nosí kimono, bydlí v Japonsku a jeho katana poslala za těch osmnáct dílů do zásvětí víc padouchů, než Punisher. Kdo ještě nepoznal, o kom je tu řeč (je asi retardovaný, protože nahoře je to napsané), může pokračovat ve čtení níže. Není to nikdo jiný, než věhlasný králík Usagi. Nyní po devatenácté.

Knihy Dobrovský

Stan Sakai s námi před nedávnem oslavil 25 let úspěšné série barevnou hardbackovou knihou. Z oslav už v Crwi patrně vystřízlivěli, protože Otcové a synové jsou pro skalní fanoušky a japanofily připraveni na pultech. A u toho určení bych nejspíš i zůstal, protože skutečně jen skalní fanoušek může mít za sebou načteno půl druhého tuctu černobílého zvířecího ronina. Což je hlavní zádrhel, který se může zdát pro někoho nepřekonatelný. Totiž že celá série Usagi Yojimbo je silně příběhová a ačkoli najdete i v tom celém dlouhém vyprávění i osamocené historky, není radno říkat hop, dokud jste si ještě ani nenatáhli kalhoty. Chci tím říct, že Otcové a synové přímo navazují na přecházející díl Na cestách s Jotarem. Takže pokud se chystáte začíst do poslední knížečky, která od Crwe vyšla, bez toho, že byste měli ponětí o nějakém příběhovém kontinuu, patrně budete chvilku tápat. Dá se to zvládnout i bez znalosti předešlých příběhů, ale je to škoda.

K příběhu samotnému je těžké něco říct, aniž bych spoiloval případnému čtenáři tohoto díla, nebo i čtenáři díla předcházejícího. Ale nic nezkazím, když nastíním aspoň část. Usagi a jeho „synovec“ Jotaro spolu putují do svatyně v Kitanoji. Samo sebou že se to neobejde bez komplikací. Například oba, Usagi i Jotaro, střeží stejné tajemství, ale nevědí, že ho ten druhý zná. O to palčivější je to pro Usagiho, pro kterého možná početní převaha bojovníků s meči není žádná výzva, ale prozradit Jotarovi pravdu o jeho původu, to je myšlenka, se kterou si ronin pohrává celou druhou polovinu knihy.

Kromě vnitřní rozkolísanosti jsou tu samozřejmě banditi, lovci odměn, nájemní zabijáci a vraždící kejklíři. Krom toho i krátké intermezzo, ve kterém se Katsuichi (Usagiho mistr) ve vzpomínkách vrací do vlastního mládí. Je trochu kýčovité, ale napodiv příjemné. Duo poutníků konfrontuje i další staré známé, například kozla Yagiho a jeho syn Gorogoro, kteří jsou zcela zjevným odkazem na Lone Wolf and cub od Kazua Koike, nebo Tomoe, ochránkyni lorda Noriyukiho. Kromě akce a dobrodružství se v knize mihne i krátká hororová kapitola. Obzvláště zajímavý je příběh o chudém samurajovi a jeho synu, ve kterém Sakai brilantně popisuje hrdost a velikost ducha. Příchodem do svatyně v Kitanoji se cesty Jotara a Usagiho rozcházejí a mikrokapitola příběhu je pomyslně uzavřena. Jak vidíte, ani tento díl nepostrádá potřebnou epiku. O lyriku se stará sám fakt, že jde o dílo japonské a tedy prodchnuté lidovou tradicí a folklórem. Na samém konci knihy jsou ještě poznámky, takový krátký diskurs o japonské kultuře a hrdosti.

Ke kresbě se opravdu nic nového říct nedá. Snad jedině že sám Sakai prohlásil, že jeho hrdina vyzrál a je vyšší. Zajímavé je i to, jak Stan dokáže některá zvířata díky pár čárám přesně charakterizovat, na druhou stranu u několika postav si opravdu nemůžu být jistý, které hovádko tím kreslíř myslel. Co se mi na Sakaiovi ale opravdu líbí, je to, že ačkoli je jeho kresba vyloženě dětská a postrádá usekané končetiny a potoky krve, dokáže díky dvěma třema barvám a troše šrafování navodit velmi hutnou atmosféru boje nebo strachu. Je to jeden z důvodů, proč si myslím, že je tato série velmi výjimečná a specifická a zároveň tak oblíbená. 

Kvalitní příběh, příjemná kresba, historické pozadí, cena.
Není pro začátečníky.

Verdikt

Velmi rozumná koupě pro toho, kdo si chce ušáka pořídit a velice kvalitní počtení pro každého, koho baví byť možná pro někoho dětské, ale napínavé příběhy. Absolutně bez nadsázky říkám, že ze série se každý může odnést nejen pobavení, ale i vědomosti o raně novověkém Japonsku.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Damien
Damien

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz