Swamp Thing - Bažináč 5: V prach se obrátíš

11. dubna 2013 Morzael Diskuze (0)
Swamp Thing - Bažináč 5: V prach se obrátíš

Půl roku uteklo jako voda a my jsme se dočkali pátého temného, mystického příběhu o tvorovi z bažin, kterého jistě znáte všichni jako Bažináče. Jedná se již o kultovní sérii Alana Moora, a tak se můžeme bez dalších řečiček pustit do samotné recenze.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Horror, fantasy, mystika

Příběh:

V přechozím díle se Bažináč účastnil spolu s dalšími tvory, kteří dosahují za hranice smrtelníků, velké války proti temnotě, ve které sehrál klíčovou úlohu. Tento svazek navazuje, kde ten předchozí skončil, a my sledujeme, jak se Bažináč vrací z války celý nedočkavý své milované. To ovšem ještě netuší, že jeho lásku Abby odsoudili na základě fotek, kde je zachycena s Bažináčem v objetí. Abby se ale nechce nechat zavřít za svou zvláštní lásku, a tak po propuštění na kauci prchá z města, načež se dostává do notoricky známého města šílenců – Gotham City.

Jenže ani zde se neskryje dlouho a je opět zadržena. To už ale o celé věci ví Bažináč a vůbec se mu to nelíbí. Proto vyhlásí válku celému Gothamu. Jak ho ale varoval sněm stromů, měl by se vyvarovat moci a hněvu. Nakonec totiž vše nedopadne ani zdaleka dle Bažináčových představ.

O komiksu:

Swamp Thing už je celkem zažitá série i na českém trhu, ale pro ty kdo nevědí, tak se jedná o temný fantasy příběh pod taktovkou Alana Moora, jednoho z nejoceňovanějších autorů současnosti, o muži, který zemřel a znovu se zrodil jako posel přírody - mystický Bažináč.

Zatím se Moore ve svých předchozích příbězích věnoval Bažináčově mystickému původu a smyslu bytí, tento komiks je ale jiný. V podstatě se točí čistě jen kolem Bažináčovi lásky k Abby. Jako vždy tu Moore bourá základy společnosti a pohrdá její povrchností a netolerancí. Tu demonstruje rychlým odsouzením Abby, které okořenil tolika detaily, jako pohrdavé dopisy od náboženských fanatiků nebo telefonáty od sexuálních delikventů, že Vám přijde to, co Abby prožívá, neskutečně živé.

Další úchvatnou věcí je Bažináčovo souznění s přírodou. Jeho poetické monology jsou dílem sami o sobě a v kombinaci s vizuální stránkou si opět uvědomíte, jak kouzelné a mocné médium komiks vlastně je. Ovšem nutno dodat, že i když Moorova díla mám rád, tak ke konci jsem se docela nudil. Poslední dvě kapitoly jsou vlastně jeden dlouhý epilog, proložený mnoha nostalgickými a poetickými momenty a rozpravami, které vedou Bažináč a Abby, a já se upřímně celkem těšil, až to skončí. I když musím říct, že i tento epilog byl opět našlapaný Moorovými nápady a představivostí, které si občas říkám, že nemají meze.

První půlka je oproti tomu velmi svižná a až podezřele akční tedy na Bažináčovi poměry, zatímco ta druhá je spíše hutná a přemýšlivá a moc se tam toho nestane, což mě celkem mrzelo.

Samozřejmě mě ještě osobně velmi potěšilo cameo Batmana, Jima Gordona a Harveyho Bullocka a nejen jich. Proto si tento díl víc než ty předchozí jistě užijí fanoušci DC comics.

Kresba Stephena Bissettea není žádným grafickým skvostem, ale k Bažináčovi mi už neodmyslitelně patří, takže se nic nového pro fandy série nekoná.

Na závěr bych už jen řekl, že rozhodně nedoporučuji lidem, kteří nečetli předchozí díly, jelikož nebudou mít moc ponětí, o co jde. Tento díl se hodně odkazuje na díly předchozí a jeho příběh se z nich (překvapivě) odvíjí.  

Určení:

Fandové série. Lidé, kteří mají rádi tajemno, silné a poetické příběhy nebo tvorbu Alana Moora.

Poetický příběh s myšlenkou okořeněný spoustou emocí a dobrými nápady
Utahaná a tím i trochu nudná druhá půlka komiksu

Verdikt

Pátý díl kultovní série se nese na poetické a přemýšlivé vlně. Pro Bažináče představuje jakési osobní vyústění událostí všech předchozích dílů. Pokud jste ještě o Bažináčovi neslyšeli, není toto dílo určeno Vám a místo něj raději doporučím díly předchozí. Jestli sérii máte rádi, budete dozajista spokojeni standardem kvality, který autorovo jméno už ostatně představuje. Kvalitní dílo, jehož slabinou je jen utahanější druhá půlka.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz