Morzaelovo zamyšlení #16 - Úvod do padouchů

25. března 2013 Morzael Diskuze (26)

Vítejte v Padouši 101

Morzaelovo zamyšlení #16 - Úvod do padouchů

Jak jsem slíbil, tak také plním! Jsem tu zpět se svým zamyšlením a tentokrát se podíváme na to, co neodmyslitelně patří ke každému dobrému příběhu – padouch. Čím víc jsem se do světa padouchů a zlosynů potápěl, tím víc mě fascinoval. Doufám, že se Vám bude můj pohled na věc líbit a omluvíte poněkud delší rozsah zamyšlení.

Knihy Dobrovský

Padouch. Kde jinde začít než u samotné definice slova? Jedná se o krutou a zákeřnou postavu, která je podřízena nebo oddána zlomyslnosti zločinu. Další definice zase říká, že se jedná o postavu, která vytváří důležitý aspekt zla v zápletce.

Jak už jsem psal v jiném zamyšlení, dobro a zlo jsou pouze subjektivní pojmy, které se nám vypravěč snaží prostřednictvím svého pohledu vnutit. Tím pádem by se dalo říct, že padouch příběhu by mohl pro někoho být hrdinou. Jenže tak tomu nebylo vždy.

Totiž až do dvacátého století byl archetyp padoucha jasně daný. Jednalo se o zlé, vychechtané zmetky, kteří neměli žádné spásné osobnostní kvality, díky kterým by se do nich mohl racionálně smýšlející člověk promítnout nebo s nimi soucítit. Dovolil bych si právě tady stanovit první pojem, kterým bychom mohli tento typ oldschool zmetků označovat – čisté zlo.

Jenže určitě jste si všimli, že čtenářstvo a diváctvo roste, dospívá a je náročnější. O tom svědčí i neskutečný vývoj komiksů posledních let. Klasické klisché jasně daného dobra a zla začalo lidi nudit, a tak se museli vyvíjet náročnější zápletky a samozřejmě také padouši. To dalo vznik myšlence prvních anti-hrdinů a anti-padouchů. Jelikož se jedná o prakticky totéž, stanovme další jednotný pojem – anti-hrdina. Má jít o postavu, která se snaží ze sobeckých důvodů prosazovat hrdinské činy, případně se snaží konat dobro zlými prostředky.

Ale ani toto ještě není všechno, pojem padouch se vyvíjel ještě dál. Nejpopulárnějším typem posledních padouchů jsou tzv. tragic villains, přeloženo jako tragičtí/nešťastní padouši. Jedná se o postavy, které se padouchy nestaly, protože by si libovaly ve zlu, ale pouze se k němu nešťastnou shodou okolností obrátily.

Najednou se autor a tím pádem i čtenář zaobíral charakterem padoucha. Proč to padouch dělal? Co ho k tomu vedlo? Může za to, co dělá? Jaký člověk byl předtím? Do té doby se autoři většinou věnovali pouze hlavním postavám tedy těm kladným, a záporák byl jen někdo, kdo nutně musí dostat do huby.

I přesto, že si v moderní literatuře, včetně komiksů, divadelních hrách a filmech můžeme rozdělit padouchy do tří kategorií, mladší divák rozlišuje pouze dobro a zlo. Proto se příběhy pro děti postavě padoucha nikdy nevěnují a jedná se téměř pokaždé o zatracence, které je nutno porazit.

 

První kategorizování máme za sebou, tak pojďme na příklady:

 

Čisté zlo

Tady máme postavy, které si nemůžete oblíbit kvůli jejich motivům, pohnutkám ani činům. Zlo je jejich modla a sami se pro něj rozhodli. Je pro ně jediným potěšením trápit jiné. I přesto, že v této kategorii byli v minulosti prakticky všichni padouši, tak až v posledních letech se začali objevovat opravdoví odpadi, co se mého názoru týče. Na tyto padouchy se krásně vážně onen citát, který pronesl Alfred v Temném rytíři: „Some men just want to watch the world burn“. To jsou přesně oni, ti, kteří chtějí vidět svět v plamenech.

A kdo by mohl být lepším a absolutnějším příkladem než největší psychopat komiksů, sám klauní princ zločinu – Joker! Věřím, že ho nemusím nikomu představovat. Tento tvor snad ani nemůže být označován za člověka. Zabil, zmrzačil a zničil tolik lidí, že se mu v DC univerzu nemůže jen tak někdo rovnat. Když se podíváte na onu první definici, víte o někom, na koho by více sedělo: vychechtaný zmetek, bez jakýchkoliv spásných kvalit? Já ne. Joker prošel během let značným vývoje, od vytlemeného pošuka, co hází cvakající zuby až do jeho finální verze, která se nám předvedla v Death of the Family a ze které mrazí i mě. Je, a vždy bude, nástupcem těch prvních absolutně zlých padouchů, kteří si zaslouží pouze věčné zatracení.

          

Nechci sem míchat nadpřirozeno jako třeba mimozemské roboty, kteří nemají city nebo pekelné démony (ti všichni sem jistě taky patří, ale není na nich co rozebírat, byli tak prostě stvořeni), a tak zůstaneme raději v lidském světě, a já ještě na závěr uvedu další dva příklady opět ze světa Batmana – Mr. Zsasz a Black Mask.

Příběhů s tímto typem postav v hlavní roli je celkem málo, každopádně jsou. Zajímavostí třeba je, že dříve se jednalo spíše o starší postavy, zatímco dnes tento trend už opadl. Pokud Vám tedy připadá, že Joker je čím dál mladší, není to jen Váš pocit.

 

Anti-hrdina

Fanoušky velmi oblíbená kategorie. Postavy, které konají čtenáři sympatické činy, jako třeba vraždění vrahů nebo násilníků. Ano, jedná se o vraždu, ale v rámci dobré věci, a tak to jste ochotni této postavě odpustit, ba jí v tom dokonce podporovat, protože víte, že v dnešním světě se takto přímé a nekompromisní spravedlnosti rozhodně nedočkáte. Ale pořád tyto postavy sedí na morální hraně a jsou jednou nohou padouši.

Trendem posledních let je i větší sympatizování těchto postav pro fanoušky. Takže když váš nekompromisní mstitel kosí zlé zmetky, do toho hází jednu vtipnou hlášku za druhou, v baru sbalí největší kočku a s kámošema hraje po nocích poker, tak ho přece nelze nemít rád. 

Na rozdíl od padouchů (resp. čistého zla a tragic villain), jsou tyto charaktery čím dál častěji hlavní postavou svého vlastního příběhu. Dokonce se skoro zdá, že vytlačují klasické hrdiny na straně dobra, minimálně svou popularitou určitě.

Potíž s touto kategorií je v tom, že zabírá strašně širokou škálu charakterů. Někteří jsou více padouchy a jiní více hrdiny. Velmi populární a četní jsou v ní hlavně nájemní zabijáci. Za stáj DC je to třeba Tommy Monaghan aka Hitman a za Marvel samozřejmě oblíbený nesmrtelný hláškař Deadpool. Jelikož je toto zamyšlení o zlosynech, tak bych tuto kategorii už dále nerozváděl, jelikož anti-hrdinové jsou kapitola sama pro sebe.

Tragic villain

Nyní se dostáváme podle mě k tomu nejzajímavějšímu. Koncept tragic villain vznikl, když se autoři začali více zaobírat charakterem padoucha a jeho pohnutkami. Je přeci daleko přirozenější, že i dobrý člověk může propadnout zlu za špatných okolností, než že je někdo přirozeně zlý od začátku až do konce. Právě tady už se nám začíná jasně daný koncept dobra a zla vytrácet a vyskytuje se tu otázka, jak byste se zachovali vy? Nejlepším příkladem u této otázky jsou třeba Mr. Freeze nebo Anakin Skywalker. Kdybyste věděli, že Váš/Vaše milovaný/á umírá nebo zemře, co byste byli ochotni udělat, kam až byste zašli, kdyby Vám ho/jí krutý svět chtěl sebrat? Jistě zlo je neomluvitelné, ale stejně tak jako Superman chrání Lois a dovolil si kvůli ní vrátit čas, jak můžeme vinit tyto padouchy, že se snažili zachránit svou milovanou a jinou cestu nenašli?

 

Další podkategorií jsou ti, kteří měli vlastně dobré úmysly. Jenže právě těmi, jak je známo, je dlážděna cesta do pekel (i když náš profesor matematiky říká, že jsou to matematické vzorečky). Ano, na začátku své cesty chtěli udělat svět lepším místem, ale ten jim za to většinou flusnul do tváře. Ra´s al Ghul chtěl svět očistit od zločinu, Posion Ivy chtěla zachránit planetu, Dr. Octopus chtěl svými vynálezy lidstvu prospět, atd. jistě si každý svůj příklad dosadí. Sice je jejich vize pěkná a ze začátku bychom byli i pro, ale Hitler měl pro Německo taky pěknou vizi.

 

Třetí a poslední podkategorií jsou ti, které bych nazval jako nemesis. Ano, tento pojem se dá vysvětlit různě, ale mně se spíše hodí sem. Jsou to ti padouši, které mají na svědomí naši milí superhrdinové. Kdyby totiž nesuperhrdinovali, tak by jejich nemesis nikdy nevznikli. Tyto charaktery si vytvářejí silnou vazbu na své stvořitele, definují se podle nich a jejich život směřuje jen k jejich zničení. Tento typ padouchů také často spadá i do kategorie čistého zla, ale nebýt jejich nešťastného stvoření, tak by vůbec padouchy nemuseli být, proto je řadím spíše sem. Vznikají většinou nešťastnou náhodou, činem, který hrdina ani nezamýšlel ve zlém, nebo se zkrátka stane nechtěný omyl, kdy hrdina nezvládne situaci a i přes jeho snahu se obětem na životě nevyhne.

To nejsou ovšem jediné důvody. Dalším důvodem je fyzika, duchovnější lidi tomu mohou říkat karma, já to rád nazývám podle Newtonova třetího zákonu – akce a reakce. Když povstane hrdina, který začne působit jako silně kladná síla, teorie chaosu, kterou můžeme volně a zjednodušeně definovat jako zdánlivě nesouvisející posloupnost událostí silně závislých na počátečních podmínkách, nám vytvoří protipól hrdiny. Hrdina si často neuvědomuje, čím to způsobil, například Peterův Parkerův Venom, resp. Eddie Brock, Supermanův Lex Luthor a velmi spekulativně také Joker.

Jokera beru spíše jako odkaz starých padouchů a jejich odraz v dnešním světě. I když ho sice stvořil Batman tou nešťastnou náhodou, i předtím to byl zmetek, který s identitou Red Hooda vykrádal banky a zabíjel lidi. Batman jen vykolejil vlak jeho příčetnosti, než že by mohl za jeho dráhu zločinu.

 

No myslím, že jsem Vás už pro dnešek zavalil dost informacemi, takže bude lepší to utnout a nechat Vás to v klidu zpracovat. Pokračování necháme na příště. Zatím se zkuste zamyslet, jestli je nějaký padouch, který nelze zařadit, ani do jedné kategorie.

 

Jako vždy se těším na Vaše názory a připomínky…  

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

Morzael Offline
Morzael 08/01/2014 (8. ledna 2014)
Odpověd na #3912 příspěvek od batcat
teroristov by som zaradil do noveho spektra . su to len obycajny ludia  ktory boli oklamany alebo ziju v biede. co si myslis ze ten co aj postrielal nasich vojakov bol nejaky ultra koordinovany  a riadeny neviem akymi ludmi  nie .cital som o tom clanok. bolo tam uvedene ze tam ty chlapi vobec neboli z al kajdi boli to iba obycajny ludia ktorym...
No v tom případě se už někam dostáváme :-) 
batcat Offline
batcat 08/01/2014 (8. ledna 2014)
Odpověd na #3910 příspěvek od Morzael
Pokud si četl Killing Joker, kterým se tu neustále oháníš, tak si určitě četl, že na konci Joker říká, že jeho příběh se mu pokaždé vyjeví jinak. Joker o sobě neví o nic víc, než o něm ví Batman, nebo my čtenáři (nebo to tak aspoň bylo do New 52). A to je na něm to největší nebezpečí, on to nedělá, aby se...
teroristov by som zaradil do noveho spektra . su to len obycajny ludia  ktory boli oklamany alebo ziju v biede. co si myslis ze ten co aj postrielal nasich vojakov bol nejaky ultra koordinovany  a riadeny neviem akymi ludmi  nie .cital som o tom clanok. bolo tam uvedene ze tam ty chlapi vobec...
spiderbat Offline
spiderbat 08/01/2014 (8. ledna 2014)
Odpověd na #3910 příspěvek od Morzael
Pokud si četl Killing Joker, kterým se tu neustále oháníš, tak si určitě četl, že na konci Joker říká, že jeho příběh se mu pokaždé vyjeví jinak. Joker o sobě neví o nic víc, než o něm ví Batman, nebo my čtenáři (nebo to tak aspoň bylo do New 52). A to je na něm to největší nebezpečí, on to nedělá, aby se...
A v NEW52 je jeho puvod již znam?
Morzael Offline
Morzael 08/01/2014 (8. ledna 2014)
Odpověd na #3909 příspěvek od batcat
zle si ma pochopil ja si nezakladam predstavy na tom ze nejakeho zlocincu nieco ospravedlnuje . hovorim to ze psychosi su vacsinou chory. pravdaze su aj taky ktory niesu. ludska psychika je velmi nevyspytatelna. batman my sa tu odvijame od vyroku kazdy zlocinec ci uz v realnom alebo komiksovom svete je tragic villian.ked ma dobreho autora. mne sa...
Pokud si četl Killing Joker, kterým se tu neustále oháníš, tak si určitě četl, že na konci Joker říká, že jeho příběh se mu pokaždé vyjeví jinak. Joker o sobě neví o nic víc, než o něm ví Batman, nebo my čtenáři (nebo to tak aspoň bylo do New 52). A to je na něm to...
batcat Offline
batcat 08/01/2014 (8. ledna 2014)
Odpověd na #3906 příspěvek od Batman
,,naivní´´to je přesně to slovo které jsem hledal :-).Díky
zle si ma pochopil ja si nezakladam predstavy na tom ze nejakeho zlocincu nieco ospravedlnuje . hovorim to ze psychosi su vacsinou chory. pravdaze su aj taky ktory niesu. ludska psychika je velmi nevyspytatelna. batman my sa tu odvijame od vyroku kazdy zlocinec ci uz v realnom alebo komiksovom svete...
Minotaur.cz