Ultimátní komiksový komplet #44: Captain America: Zimní voják, část 1

24. března 2013 gumidekmedvidek Diskuze (3)
Ultimátní komiksový komplet #44: Captain America: Zimní voják, část 1

Pokud jste se už nemohli dočkat další recenze na nový kus z edice UKK tak je právě tady! Přinášíme Vám recenzi Winter Soldiera v obvyklé sestavě tří názorů od třech různě zaměřených redaktorů. Snad Vás recenze potěší a navnadí před případným přečtením. Nebo Vás utvrdíme v názoru či dokonce nám ho můžete vyvrátit v diskuzi. Těšíme se na Vaše názory. A teď už ta slibovaná recenze.

Knihy Dobrovský

TommyEmko - Dobrý komiks, na kterém mě mrzí jen rozdělení na dvě části.

„aneb pohled redaktora/fanouška Marvel komiksů“

Scénárista Ed Brubarker s kreslířem Stevem Eptingem nám v sedmé knize z edice Ultimátní komiksový koplet (původně sešity Captain America (vol. 5) 1-7) přináší příběh, ve kterém si troufli udělat to co nikdo jiný. Vzkřísili hrdinu několik dekád mrtvého, udělali z něj novějšího a ještě lepšího, ale popravdě se zde o něm moc nedovíme.

V první části nás UKK nechá vnořit se do příběhu Captaina Ameriky, kterého pronásledují ztracené myšlenky a duchové ze starých dob. Při tom všem se musí vypořádat z celosvětovou hrozbou. Kterou ku podivu nebude jeho úhlavní nepřítel Red Skull, ale někdo úplně jiný, někdo kdo má s Captainem i osobní účtování. Více se dočtete, ale už v komiksu.

Já jen dodám, že pěknou moderní kresbu ke skoro dokonalému stavu doplňuje dobrý scénář. Kde nám autoři ukazují nejen současnost, ale příběh zpestřují i flasbacky do Capovi minulosti kdy ještě sloužil na frontě a ty sou dle mého názoru jen k dobru celého příběhu. Celou první část uzavírá ještě bonusový příběh o osamělé smrti Jacka Monroa. Který je velice vítanou a příjemnou tečkou za otevřeným závěrem komiksu, který připravuje půdu pro druhý díl.

8/10

Morzael - Zimní voják mě nechal chladným.

„aneb pohled redaktora/fanouška konkurenčích DC komiksů“

Začněme od kresby Steva Eptinga – děs běs. Tenhle plastický styl mi teda rozhodně nesedl. Když si jednotlivá okýnka prohlížíte pořádně, občas narazíte na pózy postav v pohybu, které prostě nedávají smysl, stejně tak anatomie je někde příšerná. Dále autor sem tam využívá moc velké přechody od akce k akci, které působí velmi divně a způsobují nepřirozené skoky v ději. Nemluvě o věcech, které nevím, jestli mám vytknout kreslíři nebo scénáristovi, jako například Bucky, který se někde v Rusku v mínus bůh ví kolika stupních za vánice plazí sněhem s nožem v puse (opravdu bych chtěl vidět, jak si ho pak vyndá).

Scénář naproti tomu má i co nabídnout. Flashbacky do Capovi minulosti se pro neznalé, ale i znalé, hodí, a vůbec se mi historky z Capovi minulosti prostě líbily víc než linie ze současnosti. Na to že mě příběhy z války nikdy moc nebraly, tak tady mi pěkně seděly. Dalším plusem je, že se tu Capa s nikým moc nepáře, což vyvrací tu iluzi hodného hošíka, a že děj celkem svižně utíká, jelikož je docela natřískaný akcí. Pomalu každou druhou stránku se něco děje. Ve výsledku se mi ale po scénáristické stránce stejně nejvíc líbila poslední schizofrenická epilogová část o Nomádovi. 

No musím říct, že v dnešní době je to dost průměrný kousek, ale budiž, celkem jsem se bavil takhle při nudném nedělním odpoledni. Každopádně si nemyslím, že se k tomuto dílku jen tak brzy vrátím. Jo a tentokrát už jsem si nemohl nevšimnout určitých kiksů v překladu, snad s tím do budoucna vydavatelé UKK něco udělají.

 

6/10

gumidekmedvidek - Voják tělem i duší

„aneb pohled redaktora neovlivněného superhrdinskými komiksy“


Hned po tom co se mi dostal do rukou Captain America Winter Soldier tak mě uchvátila samotná obálka, která láká pořádným nářezem v podobě kosení nácků. Sice po pár stránkách hnedka víme, že dějová linka se přesouvá o 60 let později do reálií současnosti.  Což na pestré a napínavé dějové lince vůbec nic neubírá na atraktivitě. Předem se přiznám, že mě převládá slabost pro alternativní příběhy z 2. světové války. To že tam pobíhá Captain America mi vůbec nevadí, ba naopak mi tam právě, že perfektně sednul.

Co se samotného příběhu týče tak bych chtěl pochválit výskyt staršího známého v podobě Red Skull. Tenhle záporák má opravdu šťávu. Jeho velký plán se konečně pomstít se svoji mocnou kostkou je docela fajn a nějak to má styl. Vlastně samotná kresba na mě úžasně dýchala a tvořila ve mně dojem, že se přede mnou dějí opravdové grafické orgie. Ten dojem nakonec vyústil v parádní celkový dojem, a o to tady přeci jde. Captain America zase zachraňuje svět, ale tentokrát musí bojovat i sám se sebou, v podobě zvláštních snů o ztrátě svého parťáka a přítele. Právě samotný vývoj situace a pozvolné upouštění indícií, mě nenechalo chladným a rovnoměrně ve mně drželo napětí, které se nezastavilo až do konce, kdy Winter Soldier vstoupil na scénu. Poslední část příběhu beru spíše takový manuál vysvětlení a hlavně pochopení jeho vývoje. A přesto příběh zůstává otevřený a zanechává ve mně velké očekávání od pokračování.

Podle toho všeho vypadá i moje hodnocení, neboť je určitě co zlepšovat. Jedno je jisté. Poprvé mám pocit v edici UKK, že se ke mně dostává zasloužená porce kvalitního scénáře, grafického umění a celkové řemeslné práce. Zároveň poprvé dokáži Captainu America a jeho Winter Soldierovi zařadit štítek: Výběr toho nejlepšího od Marvelu.

 

9/10

Verdikt

Zde najdete souhrné hodnocení vytvořené průměrem dílčích.

O autorovi

gumidekmedvidek
gumidekmedvidek

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Další autoři

Morzael TommyEmko

Poslední příspěvky v diskuzi

batcat Offline
batcat 19/05/2014 (19. května 2014)
recenzie su v pohode ale nikedy sa mi zda ze je to malo konkretne. napriklad pri morzaelovi ake pozicie su zle nakreslene. ake velke prechody z akcie do akcie.teda kde su. 
Const.ex Offline
Const.ex 24/03/2013 (24. března 2013)
Odpověd na #1091 příspěvek od Damien
Zimního vojáka jsem četl už jako Omnibus a líbil se, ačkoli to bylo moje první setkání s Captainem. Rozdělení do dvou knih mi přijde ideální, i když dost nejapné, vzhledem k tomu že takhle za to dáte 400,- a za omnibus nějaký chudák dal celej talíř :D
Tak k tomu není co dodat Jinak hned jak bude trochu času, tak se na to musím taky vrhnout.
Damien Offline
Damien 24/03/2013 (24. března 2013)
Zimního vojáka jsem četl už jako Omnibus a líbil se, ačkoli to bylo moje první setkání s Captainem. Rozdělení do dvou knih mi přijde ideální, i když dost nejapné, vzhledem k tomu že takhle za to dáte 400,- a za omnibus nějaký chudák dal celej talíř :D
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku