Planetary 1

23. března 2013 Damien Diskuze (3)
Planetary 1

Warren Ellis, slavný tvůrce ještě slavnějšího Metropolitanu napsal sen či noční můru každého fanouška Indiana Jonese. Příběhy tria dobrodruhů, kteří jsou archeology záhad. Lidé obdaření nadpřirozenými silami objíždějícími svět a pátrající po paranormálních věcech ukrytých na Zemi. Podívejme se tomu na zoubek.

Knihy Dobrovský

Skoro to vypadá, že většina lidí je geneticky nebo společensky determinována ke kritizování. Neřekl bych, a rozhodně se do toho nechci pouštět, že to vyplývá z nespokojenosti lidu, ale zkušenost praví, že i v nejužším kruhu vašich přátel častěji uslyšíte výtku než pochvalu. To je možná důvod, proč se recenze na špatné komixy píšou lépe, než na ty dobré. Do určité míry na to může mít vliv i fakt, že slovní zásoba včetně hromady undergroundových novotvarů nese negativní význam. Pak se nikdo nemůže divit, jak vyznívá konečná synkreze. To jen abych recenzi uvedl do souvislostí. 

 
Už když jsem knihu vzal do ruky, nemohl jsem se zbavit pocitu, že je něco špatně. Nebo jinak. Obálka je totiž nějak divně pogumovaná nebo potažená protiskluzovou fólií nebo co s tím v tiskárně prováděli. Není to vada, je to nezvyk. Zbytek titulky, tvořen jen svislým červeným panelem, kontrastujíc s tmavě modrošedou, dodává knize nádech tajemna a ve čtenáři to navodí onen pocit zvědavosti, jaké že taje se skrývají uvnitř. Což je do jisté míry logická premisa, ale „nesuďte knihu podle obalu“, říká klasik. 
 
Abych zhodnotil kresbu, je spíš obyčejná, než že by to bylo kdovíco. Neurazí, nenadchne, ale neznamená to, že by nebyla plně uspokojivá. Na pár obrázcích to skoro vypadá, jako kdyby Cassady koukal přes rameno Moebiovi, i když to může být jenom můj pocit. Spíš mě rozesmálo, jak málo se kreslíř dotkl klasického úzu dokonalých těl u hrdinů. Jakita, jediná ženská v komixu, sice má všechno, co stereotypy mají, tj. obrovité pevné poprsí, ploché břicho s abdomeny a výšku ideální letušky, ale zbytek osazenstva jsou „jen chlapi“. Žádní hrdinové ve stylu Jima Lee, žádní hezouni s rukama Dwayna Johnsona. Zato ale s pozoruhodnými schopnostmi.
 
Jak jsem řekl, trio nezničitelná ženská, stoletý chlápek co kolem něj klesá teplota a pohodář, co si povídá se stroji, jsou archeologové nemožného. Pobíhají po světě a … to je tak nějak všechno. Podtitul „Do všech koutů světa a jiné povídky“ k tomu docela dobře sedí. Za ten krátký svazek se skupina Planetary dostane do Číny, na japonsko-sibiřský ostrov a amerického pohoří. Během šesti kapitol a jednoho krátkého „epilogu“ se projdou po Zemi, okomentují, co našli a jdou dál. Lakonicky řečeno, jestli máte rádi akční komixy, tak tady jste špatně. Každá ze šesti kapitol má vlastní příběh a některé s ostatními ani nesouvisí. V první se dostanou do ústředí tajné skupiny superhrdinů z druhé světové, kteří vytvořili počítač k manipulaci s realitami. Právě existence tisíců alternativních vesmírů tvoří nosný pilíř celé knihy, ale umě skrytý a nedořešený, takže ani nevíte, jestli je to důležité, nebo není. V druhém příběhu jede parta Japonců na strov plný velikých oblud, potkají pár vojáků, z okýnka na okýnko se všichni pozabíjejí a tím příběh končí. WTF, k čemu to bylo? V Hong Kongu zase pozorují ducha mstícího se policajta, dají řeč, najdou velký harddisk tvořený lidskými dušemi a zase odkvačí do pryč. A takhle bych mohl pokračovat. Ve zkratce je tam ještě příběh o mezihvězdném cestování a velmi zvláštně poháněné raketě a pátá kapitola je taková zvláštní, popisující život nesmrtelného vojáka, kterého najdou v prvním příběhu.
 
Sečteno a podtrženo, Planetary obsahuje řadu docela i originálních příběhů, které spolu však (minimálně zdánlivě) z větší části nesouvisí. A napsat příběh o vraždícím duchu na dvacet stránek, to je prostě utopie. V důsledku pak příběhy působí mělce a plitce. Krom toho mě překvapilo, že navzdory tomu, že Eliáš Snow je v prvním příběhu naverbován, už v druhém či třetím se odkazuje na nějaká dřívější společná dobrodružství. Jako byste viděli Froda u Hopsavého poníka, střih, a pak by se v Roliknce mimochodem zmínil o Větrovu. To prostě nejde. Když jsem to dočetl, nechtěl jsem věřit tomu, že to vzešlo z pera Ellise. Toho chlápka, co vytvořil Transmetropolitana. Samozřejmě, je to asi pěkný cvok, ale i když je Transmetropolitan pěkně ulítlý (což je zjevný eufemismus) tak si pořád drží úroveň. To se o Planetary říct nedá. Vracel jsem se do komixu, četl ho znovu, hledal jsem, co mi z Ellisovi geniality uniklo a nenašel jsem ani prd. Takže doufám, že v druhém svazku se všechno nějak spojí, vysvětlí a rozjede. Jinak asi nejsem cílový čtenář a nechápu, čemu dělal Allan Moore tu předmluvu.
 
Některé originální nápady, obstojná kresba, gumová obálka.
Příběhy jsou příliš krátké, nevysvětlené okolnosti a občasné kýče.

Verdikt

Pro někoho možná pecka, ale pro komixy protřelého čtenáře se nekoná žádný zázrak. Není to úplně špatné, ale slovo „dobré“ ve smyslu trojky na základce sedí tedy jen velmi přibližně. Dílčí příběhy měly takový potenciál, že zpracovat je na pár stránek je hotové mrzačení komixu. Je to ovšem můj názor a tak je docela možné, že to někoho z vás osloví více.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

Damien
Damien

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Poslední příspěvky v diskuzi

TonyT Offline
TonyT 08/10/2015 (8. října 2015)
Damien - Naprostý NESOUHLAS. Komiks má skvělé postavy a např:  Elijáš Snow je pro mě ten spravný tahoun.  Diceros- Že tě nezaráží že NÁŠ vydavatel není schopen vydat už X let starou hotovou sérii bez stejných prodlev jako v době kdy na tom tvůrci v době vzniku...
Damien Offline
Damien 23/03/2013 (23. března 2013)
Tak tak. Jako jediný co mě zajímá, je jestli se to v druhém díle rozjede. Třeba něco vymyslí s tou vločkou vesmírů Zdá se jako důležitá pro příběh. Ale jinak to nemá žádnýho tahouna, ani postavy, ani příběh, nic.
Diceros Offline
Diceros 23/03/2013 (23. března 2013)
Naprostý souhlas... Mé hodnocení komixu je také průměr a minulý týden jsem sepsal do komentáře u komixu recenzi, která je opravdu hodně podobná této. Takže je vidět že na Planetary je opravdu něco špatně, když si to nemyslím jen já. No třeba se to rozjede, kdo ví? Ale...
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku