Americký upír 1

22. března 2013 Morzael Diskuze (8)
Americký upír 1

Upíři. Ach, to dnešní moderní a populární téma knížek, filmu, seriálů, komiksů, baťohů a všelijakých jiných ptákovin, co náctileté fanynky přiblblosti jménem Twilight baští. Éra upírů nejspíš nikdy nebyla ve větším rozkvětu, a tak na Vás upíři skáčou už skoro i z lednice. To jednoho dokáže pěkně znechutit. Jenže když vidíte na obálce komiksu s upíří tématikou jména Snyder a King, tušíte, že tohle bude z trochu jiného soudku (než z toho plného třpytivých upírů) a určitě Vás zajímá z jakého. Tak to pojďme zjistit!

 
Knihy Dobrovský

Žánr:

Horor, western

Příběh:

Komiks souběžně vypráví příběhy dvou hlavních postav, každá je z jiné doby. Tou první je Skinner Sweet, pěkný zmetek ze starého, dobrého divokého západu, a druhou je Pearl, snaživá srdcařka aspirující na herečku.

Příběh Skinnera nás přivádí do klasického westernovského světa, i když trochu temnějšího než jsme zvyklí. Zrovna pana Sweeta přepravují vlakem k soudu za všechny zločiny (vražda, znásilnění, loupež...), které spáchal, když jeho kumpáni odpálí trať a Skinner se pokouší uniknout. Jenže při útěku je nucen se postavit tvorovy, který není zrovna smrtelný. Jejich souboj dopadne pro Skinnera sice špatně, ale dostává díky němu dar, se kterým to pak pěkně roztočí při své cestě za pomstou.

Příběh mladé dívky Pearl je z pozdější doby - dvacátých let minulého století. Pearl a její kamarádka se snaží být herečkami, jenže se jim to kromě komparzů moc nedaří. Tudíž pozvání na party, které se mají účastnit samá velká zvířata Hollywoodu, uvítají všemi deseti. Jak už asi tušíte, tahle party nebude jen o šampáňu a drahých vínech, ale půjde o úplně jinou (tělní) tekutinu. Tato akce změní Pearl život a rozběhne věci, o kterých neměla ani ty nejhorší noční můry.

O komiksu:

Asi už jste pochopili z mého úvodu, že jsem naprosto znechucen invazí všech těch teplých upírů posledních let. Přitom za mého mládí jsem díky Whedonovi a jeho Buffy a Angelovi upíry baštil. V těch krásných letech mého dětství to totiž byli prokletí temní zmetkové, které jste opravdu v noci potkat nechtěli. Právě ten svět temnoty, nebezpečí a mystiky má své neuvěřitelné kouzlo. Nejen proto se mi ze třpytících se upírů zvedá žaludek.

Proč Vám to tu vůbec píšu? Protože většina lidí kolem mě, co čtou komiksy, má na tohle dost podobný náhled, a já můžu nyní s klidem říci, že upíří žánr ještě není ztracen! Můžeme děkovat dvojici Snyder, King za úžasný scénář, který vrací upíry k jejich děsivým kořenům.

Scotta Snydera, který momentálně vládne sérii Batman za DC comics, jistě nemusím představovat. Je to výborný scénárista, který se už mnohokrát předvedl. Příběh Skinnera Sweeta prý měl v hlavě už pěkných pár let a furt ne a ne najít ono médium, na které by ho přenesl, které by to vyprávělo správně. Až se konečně rozhodl pro komiks a já souhlasím s tím, že to byla skvělá volba!

Snyderův scénář byl pro světoznámého autora hororů Stephena Kinga tak lákavý, že se nechtěl na komiksu podílet jen předmluvou, ale rovnou jako spoluautor. Jejich spolupráce je naprosto parádní. Postavy jsou zajímavé, příběh je velmi poutavý a temný. Westernová část se mi líbila ale více, ta je opravdu skvělá.

Co se směru žánru týče, tak je to sice návrat k temnotě, mystice a napětí ale Snyder a King mění pravidla žánru, když vytvoří novou rasu amerických upírů, což vede k zajímavému střetu dvou upířích kultur.

Tento střet můžeme přirovnat ke kontrastu starého a tradičního světa Evropy a nově vznikajícího světa za oceánem v místech dnešních spojených států amerických. Novota, divokost a zuřivost proti temnotě, tradici a vypočítavosti. Trochu to sice smrdí patriotismem, kdy jsou opět amíci (i když tu mluvíme o upírech) vyobrazeni jako teoreticky daleko lepší než ti klasičtí evropští upíři, ale to už je něco, proti čemu jste skoro otupělí pod lavinou amerických produktů.

Co k tomuto dílu ale neoddělitelně patří, tak je kresba Rafaela Albuquerqua. Ten obratně zachycuje atmosféru divokého západu, pestrost charakterů a temnotu určitých pasáží. Sází zde na velká okna a tím pádem na čtenářovu představivost. Postavy jsou sice na jednu stranu trochu groteskní, ale na druhou si dokážete představit procházet se v jejich světě. Kresba tím působí strašně živě a dokáže Vás vtáhnout do svého světa.

Americký upír je to, co tento žánr potřeboval, aby si zachoval důstojnost, ukázal světu, v čem vždy bylo jeho kouzlo, a převedl, že stále má co nabídnout. Při čtení jsem mohl zapomenout na upíří cajdáky posledních let a zase získat respekt a obdiv k těmto parazitujícím vrahům.

Postavu Skinnera Sweeta, i když je to strašný zmetek, jsem si oblíbil okamžitě. Moc se těším na další díly, až se o něm dozvím víc. Pearl je oproti tomu roztomile působící postava, která si myslím, že bude ještě potřebovat trochu prostoru, než čtenářovi úplně přiroste k srdci, ale věřím, že je to jen otázka času. Trochu mě štve, že i přes rozsáhlost jsem se z komiksu o postavách nedozvěděl moc, a nemůžu se dočkat dalších dílů. Jinak nemám co vytknout. Normálně westerny nemám rád, ale tenhle mi opravdu učaroval.

Určení:

Všem milovníkům westernů, hororů a upíří tématiky. Varování pro fandy Twilightu: Neobsahuje milostný trojúhelník s vlkodlakem, ani blýskající se napudrované asexuály! 

Skvělá atmosféra, scénář a padnoucí kresba. K tomu sympatické postavy a zajímavé zápletky a nápady.
Uteče to moc rychle. Dvě dějové linie si v tomhle vybírají svou daň.

Verdikt

Americký upír 1 je skvělý úvodní díl do temné ságy, kde se mixuje horor a western. Musím doporučit všem, kteří mají rádi upíry kvůli tomu, co byli před Twilightem, milovníkům hororů a westernů. Pokud ani jedno z toho není Váš žánr, stojí i tak za přečtení. Je to kvalitní komiksový počin, který si čtenářovu přízeň jak scénářem tak kresbou prostě zaslouží.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

Traum Offline
Traum 23/03/2013 (23. března 2013)
nejsem absolvent ničeho, přivydělával jsem si ke studiu :-D ale studuju humanitní obor co je nejméně humanitní protože jsem rebel.
Damien Offline
Damien 23/03/2013 (23. března 2013)
Prodej hamburgrů? To jsi absolvent nějakého humanitního oboru nebo prostě jenom rebel? :D
Traum Offline
Traum 23/03/2013 (23. března 2013)
Odpověd na #1075 příspěvek od Damien
Áno pan Traum. To je správný postoj, já to tak dělám i s elektronikou, nábytkem a nemovitostma.
tak na elektroniku, nábytek a nemovitosti nemám peníze, kor od doby co jsem hipízácky sekl s prodejem hamburgerů:D
Morzael Offline
Morzael 23/03/2013 (23. března 2013)
Damiene ty mě jednou zničíš :-D :-D
Damien Offline
Damien 22/03/2013 (22. března 2013)
Áno pan Traum. To je správný postoj, já to tak dělám i s elektronikou, nábytkem a nemovitostma.
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku