Morzaelovo zamyšlení #15 - Proč potřebujeme Muže z oceli?

11. března 2013 Morzael Diskuze (15)
Morzaelovo zamyšlení #15 - Proč potřebujeme Muže z oceli?

Jednou z letošních očekávaných pecek má být film Man of Steel, který, jak určitě všichni víte, má vyprávět příběh Clarka Kenta/Kal-ela  na jeho cestě k muži, který se má stát největším hrdinou našeho světa - Supermana. Zajímavé mi ovšem přijde, jak moc negativní postoj k Supermanovi většina lidí má. Mé druhé zamyšlení s podnázvem Superman, muž včerejška? ostatně hrálo stejnou písničku, ale každá mince má dvě strany. Otočme tedy tuto pomyslnou minci a podívejme se na Muže zítra trochu více pozitivně. 

Knihy Dobrovský

Jsou tu určité věci, které už padly v mých předchozích zamyšleních, a já se nerad opakuji, proto je zde vždy už jen maximálně nakousnu.

 

Superman byl prvním svého druhu – první superhrdina. A jak už jeho jméno napovídá, byl opravdu super. Jeho schopnosti se téměř rovnali božským a jeho morálka byla nadlidská. Nebylo to tak samozřejmě hned od začátku, k tomu všemu se museli autoři dopracovat, ale důležité je, čím je dnes a čím byl, když ho lidé potřebovali. Teď tu nemluvím o lidech v komiksu, na které padaly jeřáby, helikoptéry a emzáci se je snažili nacpat do lahve, mluvím tu o skutečných lidech.

Největší a neslavnější éra Supermana zřejmě byla po jeho debutu v roce 1938 až do konce druhé světové války. V této době byl Superman absolutní symbol. Co děti viděly v jeho komiksech, to bylo svaté. Rodičům se to líbilo, protože předával jen čisté a správné morální poselství. Ovšem o tom, že svým přístupem a činy nepřitahoval jen dětské publikum, svědčí i fakt, že hromadné zásilky výtisků Supermana směřovaly i vojákům přímo na frontu, kde jim zvedaly morálku a dávaly naději.

Ano, ti samí řízci, kteří v krvavém a ohnivém pekle likvidovali nácky a Japonce si před spaním četli komiksy se všemocným mimozemšťanem v upnutém dresu. Co se týče komiksů, tak je fér říct, že v té době asi neměli moc na výběr, ale určitě by se našla jiná literatura, které by se mohli raději věnovat. Proč tedy Superman?

Morální hodnoty byly nastaveny jinak. Tito muži viděli dost krve a smrti kolem sebe, nepotřebovali ji ještě v komiksech. Raději dali přednost něčemu, resp. někomu, kdo pro ně symbolizoval lepší zítřky doma v Americe a vůbec v tomto našem zblázněném světě. Někoho, kdo představoval vzor, kterým kdyby se lidstvo řídilo, nic z toho, co se jim dělo, by se nestalo.

 

Tak proč jím tedy dnes všichni opovrhují a nudí se při tom? Jistě, čtenář se vyvinul, stejně jako komiksy, má nyní více sadistické nároky pro své hrdiny, a pro Supermana je máloco opravdová výzva. Ale tento argument jsem mockrát neslyšel. Nejčastěji slýchávám, že Superman je všemocný arogantní emzák, a ať si trhne se svýma morálníma kecama. Víte, kdo měl ale podobné řeči? Lex Luthor.

Souhlasím, že všemocnému tvorovi se to moralizuje, když ho jen tak něco neohrozí, jenže je si třeba uvědomit, co obnáší tyto schopnosti. Když máte uši, které slyší, co nemáte a oči, které vidí, co nechcete, není to nic, za co byste měli být vděční. Jasně, nic Vám nezůstane skryté, ale určitě Vám musí lámat srdce, když každý den slyšíte lidi, kteří prosí o pomoc nebo jídlo. Nebo když slyšíte lži politiků a různých představitelů zemí světa, kteří jimi ládují veřejnost a pak se ve svých sídlech s ostatními kumpány smějí tomu hloupému stádu ovcí a sami si podvodně rozdělují moc a majetek.

Když tohle všechno víte a máte moc s tím něco udělat, neudělali byste to? Superman nemůže. Ví, že on není člověk a může lidem pouze ukázat cestu. Může je pouze tak moralizovat, jak to většina lidí nemá ráda. Je to jen přirozené, kolik lidí má rádo, když se jim říká, co mají a co nemají dělat? Téměř nikdo. V tomhle totiž Superman nepůsobí jako diktátor, ani jako učitel, ale jako otec. A děti nerady souhlasí se svými rodiči, i když ti mají pravdu. Otcovské autority byly dříve daleko více uznávány než dnes. Tím nechci říct, že si nevážíme svých rodičů, ale už zdaleka nebere jejich slovo tak jako generace před námi. Často totiž zapomínáme na to, že hlavní snahou našich rodičů je nás chránit před světem a vlastními chybami.    

 

Mít já jeho schopnosti a své nervy, tak se světem v rukavičkách nejednám, po tom všem co bych viděl, slyšel a zažil. Jenže to Superman nesmí, kvůli svému poselství, výchově a tomu, co se rozhodl reprezentovat. Může pouze působit jako záchranná síť, když vše ostatní selže, může nám ukázat, jak býti lepšími, ale nemůže nás řídit. Pokud chcete vidět, jak by to dopadlo, kdyby ano, přečtěte si Superman: Rudá hvězda.

SPOILER: Tam se Superman chopí vlády po zesnulém Stalinovi a dokáže spojit téměř celý svět, kromě Ameriky, pod Varšavskou smlouvu. Lidé si nemusí stěžovat, protože jídlo, technologie, vědomosti, zdraví, nic nebylo v historii lidstva na takové úrovni, jako za vlády Supermana. Přesto musel Superman potlačovat odpůrce jeho režimu, aby udržel integritu společnosti. Tím pádem obíral lidi o svobodnou volbu a byl považován za tyrana. KONEC SPOILERU.

Tak teď mi vysvětlete, co bychom po chudákovi Supermanovi vlastně chtěli? Když nám nechává naší svobodnou společnost a pouze se nás snaží postrkovat správným směrem a ukázat lepší svět, tak se nám nelíbí jeho moralizování. Když se chopí vlády jako pevný a správný vůdce a téměř nastolí království nebeské, nelíbí se nám, že nemáme na výběr, než v tom žít. Machiavelli ve Vladařovi psal, že společnost může být buď svobodná a mít menší sociální jistoty, nebo naopak velké sociální jistoty ale o to menší svobodu. Takže co je pro lidstvo lepší volba, co byste si vybrali Vy?  

Je tedy na pováženou, když někoho tak morálně čistého, kdo si za své služby lidstvu nikdy nic nežádal, pouze abychom se k sobě chovali lépe a ohleduplně, nazýváme arogantním, a pak se dokáží rodiny a přátelé rozhádat do krve například při volbě prezidenta. Kde si vybíráme z lidí, tedy alespoň z velmi drtivé většiny, kteří mají do morální čistoty a dobroty hodně daleko a pro lidi skoro nikdo z nich nikdy nic dobrého neudělal.

 

Jedním z faktorů Supermanovi nepopularity je i jeho ‚slušňáctví‘. Lidi nikdy neměli moc rádi ty dobráky, tedy alespoň po dobu jejich života, ale spíše měli vždycky v oblibě rebely. Tak působí v kontrastu se Supermanem všemi oblíbený Batman (taky ho mám radši ne, že ne). Superman je vzor. Určuje hodnoty a snaží se jít příkladem, aby vedl lidi správným směrem. Batman je odboj, snaží se jít proti systému a bořit ho. To mají lidi rádi. Jenže si uvědomte, co se stane se systémem, když ho převrátíme a nebude tu nic, podle čeho bychom určili, co je správné a co nikoliv. Batman a Superman se potřebují jako noc a den, aby navzájem omezovali svou působnost. Vtipné je, že si oba nejčastěji navzájem připomínají, co to znamená být člověkem. 

Totiž v tom dnešním populárním ‚účel světí prostředky‘ bychom mohli ztratit vlastní lidskost a byli bychom jen stejně pomatené ovce jako Synové Batmanovi v komiksu (a filmu) Návrat temného rytíře. Možná, že je teď potřeba ten odboj, ale o to víc je i potřeba ta morální směrnice. To že lidi tvrdí, že Supermanova doba skončila, že v dnešní době už není potřeba, mi naopak přijde jako výzva, že je nyní potřeba víc než kdy dřív.

Závěrečný odstavec věnuji svému kolegovi Traumovi :-D. Je mi jasné, že mi tu hned omlátíš o hlavu Návratového Supermana jako prezidentova mazánka, každopádně ve výsledku Superman udělal jen maximum pro to, aby mohl dál chránit lidi před sebou samými. Nemluvě o tom, že celý Superman byl tady nesmysl. Jelikož Supík nezabíjí, a jen v příběhu rozebral třeba celou flotilu. Mimo to Millarův goddamn Batman je celý vyšinutý z hrdinského vesmíru a tudíž bych ho nebral jako úplně směrodatný.   

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

batcat Offline
batcat 30/07/2014 (30. července 2014)
super clanok. supermana ja osobne nemam rad. ma dobre komiksy, ale len tie kde je myslienka  a dobry autor. nanestastie je vela o vela viac pribehov tych kde superman iba nici zloduchov. batman je dobry v tom , ze ma grady . nenudim sa pritom. napriklad pri zack snyderovom supermanovi som sa nudil....
Batman Offline
Batman 13/03/2013 (13. března 2013)
Já bych bral to co navrhl The First Robin zní to skvěle.
Morzael Offline
Morzael 12/03/2013 (12. března 2013)
Odpověd na #1008 příspěvek od The First Robin
Přidávám se k pochvale a uznání za tradičně skvěle odvedenou práci. Jinak co si týče toho návrhu, troufnu si nadhodit téma. Zajímalo by mě charakterové srovnání záporáků jednotlivých hrdinů ať už ze světa Marvelu nebo DC. Čím myslíš, že se liší, který z protivníků je povahově nejzkaženější a ve kterém se...
Nebylo to tu a je to zajímavý návrh, děkuju, supr nápad :-)
Elhonzo Offline
Elhonzo 12/03/2013 (12. března 2013)
Odpověd na #1008 příspěvek od The First Robin
Přidávám se k pochvale a uznání za tradičně skvěle odvedenou práci. Jinak co si týče toho návrhu, troufnu si nadhodit téma. Zajímalo by mě charakterové srovnání záporáků jednotlivých hrdinů ať už ze světa Marvelu nebo DC. Čím myslíš, že se liší, který z protivníků je povahově nejzkaženější a ve kterém se...
Přikláním se k tomuhle návrhu to zní dobře :)
The First Robin Offline
The First Robin 12/03/2013 (12. března 2013)
Odpověd na #1007 příspěvek od Morzael
Já Vám moc děkuji za reakce a pochvalu. Je nějaké téma, které byste měli zájem abych rozvedl?
Přidávám se k pochvale a uznání za tradičně skvěle odvedenou práci. Jinak co si týče toho návrhu, troufnu si nadhodit téma. Zajímalo by mě charakterové srovnání záporáků jednotlivých hrdinů ať už ze světa Marvelu nebo DC. Čím myslíš, že se liší, který z...
Minotaur.cz