Goon 2: Mé vražedné dětství

8. března 2013 Morzael Diskuze (0)
Goon 2: Mé vražedné dětství

Pamatujete si ten pocit, kdy jste pár dní před Vánoci nemohli jako děti ani dospat, jak moc jste se těšili, co Vám Ježíšek nadělí? Tak podobný pocit jsem měl, když jsem odpočítával dny před vydáním druhého dílu série Goon, která mě loni v listopadu prostě ohromila. Konečně jsem se dočkal, a Comics Centrum nám všem nadělilo druhý díl této legendární série.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Kombinace horroru, akce, humoru, sci-fi a brutality

Příběh:

Tentokrát zabrousíme do minulosti Goona a jeho kámoše Frankyho. Dozvíme se, jak to bylo s mafiánským šéfem Labraziem, jak se Goon a Franky potkali, a kde Goon vyrostl. Opět trochu poodkryjeme tajemno okolo hlavního záporáka série – Pater Monstera. A prožijeme s Goonem zase nové příhody jako souboj s robotem, rande s mořskou příšerou nebo koláčovou výzvu s tchořopičákem.  

O komiksu:

Jak jste asi pochopili z mého úvodního odstavce, na druhý díl Goona s podnázvem Mé vražedné dětství jsem se těšil asi jako třináctiletá školačka na koncert Justina Biebera. Ovšem potíž takového očekávání, když se těšíte na pokračování něčeho, co jste si oblíbili, obvykle bývá v tom, že Vás zklame. Tak to se mi naštěstí u Goona vůbec nestalo! Vlastně zcela naopak. To, co mi chybělo v prvním svazku, a sice nějaký příběh, který by to vše spojoval dohromady, se tady konečně objevilo a já byl nadšen.

Druhý díl je podle mě stejně dobrý jako první, ne-li lepší. Narážky a vtípky co tu Powell rozjíždí, jsou stejně přímé a neotesané, jako hlavní postava komiksu. Člověk by ani neřekl, jak se dokáže nasmát u vtípků, které rozbíjejí sociálně a morálně dané normy a i tu takzvanou politickou korektnost. Všichni Vám říkají, že není pěkné se smát mentálně postiženým lidem, ale Powell Vám to prostě podá tak, že i nejmorálnější člověk se tomu musí zasmát. Minipříběh „Svět je krásný, když jsi idiot“ mě teda opravdu dostal. Nebo když neustále všude slyšíte, jak se nesluší stereotypizovat různé etnické nebo kulturní skupiny a najednou se dočtete, že „na cikány nejlíp s vařícím olejem“, tak Vám to na tváři alespoň nepatrný úsměv vykouzlí. Zkrátka Eric Powell, jak kreslíř tak scénárista komiksu, se s tím vůbec nepáře.

Do svého horrorově-gangsterského stylu tu navíc v jednom příběhu přidává i sci-fi prvky a ono to prostě zase skvěle funguje. Připravte se tedy na všechno, co jste měli rádi na prvním dílu a na další skvělé věci, které si zase zamilujete! Jak už jsem psal, tak z těch dalších skvělých věcí mě tu potěšil hlavně příběh. Dozvěděl jsem se něco o minulosti hlavních postav a najednou to všechno začalo dávat větší a lepší smysl a to je přeci vždy bezva.

Zvláštností tohoto svazku je, že poslední tři kratké příběhy jsou sice podle scénáře Erica Powella, ale nakreslené byly Kylem Hotzem. Což vůbec nevadí, protože svým stylem dokáže Powella dost přesvědčivě napodobit, tím pádem to nepůsobí cize, ale naopak spíše trochu svěže, protože určitě detaily jsou tam zase jiné. 

Svazek je opět prokládán různými minipříběhy a reklamami na fiktivní výrobky, i když ne tolika co první díl, každopádně o nic méně vtipnými. Dle mého skromného názoru se Goon řadí mezi nejlepší série, a možná se jedná o nejlepší sérii vůbec, kterou může český čtenář komiksů u nás ve svém rodném jazyce sehnat. Pochválit musím i opět pěkné hardcover zpracování a překlad od Comics Centra a ocenit i vysvětlivky k různým narážkám, které situaci neznalým čtenářům dokreslí.

Až jsem z toho skoro smutný, že si zas musím počkat na další díl pár měsíců. No tak já si to teda jdu přečíst znovu :-). 

Určení:

Opět všem čtenářům, kteří mají rádi horror, akci, humor a líbil se jim první díl Goona. Jedná se zkrátka o komiks, který baví a doporučil bych ho asi všem, kteří právě za tímto účelem komiksy čtou. 

Příběh, scénář, vtípky, kresba
Způsobuje návykovost :-)

Verdikt

Druhý díl série Goon tentokrát s podnázvem Mé vražedné dětství je více než obstojné pokračování, které všechny fandy série potěší. Tentokrát se dozvíte o minulosti naší oblíbené dvojky - Frankyho a Goona a zažijete s nimi další neuvěřitelné šílenosti v Goonovském stylu. Asi ale nedoporučuji číst před přečtením prvního dílu, proto, pokud jste tak ještě neučinili, vzhůru do Comics Centra tuto chybu napravit.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku