Blacksad

28. února 2013 Morzael Diskuze (2)
Blacksad

Crew vypustilo již pátý díl v sérii Mistrovská díla evropského komiksu. Tentokrát se pustíme do příběhů skvělého Blacksada, kocouřího soukromého detektiva, ve velkém noirovém stylu. A že to bylo jízda opravdu skvělá! 

Knihy Dobrovský

Žánr:

Detektivní, noir, fantasy, akční

Příběh:

Svazek se skládá ze čtyř jednotlivých příběhů, které na sebe lehce navazují:

1. Blacksad zjistí, že jeho bývalá přítelkyně se stala obětí vraždy. Takové případy se i pro skvělé soukromé detektivy, jako je náš černý kocour, stávají osobní. Vydává se proto v noirovém stylu po stopách jejího vraha. Čím výše se Blacksad dostává, tím více jde o život jemu samotnému. Podaří se mu dopadnout vraha jeho minulé lásky, nebo na některé lidi prostě zákon neplatí?

2. Tentokrát Blacksad musí zjistit, kam se ztratila malá černá holčička ze slumu, ve kterém spolu válčí dvě radikálně rasistické skupiny. Mají snad s jejím únosem něco společného? Naštěstí dostane naše soukromé očko posilu v podobě malého, ale zato vlezlého novináře s přezdívkou Týden. Kam jsou až lidé schopni zajít ve jménu pomsty, to se dozvíte v druhém příběhu tohoto svazku.

3. Ve třetím příběhu se kocouří detektiv vrací z Las Vegas a potkává ve svém městě starého přítele, bývalého profesora ze školy. Ovšem toto setkání přinese do Blacksadova života mnoho nebezpečí. Seznámení se s komunisticky smýšlející skupinou vědců a umělců totiž vede k odhalení ohrožení národní bezpečnosti.

4. V posledním příběhu se Blacksad připlétá k rozsáhlému spiknutí, které se shromažďuje kolem skupiny jazzových muzikantů. I tentokrát to nebude lehká prácička, a o nic méně než o holý život zde nepůjde.

O komiksu:

Hned po otevření Vás uzemní nádherná, barevná, nápaditá a vůbec prostě skvělá kresba Juanja Guarnida. Jeho ztvárnění bytostí z příběhů jakožto zástupců zvířecí říše mi okamžitě evokovalo Talbotův Grandville, ovšem tato kresba mi narozdíl od něj hned sedla a okouzlila mě. Je až neskutečné jak autor dokázal jednotlivá zvířata „polidštit“, nemluvě o atmosféře kterou tím dokázal vykouzlit, nádhera, víc dodat nemůžu.

Scénář Juana Díaze Canalese vůbec nezaostává. Začne klasickou noirovou detektivkou, která Vám navodí tu správnou náladu. Pak už se pouští do dalších klasických příběhů a problémů, které Vám může noirový žánr jen nabídnout. Nahlodává tím společenská témata a oblíbené detektivní motivy. Strašně rád bych si někdy přečetl o dalších Blacksadových příbězích, škoda že žádné další zatím nejsou. Bylo to velmi příjemné počtení od začátku do konce, které nemůžu nic než doporučit. Za tento kousek skládám Dark Horse Comics a Crwi hlubokou poklonu.

Určení:

Blacksad je jedním z mála komiksů, které bych doporučil snad každému čtenáři komiksů. Možná pokud někdo vyloženě nemá rád detektivky, tak nebude úplně nadšený, ale jinak to doporučuji všem.      

Skvělý scénář, výborné nápady, brilantní kresba
Okoukané zápletky

Verdikt

Výborná detektivka v noir zvířecím stylu se skvělou kresbou. Potěší každého čtenáře komiksů a detektivek. Člověk je vždycky rád, když čte komiks, který ho příjemně překvapí a tohle je jeden z nich, dámy a pánové, takže kdo nečetl, směle do toho!

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

kjuzi Offline
kjuzi 04/03/2013 (4. března 2013)
Tento kousek jsem si koupil ,lépe řečeno ( mi jej koupila přítelkyně ) již v prvních dnech prodeje u Nás. Dle mého názoru, je to dokanalá ukázka zvládnutého umění zvané komiks. Skvěle napsané scénáře, dokonalá kresba, tento komiks opravdu řadí mezi legendy komiksového...
Damien Offline
Damien 28/02/2013 (28. února 2013)
Podle popisu, podle námětu i podle kresby se mi to docela zamlouvá. Navíc mám nojr docela rád, takže do toho asi půjdu :D
Minotaur.cz