Banda 1: Karty jsou rozdaný

20. února 2013 Morzael Diskuze (1)
Banda 1: Karty jsou rozdaný

O Bandě (resp. o The Boys) jsem slyšel už hodně, ale nějak jsem se k nim ne a ne dostat. Pořád bylo co číst, a tak jsem si počkal, až si nakonec Banda ke mně našla cestu sama. Díky nakladatelství BBart si už nyní všichni můžeme vychutnat první díl této série v našem jazyce. Jaké bylo moje první setkání s touto partičkou? Pojďme se na to podívat. 

Knihy Dobrovský

Žánr:

Akční, sci-fi, superhrdinský, brutalita

Příběh:

Sympatický chlapík Hughie jde se svou přítelkyní a užívají si romantické odpoledne plné sladkých řečiček a gest, když v tom jeho přítelkyni rozmázne o zeď nějaký superzloduch. Jistý superhrdina ho totiž ve své superrychlosti nabral a bylo mu fuk, že záporák vletí přímo mezi lidi. Bez omluvy potom odchází superhrdinovat dál nechávajíc za sebou Hughio s urvanýma rukama jeho přítelkyně v ruce. V tu samou chvíli Řezník, od pohledu a poslechu drsný týpek, co se s ničím moc nesere, dává dohromady starý tým, Bandu.

Superhrdinové (dál už jen supráci) se totiž pomalu začínají vymykat kontrole a nemá jim kdo zatnout tipec, tedy zatím. Banda je skupina lidí spadající pod CIA, kteří mají se supráky své vlastní nevyřízené účty, což z nich dělá skvěle motivovanou skvadru pro řešení supráckých průserů. Bohužel týmu chybí jeden člen, proto Řezník rozhodne, že by se mezi ně hodil Hughie, který se pořád vzpamatovával ze strašného zážitku.

Po delším přesvědčování a pár rozepřích se Hughie k Bandě přidává a tak spolu s Billym Řezníkem, Ženskou, Francouzem a Mateřským mlíkem jdou zatopit prvnímu týmu zvrhlých náctiletých supráků, aby poslali zprávu dalším jejich druhu, že jsou zpět s plnou parádou.

O komiksu:

Už jsme tu měli příběhy superhrdinů, příběhy padouchů, příběhy antihrdinů, příběhy demonstrující hrdiny v našem surovém světě, ale tentokrát tu máme někoho, kdo se stará o ne tak docela dokonalé hrdiny. Stará myslím v Ennisovkém významu.

Kdysi byl strašný šok, když se zavedl nedokonalý a zkažený svět do světa superhrdinů, nyní tu máme nedokonalé a zkažené superhrdiny v nedokonalém a zkaženém světě. Supráci zde působí prakticky jako celebrity a jejich poselství stojí jen na tom, jak si co nejvíc vydělat a demonstrovat světu svou moc. Proto je zapotřebí někdo, kdo tuto jejich uhlazenou fasádu prokoukne a ukáže ji veřejnosti, případně je uklidí, kam patří, nebo zcela odklidí. Proto je zapotřebí Banda.

Pokud už máte dost dokonalých superhrdinů, tak se pohodlně usaďte a pojďte se podívat Ennisovýma očima na jejich zkažený svět, je to pro změnu příjemné osvěžení.         

 

Hned po otevření Vás přivítá skvělá kresba Daricka Robertsona, kterou můžete znát například z Transmetropolitanu. Barevná a dobře stínovaná prostě skvěle k příběhu pasuje, dokáže vykreslit hnusy ulice, svatouškovské supráky i napjaté scény přesně, jak Ennis diktuje svým scénářem. Co Vás určitě zaskočí je vzhled Hughio. Pokud se trochu pohybujete ve světě geeků, nebo se orientujete v britské herecké scéně, tak si budete říkat: „Sakra, co tam dělá Simon Pegg!“. Ano, předlohou skutečně tento britský herec je, také Vám k tomu poví své v předmluvě komiksu.

Ennis mě opět překvapil. Jeho styl už je vlastně žánr sám o sobě, a tak jsem měl určitou představu, co můžu čekat. Kupodivu se od úvodní scény s rozmáznutou přítelkyní, kromě hodně sprosté mluvy a nahých souložících párů (ženská s chlapem, ženská s ženskou, chlap s chlapem, chlap s chlapem, kterej má psí hlavu…) držel na své poměry autor celkem zpátky.

Furt jsem totiž čekal, kdy začne krvavá řež a Ennis si mezi tím v klidu rozjížděl příběh své série. Opravdu máte z příběhu pocit, že je to jen promyšlený začátek do skvělé řady komiksů a já mám po prvním dílu spousty otázek, chci sakra vědět víc!

Poté, co Banda použila proti náctiletým suprákům jiné zbraně než pěsti a bouchačky, jsem byl trochu zklamaný, abych tedy byl upřímný, ale je to furt Ennis a nenechal mě hladového po krvi dlouho. Za což jsem mu velmi vděčný :-). 

Určení:

Čtenáři co mají rádi Ennisův styl psaní - sprostá mluva, drsná a krvavá akce, hodně sexu a nehezký svět. A lidi, kteří už jsou přeslazeni světem superhrdinů.

Zajímavý a netradiční nápad, supr scénář ladící s parádní kresbou, sympatická hlavní partička
Možná málo akce

Verdikt

Zajímavý a originální příběh ztvárňující Ennisův odpor k superhrdinům, skvělá kresba doplňující a vykreslující parádní atmosféru, spousty odkazů na klasické superhrdiny - to vše okořeněno Ennisovým humorem, mluvou a akcí. V rámci žánru je to chuťovka, která potěší téměř každého, pokud ale Ennisovi příliš neholdujete, tomuto dílku se radši vyhněte obloukem, protože se jedná o stoprocentní výtažek z Ennisovi hlavy. Banda (resp. The Boys) už je ve světě zažitý a mocný pojem, doporučuji každému minimálně přečíst a udělat si vlastní obrázek.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

Mao Offline
Mao 21/02/2013 (21. února 2013)
Parádní článek....Takové věci mi vždy připomenou proč chodím na tuhle stránku...Jinak The Boys jsem začal číst a hned jsem byl v půlce ani jsem si toho nestihl všimnout...moooc se mi to líbí a doporučuju všem...........Terore vojeď to!
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku