Usagi Yojimbo: Yokai

16. února 2013 Damien Diskuze (1)
Usagi Yojimbo: Yokai

První svazek dobrodružství příběhů králíka - ronina v barvě vychází nakladatelstvím Crew a je lepší, než byste čekali.

Knihy Dobrovský

Už kniha sama o sobě je velmi pěkně zpracovaná. Prvně je vázaná, nikoli lepená, takže se vám u ní nestanou nepříjemnosti jako vypadávání listů. Na sytě zelených deskách knihy je velký barevný obrázek a stříbrný nápis jak v latince, tak v japonském kaligrafickém písmu, takže už na první pohled kniha působí velmi kvalitně a vznešeně.

Říkám kniha, ale je to úzký svazeček, kdy příběh zabírá sotva šedesát stran. Stejně jako u předchozích dílů jde o krátký dílčí příběh Usagiho - sana a navzdory tomu, že se v něm vyskytují známé postavy, nemohu ho časově do dějové linky zařadit. V kostce jde o to, že když jde Usagi za bezměsíčné noci po lese, nabídne pomoc ženě, které se ztratilo dítě právě v noc yokai - noci démonů. Jak to tak bývá, kromě záchrany malého dítěte bude muset samurajský králík udělat mnohem víc, třeba odvrátit invazi zlých duchů do našeho světa.

Stan Sakai opět pracuje s japonským folklórem a mytologií. Krom toho, že musel štrachat pro informace o lidových strašidlech, musel taky vytáhnout vodovky a každý obrázek vybarvit, což je příjemná změna, jasně viditelná hned při prvním čtení. Přítomnost barev a absence černých textur může být pro čtenáře navyklého na klasického Usagiho nejprve trochu nezvyk (například pro mě, protože jsem barevného Usagiho viděl jen v Želvích ninja). Ale při bližším prozkoumáním Sakaiových kreseb jistě shledáte, že není jen mistr vypravěč, ale i že i skvěle ovládá akvarelové barvy.

Na konci knihy je ještě krátký rozhovor s tvůrcem komixu, Stanem Sakaiem a také několik obrázků postupného vzniku barevné kompozice jednotlivých obrazů. 

Krásná vazba, pěkná a atypická barevná kompozice, rozhovor se Sakaime na konci
Možná lehce přímočarý příběh.

Verdikt

Yokai je neoddiskutovatelná nutnost pro každého fandu tohohle ušáka. Jestli někdo čte nebo sbírá všechny díly o Usagim (a že jich je požehnaně), jistě mu nebude zatěžko sáhnout v knihkupectví i po této líbezně vypadající knize vydané k 25. výročí série. Ostatní možná zarazí, že za tak úzkou knížečku dají víc, než za svazek Marvelovského kompletu, ale myslím, že cena je adekvátní. Je možné, že vám příběh bude připadat trochu přímočarý, ale vzhledem k rozsahu je to kvalitně odvedená práce.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Damien
Damien

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Poslední příspěvky v diskuzi

Grovis Offline
Grovis 14/04/2013 (14. dubna 2013)
je to velmi zaujímavo napísané a už sa teším ked si kúpim YOKAI a som aj dosť zvedavý na sakaiovu farebnú kresbu lebo som ju videl len zriedkavo ešte na záver nechcem byť detajlista ale X sa v slove komiks nepíše len tak do budúcnosti ale článok ma motivoval aby som si ten...
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku