JLA 1 - Liga spravedlnosti

6. února 2013 Morzael Diskuze (0)
JLA 1 - Liga spravedlnosti

Tak se fandové DC komiksů, a nejen ti, konečně dočkali prvního svazku o nejsilnějším týmu planety Země v tomto univerzu. Pro debut Justice League si nakladatelství BBart vybralo první svazek ze série JLA, jejíž otcem je sám velký Grant Morrison.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Akční, sci-fi, superhrdinský

Příběh:

Svazek se skládá dohromady ze tří příběhů.

1.      New World Order (Nový světový řád) – na planetě Zemi, konkrétně u Bílého domu, přistane mimozemské plavidlo, ze kterého vystoupí zvláštní bytosti nazývající sami sebe Hyperklan. Přesvědčí veřejnost o tom, že chtějí pomoct, načež začnou konat zázraky jako třeba zúrodnění pouště nebo pochytání největších světových zločinců, které začnou hromadně popravovat. Ačkoliv chytlavá společnost úspěchy Hyperklanu slaví, Justice League of America, shromáždění největších hrdinů naší planety v čele se Supermanem, něco nesedí. Protože nikdy nic není tak růžové, jak se to leckdy může zdát, Justice League se musí připravit na válku.

2.      American Dreams (Americké sny) – tento příběh začíná nezávislou kapitolkou o dvou šílených/geniálních vědcích, kteří stvoří dokonalý syntetický život. Kam až jsou schopni zajít, aby přesvědčil jeden druhého, že on je ten geniálnější, už Vám ale neprozradím. Poté už se rozjíždí další epický příběh o pomstě jednoho z poražených soupeřů celé ligy. Ten proti nim neváhá použít spor nebes a vyvolat nic menšího než apokalypsu, načež využije jejich vlastní vědomí, aby dosáhl svých cílů.  

3.      JLA Secret Files #1 (JLA tajné záznamy #1) – vypráví o jednom ze starších příběhů nově zformované ligy. Co jsou schopni největší světoví hrdinové obětovat pro spásu světa?

O komiksu:

Už když svazek dostanete do ruky a jen ho prolistujete, zjistíte, že jeho rozsah se téměř blíží omnibusům, což velmi potěší, a proto myslím, že cena je více než přijatelná. Kresba, za kterou stojí Howard Porter a John Dell je parádní. Krásně barevná, stínovaná, hrdinové jsou dobře a zajímavě ztvárněni, akorát nevím co ta móda dlouhých vlasů? Já se teda omlouvám, ale účes Supermana, který asi v kadeřnictví řekl, že to chce na Jardu Jágra, mi opravdu nesedí (už se nedivím, proč si z něj Tommy a ostatní chlapíci u Noonana v prvním svazku Hitmana kvůli tomu utahovali).

Zato se mi fakt líbil styl Supermana v druhém příběhu. Žádný plášť, černo-bílý trikot, modrá barva pleti a svítivě modré oči, jedná se totiž o inkarnaci Supermana, který v sobě dokázal rozvinout silné elektrické schopnosti. Pokud je někdo zmaten (a nedivím se, kdyby byl), tak si přečtěte sérii Superman Red/Superman Blue, celkem mě mrzí, že o tom v komiksu vůbec nic neřekli. Nebo drsňácky vyhlížející Aquaman - dlouhé vlasy, fousy, místo jedné ruky a trojzubce má jakýsi zlatý námořnický hák.

Jediné co mi na kresbě možná vadilo, byla občasná nepřehlednost, způsobená většími skoky v ději nebo rovnou mezi dějovými liniemi.

Stejně tak jako kresba jsou dobré i jednotlivé příběhy scénáristicky. Morrisona už někteří možná znáte třeba z oblíbeného Batman: Arkham – pochmurný dům v pochmurném městě. To, že zvládne ukočírovat celý tým superhrdinů, převedl na jedničku. Každý zde má svou funkci, každý užívá své schopnosti na mistrovské úrovni. Ani jednou si neřeknete, proč to neudělal takhle, ale naopak Vám dokáže, že on s těmi schopnostmi umí pracovat jako nikdo jiný.

Novátorské ztvárnění a vygradování jednotlivých osobností ligy mi opravdu sedlo. Aquaman je zde protivný, nerudný a arogantní vládce moří, který nemá rád, když se někdo cpe do jeho království, a snad ještě víc nerad řeší problémy pevniny. To že umí víc než jen kecat s rybičkami, tady taky krásně předvede.

Nejvíc mě tu ovšem překvapil asi Temný rytíř, temnější než obvykle, je to opět on, kdo zachraňuje situaci, když ostatní selžou. Dostal mě moment, kdy všichni členové ligy v boji zvládli sotva jednoho nebo dva soupeře a Batman za sebou táhne svázané do balíku čtyři najednou. A konečně se tu dočkáme mého oblíbeného výroku, když se členové Hyperklanu diví, že je to jen člověk a Superman jim s úsměvem odvětí, že je to ale ten nejnebezpečnější člověk.   

Znázornění osobností a schopností je symbolicky velmi podobné panteonu bohů. Opravdu občas zapomínáte, že všichni ti hrdinové mají i své alter ego, za které se schovávají ve společnosti mezi obyčejné lidi, protože to, co tam předvádí je skoro mýtické.  

Morrison v prvním příběhu poukazuje na pomíjivost a manipulovatelnost lidských hodnot. Když sami obyvatelé naší planety po tom všem, co pro ně JLA udělala, ji zatratí v bláznivém nadšení pro nové polobohy. V druhém zase na to, že i tak neohrožení hrdinové jako jsou Superman, Wonder Woman a Martian Manhunter mají mysl stejně zranitelnou, jako kterýkoliv jiný smrtelník. A v závěru opět ukazuje, že to, co z JLA dělá hrdiny, nejsou jejich schopnosti, ale odhodlání.

Při čtení mě pobavilo i krátké cameo Tommyho Monaghana, který se zúčastnil verbování nových členů do JLA. Dobré je si uvědomit, že tato série běží souběžně se sérií Hitman, takže pokud jste tam určitě narážky kdysi nechápali, tak série JLA Vám je časem všechny objasní.

Za mě to bylo příjemné počtení, které je v rámci žánru velmi kvalitní a určitě se už těším na další díl.

Určení:

Všem fandům a milovníkům superhrdinských komiksů.

Skvělý scénář, kresba, vykreslení rolí a osobností postav ligy
Místy zmatečná kresba; nevysvětlená určitá fakta

Verdikt

Komiks potěší každého milovníka superhrdinských komiksů a fandové DC případně rovnou Justice League budou mít téměř orgie. Jedná se, dle mého názoru, o jednu z nejpovedenějších inkarnací nejsilnějšího týmu planety Země. Takže pro všechny fandy DC je skoro povinnost mít tento svazek doma v poličce. Jedná se ale čistě o žánrovku, proto si myslím, že čtenářům, kteří nemají superhrdiny v lásce to asi moc neřekne.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz