Morzaelovo zamyšlení #14 - Má film Justice League šanci trumfnout Avengers?

5. února 2013 Morzael Diskuze (20)
Morzaelovo zamyšlení #14 - Má film Justice League šanci trumfnout Avengers?

Zdravím přátele komiksáky a komiksačky, po dlouhé době jsem tu zpět se svým zamyšlením. To něco, co mě vytrhlo ze zimní hibernace, byl nedávný článek „Jaký asi bude film Justice League?“. Ten měl býti spíše námětem pro diskuzi a ta se celkem rozjela, za což bych chtěl hned v úvodu všem zúčastněným poděkovat, jejich názorů si cením.

Knihy Dobrovský

Před pár měsíci jsem vypustil zamyšlení, proč si myslím, že film Justice League nebude fungovat, nebo nebude tak dobrý, jako Marvelovský film Avengers. Nebyl jsem jediný, kdo si to myslí, což je logické, protože toto dílo má spíše předpoklady k neúspěchu.

Nebuďme ovšem takoví škarohlídi, neboť každá mince má dvě strany (Two-face by mohl vyprávět), a já myslím, že si chystaná týmovka nejstarší superhrdinské skvadry zaslouží svou šanci.

Začal bych hned reakcí na článek samotný, ti, kdo četli mé komentáře, si možná budou myslet, že se opakuji, ale rád bych to trochu rozvedl. Kolega z redakce vlastně totiž napsal, že Avengers jsou obecně pro publikum lepší podívanou kvůli svým omezeným schopnostem nežli božská Justice League. S tím bohužel musím zásadně nesouhlasit a nemá to vůbec co dělat s tím, že jsem fanda DC.

Když se jdu dívat na film tohoto žánru, jdu na něj, protože si chci užít podívanou, chci, aby mě epické scény a nadupané efekty usadily v křesle a já se díval, jak se řeže parta polobohů se svými stejně nebezpečnými soupeři.

Například: Jdete na Transformery. Taky je pro Vás vedlejší jestli ten mladej klučina zase nějakým podivným způsobem proběhne bojištěm a donese nebo zničí to, co boj ukončí. O co tam jde, je sakra boj obřích vymakaných robotů. To je důvod, proč tam jdete a taky to, co Vám v mysli zůstane i dlouho po filmu (ještě možná vnady Megan Fox).

Upřímně řečeno v závěrečném souboji Avengers jsem si říkal, co tam sakra dělá Captain America, Black Widow a Hawkeye? Jo asi pobili víc emzáků než příslušníci policejního a armádního sboru, ale, a ruku na srdce, ve výsledku by to stejně bylo úplně k ničemu nebýt Hulka, Thora a Iron Mana.

Co si ze závěrečné bitvy všichni pamatujeme? Jak Hulk dal tomu obřímu létajícímu červovi takovou řachu, že její ozvěna se musela nést časoprostorem až k jeho předkům, kteří ji také museli ucítit. Jak Hulk vytřel podlahu s bohem. Jak Iron Man vyletí k otevřenému portálu a z útrob jeho obleku vypustí roj raket, které pomalu celou první linii emzáků pošlou rovnou k zemi. Kdo si pamatuje, jak Captain America s Black Widow a Hawkeyem pozabíjeli těch pár drobných, co běhali po ulici?

Jo hrdinové bez výsadních superschopností jsou fajn a cool, ale ne pro tento typ bitev. Dejme tomu, že Captain America měl být ten, co má skupinu inspirovat a řídit, ale jeho rozkazy byly takového rázu, že se divím, proč se nepřejmenoval na Captain Obvious, a o té inspiraci radši ani nemluvím.

To je přesně ten důvod, proč si myslím, že Justice League má daleko větší potenciál usadit diváky do křesel. Přehlídka jejich schopností je téměř hodna uskupení bohů z Olympu. Kdo četl komiksy, určitě ví, jak je naštvaný Superman epický. Můžete ho mít rádi a nemusíte, ale nemůžete mu upřít, že když trhá své nepřátele holýma rukama a přitom další upaluje svým laserovým zrakem, tak je to prostě parádní podívaná a rozhodně byste mu nechtěli stát v cestě.

Dále tam máme superrychlého a chytrého Flashe, pána moří (jehož schopnosti také rozhodně přesahují moře a oceány), ženu obdařenou, tentokrát doslova, mocí bohů, chlapíka, který je limitován pouze vlastní představivostí a silou vůle, Martiana Mannhuntera (jehož výčet schopností by mi taky chvíli zabral), a nakonec toho nejnebezpečnějšího člověka na Zemi – temného rytíře Gotham City, Batmana.

Velkou nevýhodou filmu Justice League je rozhodně prakticky nulový životní příběh jednotlivých představitelů ligy, kromě Supermana, který to celé odstartuje. Na druhou stranu, právě ukázka jejich skvělých schopností rovnou v akci by mohla v divácích o tyto postavy vzbudit zájem.

Jak už jsem psal v komentářích, celá tato parta může hromadně drtit své soupeře na bojišti, zatímco Batman bude někde potají v pozadí rozkládat soupeřův plán. Každý zde má své využití a prostě to pasuje, nikdo nebude navíc.

Pokud se jedná o to, že Justice League je příliš neohrožená, což tu taky padlo, tak si přečtěte JLA: Tower of Babel (u které osobně doufám, že se dočká své filmové adaptace), nebo se podívejte na Justice League: Doom. Každý z nich má svou slabinu, nebo několik, a pokud ji jejich soupeř objeví, může z každého člena ligy udělat něco stejně nebezpečného jako je košík koťátek. A ty slabiny rozhodně nejsou jen fyzického rázu, jako kryptonit například. Všechny postavy mají své vlastní démony, se kterými se snaží vyrovnat a nezklamat ostatní ani sami sebe.

Navíc právě proto, že je to mix pozemšťanů a mimozemšťanů, každý s odlišným příběhem, problémy a cíli, tak si myslím, že přehlídka charakterů nás čeká více než pestrá. Ono mít božské schopnosti není jen o tom získat je, oblíknout spandex a hurá zachraňovat svět. Nejdřív je musíte přijmout a přijmout sami sebe. To je problém právě většiny členů ligy.  

Co se týče původního článku, na který reaguju tímto zamyšlením, tak mi není ani jasné, proč do výčtu postav zařadil autor Supergirl, neboť ta se snad v žádném původním složení Justice League neobjevila, tudíž silně pochybuji, že bychom jí měli řešit v souvislosti s nadcházejícím filmem.

Na závěr bych chtěl říct, že už z ukázek filmu Man of Steel, je jasné, že Superman bude muset dokázat svým spoluobčanům, že chce jen pomoct, že není předvojem mimozemské invaze. Jestli se mu to podaří, či nikoliv, se dozvíme ale až příští léto. Proto si myslím, že tématem filmu Justice League bude nejen skládání týmu, ale hlavně získání důvěry veřejnosti. Je i jasné, že musí divákům své schopnosti předvést v plné síle, proto si myslím, že úvodní příběh Justice League, který v rámci New 52 vyšel je ideální.

Bude těžké zvládnout minimálně šest superpostav, z nichž jedna bude představena ve vlastním filmu (Superman), jedna bude mít nový origin (Batman), takže diváky zmate, jedna měla naprosto stupidní origin (Green Lantern), a tři budou pro nekomiksáky kompletně neznámé. Lehký úkol to není, ale šance na úspěch tu, myslím, je.

Toto je můj, tentokrát kladný, pohled na nadcházející film Justice League. Vaše názory jsou vítány. 

BONUS: Cinematic Intro ke hře DC universe online

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

Arrow Boys Offline
Arrow Boys 13/05/2015 (13. května 2015)
Odpověd na #672 příspěvek od FloTin8
Kéž by Justice League překonali Avangers
Musím soulasit tady s  FloTin8,také bych jsi přál vidět že DC je lepší nž MARVEL.A co myslíte vy?
Arrow Boys Offline
Arrow Boys 13/05/2015 (13. května 2015)
Tak tohle mě opravdu naštvalo. Vždycky jsem měl Millara rád a upřímně nevím co si o tom mám myslet. Já mám hrdiny od DC rád bez ohledu na to před kolika lety je někdo vymyslel. V tomhle musím souhlasit s Morzaelem, pokud jsou podle Millara některé z těchto postav zastaralé, tak...
bane Offline
bane 10/02/2013 (10. února 2013)
Tak tohle mě opravdu naštvalo. Vždycky jsem měl Millara rád a upřímně nevím co si o tom mám myslet. Já mám hrdiny od DC rád bez ohledu na to před kolika lety je někdo vymyslel. V tomhle musím souhlasit s Morzaelem, pokud jsou podle Millara některé z těchto postav zastaralé,...
Morzael Offline
Morzael 08/02/2013 (8. února 2013)
Mě tím Millar celkem rozesmál, v tom článku uváděj jako příklady filmových adaptacích Daredevila a Fantastic Four, filmy na který opravdu nikdo moc pyšný být nemůže :-D. Navíc Captain America je mnohem míň použitelný hrdina pro tuto dobu než kdokoliv z DC hrdinů a má...
Batman Offline
Batman 08/02/2013 (8. února 2013)
Millara mám rád díky Ultimate komiksům ale tímhle mně naštval.Zajímavé že když četl scénař od Beallse (Ano ten který byl nejspíš zamítnut) tak vychvaloval jak je temný a dospělý a ted začně dělat pro Fox X-meny a Fantastic Four a najednou jsou charaktery JL zastaralý...
Minotaur.cz