Star Wars: Před dávnými časy… 1

20. ledna 2013 gumidekmedvidek Diskuze (0)
Star Wars: Před dávnými časy… 1

Před dávnými časy v předaleké galaxii začal fenomén Star Wars, ale málo kdo ví, že souběžně s premiérou prvního filmu v roce 1977 vznikl i první komiks. Právě ten nám nakladatelství BBart přináší v poměrně tlustém omnibusu…

Knihy Dobrovský

Pokud patříte k těm, co neustále vyhlížejí další Star Wars kousek, který se objeví na pultech knihkupectví a je spíše komiksového charakteru, tak vám rozhodně neuniknul ani tento pořádný téměř historický kousek. Hned ze začátku je nutno podotknout, že se jedná o první komiksy Star Wars vůbec, tudíž bych tomuto kousku přikládal vyšší důležitost a hlavně povinnost všech komiksových fanoušků sci-fi žánru.

Nedávno ohlášeným filmem na rok 2015 se hodně fanouškům rádoby připomnělo, že Star Wars fenomén ožije znovu na plátnech, tak už ožil v našich hlavách. Právě tento omnibus nám přináší příběhy, které na první pohled by byly dobré jako první komiks, nebo jako vůbec první čtivo pro nové nebo ještě tolik neznalé fanoušky Star Wars univerza. Opak je pravdou a tímto chci upozornit, že se jedná spíše o alternativní cestičku komiksových tvůrců, protože první omnibus vychází pouze z prvního filmu a je zde hodně odchylek od pevně, časem stanovené logiky a struktury tohoto světa. Případná neznalost by mohla pokládat spoustu otázek nebo po přečtení dalších knih nebo zhlédnutí zbylých filmů doslova zmatenost v hlavě.

No když se přes toto všechno přeneseme, tak je tu další kus do sbírky, pořadí už šestý vydaný Star Wars omnibus v domácím prostředí. Tato série celkem sčítá 107 sešitovek, které vycházeli za mořem od července 1977 do září 1986. Tenkrát ještě pod taktovkou Marvelu, kdy později právo vlastnil Dark Horse, na který jsme již zvyklý.

Po stránce provedení tu máme slíbenou kvalitu za prodejní cenu. Není co dodat. Kniha je krásně strukturovaná podle jednotlivých sešitovek včetně obálek, kterých tu najdete přesně 27.  Hnedka úvodem nás čeká komiksová adaptace prvního filmu Nová naděje. Poté si tvůrci upustili uzdu fantasii a vytvořili samostatné příběhy naši skupiny hrdinů. A právě tady nastává první problém. Po přečtení komiksové adaptace filmu, jste krásně naladěni, že v podobném duchu bude pokračovat i další příběhy, ale bohužel se tak nestane a čeká nás směs pohádky a fantasy ve vesmírném prostředí. Hlavně následující příběh, kde Han Solo nabere do party zeleného ušatého králíka. Tak kde to jsme? V Alence v říši divů? Dále tu máme příběh na planetě, kde vedou mezi sebou válku místní obyvatelé s nějakým pirátem na plachetnicích na moři. Ano čtete správně, jako bych byl na vlnách v karibiku. Ještě k tomu nasadilo korunu, to když Han Solo vyřkl něco ve smyslu: „Přejdeme na warp“.  Toto bych asi tak čekal od kapitána Kirka a se souhlasem pana Spocka, ale Han Solo? Nakonec připochoduje na scénu Jabba Hutt jak obyčejný emzák, nečekejte námi tak oblíbeného slizkého červa. Naštěstí tam je jen v jedné scéně.

Pokud se přeneseme přes počáteční neduhy a alternativní mysli tvůrců, čekají poměrně dobré příběhy a to hlavně od poloviny knihy, kdy to konečně začíná mít spád. Dále nechci prozrazovat, ale dějová linka není nějak hluboce vykreslena. S jednotlivých sešitovek jsem měl pocit jako z jednotlivých dílů televizního seriálu. Na konci každého dílu něco ve stylu: „Příště uvidíte!“ a naopak na začátku dílu stručná rekapitulace toho minulého. Toho textu tam bylo, někdy až zbytečně moc, a v bublinách a rámečcích si počtete o každé komentované maličkosti.

S grafického hlediska to nebylo špatné, prostě krásné dobové ztvárnění. Když pomineme pastelové barvy, které jsou pro starší kousky tolik typické, tak to prostě má styl. Jediné co mi asi nesedělo, bylo barevné ladění světelného meče, kdy Luke Skywalker drží v ruce rudou čepel místo modré, a Darth Vader jednou zase zelený.

Na závěr, pokud to shrneme, tak to nebylo zase tak špatné. Nějaké nejasnosti v příběhu nemůžeme tvůrcům vyčítat, neboť nějaké Star Wars univerzum v podstatě ještě neexistovalo v takové formě, jak ho známe dnes. Tudíž to beru jako pěknou paralelu Star Wars očima jiných lidí. Celkem těchto omnibusu vyšlo za mořem pět. Já osobně jsem zvědav, jak to bude pokračovat a budu doufat že BBart, připluje s dalším dílem.

vůbec první komiksy Star Wars
alternativní příběhy plné fantasy a pohádkových prvků

Verdikt

Další kousek do knihovničky Star Wars, který výrazně nenadchne, ale rozhodně neurazí. Rozhodně je, ale určen pro znalce Star Wars, který ví, jak to v tomto světě chodí. Alternativní realita by mohla zmást některé Star Wars neznalce.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

gumidekmedvidek
gumidekmedvidek

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku