Joker

10. ledna 2013 Morzael Diskuze (2)
Joker

Tak je to tady, konečně jsem se přemluvil a pustil do recenze o tzv. Jokerově sólovce, kterou nám nedávno naservírovalo nakladatelství BBart. Důvod, proč mi to trvalo tak dlouho je, že jsem se snažil tomuto komiksu dát ještě několik šancí, aby mě vyvedl z prvního nedobrého dojmu. Bohužel se mu to nepovedlo. Tak se na to nadělení pojďme podívat.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Krimi (Čekali jste něco víc od komiksu s Jokerem? Já taky)

Příběh:

I když se příběh jmenuje Joker, tak kupodivu hlavní postavou je spíše ničím nezajímavý, nesympatický a vlastně absolutně zbytečný Johnny Frost, který se živí prací všeho druhu pro Gothamskou mafii.

Ten se totiž sám nabídne, že vyzvedne někdejšího bosse půlky Gothamského podsvětí, šíleného Jokera, z Arkhamské léčebny. Joker je totiž propuštěn z důvodu údajného mentálního uzdravení.

Zbytek příběhu se pak točí okolo Jokerovi snahy, získat zpět své impérium a respekt, což vyústí například ve válku s Two-Facem.  A právě Johnny Frost, z jehož pohledu je příběh vyprávěn, Jokerovi celý příběh paběrkuje.

O komiksu:

Když komiks poprvé otevřete, místo pestře barevného vyobrazení Gotham City objevíte reálně vyhlížející šedý svět. Kresbě nechci křivdit, jako taková je dobrá, ale po letech čtení příběhů z Gothamu si já osobně onen svět představuji trochu jinak. Což je věc, která mě dost vyvedla z konceptu.

Cíl autora kresby (Leea Bermeja) je vcelku jasný, když se podíváte na originální datum vydání komiksu (říjen 2008) - těžit z popularity Nolanovi filmové trilogie o Temném rytíři. Pokud to tak není, autorovi se omlouvám, ale podivná podobnost, hlavně Jokera, s filmovou adaptací Gothamu mi přijde do očí bijící. Riddlerův výstup mi zas připomněl obrázkové sekvence z Need for Speed. Killer Croc jako zelený černošský bouchač mě taky pobavil. Zkrátka zapomeňte na různé Gothamské výstřednosti, které se postupem let stupňovali, tady se dostanete do světa, který by klidně mohl existovat, nebo tak se alespoň snaží působit.

Každopádně kresbu bych ještě snesl, kdyby příběh, který se jmenuje Joker, nebyl pouze klamavou reklamou těžící z popularity všeobecně oblíbeného a naprosto vyšinutého šílence - Jokera. Já nevím jak vy, ale já když si jdu koupit komiksový svazek, který se jmenuje Joker, těším se na výlet do jeho psychotického a chaotického světa, ze kterého se mi budou točit panenky ještě týden. Bohužel jsem se ale dočkal pouze vcelku dobré mafiánské storky o snaze jednoho brutálnějšího mafiánského bosse nastolit ve svém „království“ opět svou vládu a respekt.

Nemůžu říct, že by to bylo vyloženě špatné, ale naopak musím říct, že to bylo nehodné Jokera. Celý příběh totiž tak trochu působí, jako kdybyste hráli GTA. Občas jsou tam úlety, které trochu podtrhují Jokerovu šílenost, ale většinou jsou to jen už okoukané kousky. Závěr je vcelku zajímavý, ale poselství, které předává, mi k příběhu moc nesedělo.

Určení:

No rozhodně to není komiks pro děti. Přečtěte si ho jen, když se budete chtít pouze odreagovat u akčního krimi příběhu, kde se navzájem kosí mafiáni Gotham City. Fanoušek Batmanovi mytologie bude spíše zklamaný.

Náhled do Gothamského podsvětí
Není tu nic, co by vás ohromilo nebo překvapilo

Verdikt

Kdyby autor použil pro svůj příběh jinou "značku" než Joker, asi by to bylo vcelku zajímavé a příjemné počtení. Jenže když vezmete jednoho z největších komiksových šílenců všech dob a uděláte z něj skoro obyčejného, i když trochu drsnějšího, mafiána, nečekejte žádné ovace. Pro mě, letitého fandu Batmanovských komiksů, to bylo zklamání, které v mojí hlavě zapadne mezi průměrné kousky. Škoda.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

Morzael Offline
Morzael 11/01/2013 (11. ledna 2013)
To jsem rád, že jsem nebyl jediný :-D. Jinak přesně souhlasím.
Mr.FREAKE Offline
Mr.FREAKE 10/01/2013 (10. ledna 2013)
Včera som to dočítal a mal som s toho rovnaký pocit... Jediné čo ma to donútilo dočítať bola zvedavosť ako to paradoxne skončí... Kedy ste prešli od 30. stránky hneď k predposlednej nič by Vám neutieklo... :D
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku