Hellboy 07: Pražský upír a další povídky

27. prosince 2012 Damien Diskuze (0)
Hellboy 07: Pražský upír a další povídky

Sedmý svazek s příběhy zvěstovatele apokalypsy Anung un Ramy vydává Comics Centrum. Jak se povedl nebo nepovedl, to se pokusím zhodnotit. Recenze následuje...

Knihy Dobrovský

Zpráva pro všechny, kteří se ještě s Hellboyem nesetkali, anebo i setkali: není to tak docela klasický komix. Samozřejmě pominu fakt, že hlavní hrdina je červený, s ocasem a velkou kamennou rukou. Celá skladba svazku je neobvyklá. Před každým příběhem je krátký úvod od autora, ve kterém píše, jak ho příběh napadl, kde ho převzal a popřípadě i souvislosti tvůrčího procesu.

Sbírka Pražský upír se skládá z několika na sebe nenavazujících příběhů. Té nejkratší jsem napočítal asi čtyři stránky. Co některé jednotlivé kapitolky postrádají na rozsahu, to nahrazují originalitou příběhů.(Skutečně si nemyslím, že bych vymyslel pověst o ženě, která jednoho dne škobrtne někde v pralese, ukopne si hlavu, vypadnou z ní vnitřnosti a od té doby pije lidem krev.) Ale z mého pohledu je to na škodu. Jednotnější a ucelenější vyprávění bych přivítal spíše. Svéráznost a originalitu dokazuje i kapitolka s názvem Ghúl, ve které třetinu textu tvoří citace z Hamleta (což je můj oblíbený Shakespear).

Pokud jste někdy byli v Praze nebo alespoň máte představu o jejích dominantách, zcela jistě je poznáte na několika obrázcích povídky Pražský upír. To, že byl Mignola ochotný začíst se do pražských legend a projít si architektonické reálie je velmi příjemné, i když je to vlastně, jak jsem pochopil, jeho standardní postup. Je to právě jedna ze dvou kapitol, které maloval někdo jiný než Mignola, a totiž P. Craig Russel. Druhou povídkou je Makoma, kterou ilustroval Richard Corben.

Osobně myslím, že jiný druh kresby není v sérii na škodu a není to špatné ani v rámci jednoho svazku. Ale zároveň se nemůžu zbavit dojmu, že Hellboy, postavy z něho a celé prostředí má zkrátka a dobře vypadat právě tak, jako ho Mignola nakreslil. Což fanoušky staví do dvou táborů. Z vlastní zkušenosti vím, že běžný konzumní čtenář nemá tenhle druh kresby rád ani za mák, za to člověk aspoň trochu se pohybující v uměleckých vodách (nebo lehce alternativní malby) bude z Hellboyie, toho nejčastějšího, originálního, mignolovského, nadšený. 

Cizokrajný folklór, pražské prostředí, je to pořád Hellboy.
Slabší první polovina, nic převratného, je to pořád Hellboy.

Verdikt

Pražský upír není žádným převratný dílem série. Řekl bych spíš horším, než lepším, ale snaží se udržovat úroveň a nastavenou laťku. Pokud jste si oblíbili filmy a čekáte, že se při čtení budete popadat za břicho, tak nebudete. Kromě pár úsměvných momentů Pražský upír není o vtipech. Zato se seznámíte s cizokrajným folklórem.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

Damien
Damien

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz