Se7dm

22. prosince 2012 gumidekmedvidek Diskuze (0)

Recenze s odstupem času

Se7dm

Sice nám už uplynul nějaký čas od českého vydání grafické novely Se7dm, ale to nemění nic na tom, abychom se nemohli do tohoto rozšíření filmového kultu pustit. Hned úvodem je nutné podotknout, že se nejedná o grafické rozšíření stejnojmenného filmu Davida Finchera z roku 1995. Tento kousek by se dal popsat jako deník či náhled do duše našeho psychopatického vraha. A svým poselstvím nám ukazuje vnitřní stránku Johna Doa. Musím, ale podotknout to, že pokud jste neviděli film, tak se budete poměrně ztrácet a hlubší smysl, který komiks nese, je bezvýznamně ztracen.

Knihy Dobrovský

Právě John je ústřední postavou knihy, a představuje se nám v jednotlivých příbězích, kde pronikáme hlouběji do jeho černé duše a hledáme v něm pochopení. K tomu všemu je i přizpůsobená stylizace zpracování, která je řešena v podobě Johnova deníku, známého z filmu. Komiks byl vydaný celkem ze sedmi různými obálkami v pevné vazbě, na nichž jsou vyobrazeny jednotlivé hříchy. Takže pokud jste komiksový fajnšmekři tak v knihovničce to nemusí vypadat špatně všechny pohromadě. Dále se nabízí možnost v podobě brožované verze, která však ztrácí na kouzlu.

Jednotlivé kapitoly grafické novely tvoří jednotlivé vraždy Johna Doa podle sedmi smrtelných hříchů (Obžerství, Lakota, Lenost, Smilstvo, Pýcha, Závist, Hněv). Každý příběh má své místo v příběhu, a každý z těchto příběhů stvořili různí komiksoví tvůrci, jak po grafické stránce, tak po stránce obsahové. Struktura se pevně drží filmu, a pomocí myšlenkových pochodů Johna Doa nám rozvíjí jednotlivé vraždy, které jsou navíc doplňovány fotografiemi a přímými zápisky deníku. Osobně mě toto vizuální zpracování náramně nadchlo a zároveň mi z toho běhal mráz po zádech. I přesto jsem dokázal i 15 minut koukat na onen zápisek z deníku. Dovoluji si říci, že některá vyobrazení by nemuselo být vhodná pro slabší povahy, tudíž štítek od 18 let je opravdu na místě.

Po grafické stránce nemám co vytknout, jelikož každý příběh na Vás dýchá osobitou kresbou a atmosférou.  Opravdu zde najdete obrovskou variaci způsobů, jak lze komiks nakreslit.  Tvůrci si dali opravdu záležet a jde vidět, že vztah k filmu jin není lhostejný.

Na závěr bych chtěl zdůraznit, že tato kniha se nedá hodnotit jako komiks, ale spíše jako umělecky vypracované dílo ve všech aspektech. Poselství, které nám sleduje a nenechá čtenáře klidným ani po jeho dočtení. Navíc mnoho z Vás začne chápat, alespoň z části Johnovi činy. Zůstává otázka, zda byl John Doe opravdu šílenec, nebo dokonalý génius, který měl každý krok promyšlen. Každopádně tak čí onak, po dočtení mám o čem přemýšlet. A co vy?

Dokonale vykreslená psychika masového vraha
Velká zmatenost v ději pokud jste neviděli film

Verdikt

John Doe je zpět v úctyhodném komiksovém zpracování, které nemá obdoby. Jedná se o cestu do hlubin duše vraha, který zaslouží respekt. Pokud jste však neviděli film, raději tento kousek ani neshánějte. Ostatním můžu říci, že kult je zpět.

O autorovi

gumidekmedvidek
gumidekmedvidek

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Článek týdne

Černá palice 3: Vzdor osudu, část první

Černá palice 3: Vzdor osudu, část první

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku