Star Trek Omnibus

23. listopadu 2012 gumidekmedvidek Diskuze (0)

Kapitánův deník, hvězdné datum.......

Star Trek Omnibus

Toto jsou cesty hvězdné lodi Enterprise, které velí kapitán James T. Kirk a známý Vulkánec jménem Spock jako první důstojník. Poprvé v českých zemích vychází komiksy z jejich příběhy, a vlastně vůbec poprvé jako ucelený svazek v podobě Omnibusu.

Knihy Dobrovský

Svět Star Trek snad není potřeba ani představovat. Tak nějak svými přelomovými myšlenkami se zaryl do historie a tak nějak vytvořil svůj vlastní kult. Star Trek na rozdíl od Star Wars byl více tak nějak o řečech kolem. Právě ty tzv. „startrekovké řeči“ vytvořili silnou skupinu fanoušků, kteří přetrvávají dodnes. Předem se musím přiznat, že jsem více Star Wars fanoušek, než startrekovský geek. Ale není tomu tak ve všech ohledech.  Svět Star Treku si Vás získává postupně, a tomu je i tak v našem recenzovaném Omnibusu. A jak vlastně působí jako celek? Zařaďme tedy warp pohon pět a jdeme na to.

Spock: „Od té doby, co sloužím jako Váš důstojník, napadli domorodí obyvatelé Enterprise celkem třiatřicetkrát.

Kirk: „Vím, že držím rekord, ale…“

Spock: „Z těchto útoků se 84 procent událo poté, co jste vynechal pravidelné hlášení z povrchu.“

Kirk: „ Zkusím se polepšit.

Spock: „Děkuji Vám, kapitáne… a mohu-li podotknout: Skvělé užití sarkasmu.“

V prvních řadách bych chtěl upozornit fanoušky posledního filmu z roku 2009 pod taktovkou J. J. Abramse,  ať si nedělají iluze, že půjde o obrovskou sci-fi záležitost. Komiks sází, přesně jak už podtitul vypovídá, na původní sérii z 60. let. Jde o pravou atmosféru tohoto fenoménu. Právě takové to typické vyprávění postav, které chrlí hromadu odborných termínu že si připadáte jako na konferenci světových fyziků a techniku, je dokonalou ukázkou atmosféry , kterou toto univerzum představuje.

Komiks není vyloženě nějak řazen. Ale obsahuje spoustu malých příběhů. Právě tyto příběhy Vám dodávají dokonalý pocit z epizod seriálu. Osobně bych preferoval větší rozmáchlejší záležitosti, ale i toto má své místo v omnibusu. Za velkou pozornost pak stojí komiksy věnované jednotlivým rasám. Obzvlášť první příběh patří vůbec k nejpovedenějším. Klingoni: Krev není voda, jak se příběh jmenuje, je podávám pomocí vyprávění různých příběhu jednoho starého klingona, které jako celek dokonale prohlubují myšlenku vztahu lidí a klingonské rasy. Řeší otázky znepřátelení těchto dvou rivalů, ale i smířlivé chvilky, které je v budoucích časem stmelili více.

Grafickému kabátku není téměř co vytknout. Ba naopak, fandové původní série budou nadšení poměrně věrným zachycení podoby herců Leonard Nimoye jakožto Spoka a William Shatnera jako slavného kapitána Kirka. Zbytek jak by smet.

Celkově omnibus působí rozporuplným dojmem. Na jednu stanu tady máme precizně zvládnuté příběhy okolních ras a na druhou pak zase klasické epizody seriálu, které postrádají hlubší smysl a špetku inovace. Dále pak v komiksech naleznete hodně narážek na předchozí příběhy naší posádky, tak pokud jste neviděli původní sérii nebo dokonce jste jen zhýčkaní posledním filmem, budete zklamáni. Všechny ostatní to zahřeje na srdci, že jsou opět zpátky po tolika letech a svěží a mladí s novými příběhy. A o to tady přeci jde.

Nakonec pak jen zůstává otázka, kdy se dočkáme dalšího Omnibusu z tohoto světa. Určitě má co říct i dnešnímu čtenáři. Nezlobil bych se vůbec za kapitána Picarda a jeho posádku. Přece jen patří do mé generace,  kde se utkvěl a zakotvil velmi pevně.

Stará posádka je zpět! Hlubší rozšíření světa.
Neznalci se budou ztrácet. Sem tam moc upovídané ( pro někoho plus)

Verdikt

Star Trek Omnibus je vůbec prvním svého druhu na českém trhu. Pokud víte o co jde a s kapitánem Kirkem či Spockem jste staří známý, není nad čím dumat a sáhnout po tom. Fanoušci Nové generace si budou muset počkat a zbytek raději knihu nechá ladem.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

gumidekmedvidek
gumidekmedvidek

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz