Svět padoucha Trauma #3 -Alternativní světy

16. listopadu 2012 Traum Diskuze (8)

Inzerát: Probuď mě včera a zabij mě. Zn. Budeme bohatí!

Svět padoucha Trauma #3 -Alternativní světy

Wanted. Začátek třetího čísla. Má oblíbená část. Wesley padá střemhlav k zemi v paralelní dimenzi, kde padouši neovládli svět a kde stále ještě existují superhrdinové. Na poslední chvíli ho chytí jeho parťáci a všichni se v pořádku vrátí portálem zpátky do své dimenze s vzácnou trofejí, kondomem z kryptonitu. Jo, mimochodem, Wesley mezitím postřílí přibližně tucet superhrdinů. Super. Nejen, že je to správně šťavnaté, zábavné a zvrhlé, ale také je to fajn odkaz na fenomén alternativních světů se kterým se na poli superhrdinského komiksu neustále pracuje.

Knihy Dobrovský

Ptal jsem se svého kamaráda z vedlejšího pokoje na koleji, co si myslí o teorii paralelních světů. A podle něj každým svobodným rozhodnutím nevědomky vytváříme mnoho nebo snad dokonce i nekonečno alternativních realit. Přiblížil mi svou verzi na praktickém příkladu, jeho ranních rituálech.

Můj kamarád zítra ráno totiž vstane a napadne ho nandat si fusekle. Ale nandat si přeci mohl i pantofle. Nebo jen zavřít oči a pokračovat v počítání oveček. Můj kamarád se ale stejně rozhodne pro fusekle a právě v tento moment vznikne nebo již existuje vesmír, ve kterém Pepan zvolí jinou možnost.

Zajímavé, ne? Zároveň však i nepředstavitelně komplikované, pokud vám něco říká Motýlí efekt. Tento jev (teď cituji wikipedii) popisuje velice citlivou závislost vývoje systému na počátečních podmínkách, jejichž malé změny mohou mít za následek velké variace v delším průběhu. Nebo taky jinak: malé nepatrné mávnutí křídel motýla v Americe může způsobit přírodní katastrofu v Číně.

Jak? Kamarád zavře oči, zaspí, nepřijde na hodinu včas a jeho pozdní příchod a narušení přednášky bude znamenat poslední kapku pro profesora, jehož ráno stálo za prd. Profesor Pepu náležitě seřve, vyhodí a Pepa přijde o důležitou přednášku. Pepa neudělá závěrečný test na konci semestru, protože nebyl u výkladu látky, kterou nelze pochopit jen tak z papíru. Jeho sebevědomí klesne, Pepa zpanikaří a změní obor studia.

V téhle realitě možná bude Pepa uznávaný génius ve svém oboru, který změní miliony životů, zatímco v té druhé realitě bude podprůměrný, nešťastný a celý život se kvůli tomu bude užírat. Jo. Za všechno můžou ponožky. Co to má společného s komiksy? Dost. V trafikách po celém světě si můžete koupit komiks s příběhem z alternativní reality, ve které je Spider-manem náctiletý černoch. Nebo zombie. Nebo Peter Parker... v 30.letech minulého století.

Marvel vytvořil spoustu alternativních realit pro příběhy svých hrdinů. Ultimate. Noir. Zombieverse. Mangaverse. 2099. Příčinou bývá například touha po větším uměleckém sebevyjádření scénáristů i kreslířů. Prostor ohraničený kontinuem mainstreamového světa (earth-616) jim občas nestačí.

Umělci se proto odvážně pouštějí do futuristických projektů jako Old man Logan, Age of Apocalypse, Spider-man 2099 nebo pro změnu brouzdají s hrdiny v minulosti skrze příběhy ze světa Noir, Pulp či 1602. Někdy je z toho jedna vtipná storka , úsměvný bonus k nějaké megální dějové linii. Sem tam minisérie. A občas celá řada. Marvel si pro všechny tyto projekty, úlety a non-kánony vytváří vlastní vesmíry. Ty se navíc sem tam protnou.

Nová generace čtenářů se s tím může setkat např. v prvních číslech Ultimate Fantastic four. Klasikové ví, že mainstreamová Fantastická čtyřka přišla ke svým schopnostem během vesmírné mise. Členové výzkumné posádky byli vystaveni silnému gama záření, které jim dalo superschopnosti. V Ultimate vesmíru to bylo trochu jinak. Jeho účelem je přeci jen takové modernější pojetí a zrebootování příběhu (teď už snad) všech hrdinů Marvelu.

Pro ultimátní čtveřici a mladého Dr. Dooma je totiž cestování vesmírem málo cool a svou cestu směřují do vesmírů paralelních. Teorií alternativních realit je Ultimate Fantastic four zpočátku vážně nabytá. Jednou se dokonce FF dostane během svých dobrodružství do reality, kde jsou všichni superhrdinové zombies, a tenhle nápad se čtenářům i vydavatelství zalíbí natolik, že si tahle realita vyslouží svůj vlastní spin-off.

Myslím, že tím si UFF nasadilo celkem vysokou laťku a s tématem realit aplikovaném na světy Marvelu posunula žánr o něco dál. Pokud vás tohle zaujalo, doporučuji kupovat Ultimate Spider-mana. Vychází u nás každý měsíc (pokud se nemýlím) a jako bonus k němu v příloze vychází právě Fantastic four nebo Ultimate X-men. Oboje v režii mého oblíbence Marka Millara (Kick-ass, Wanted, Superior, Nemesis, Ultimates).

 

Dalšího podle mě výrazného posunu, co se realit týče, se Marvel dočkal v nedávno uzavřené pětidílné sérii Spider-man, kde se prolnuly osudy dvou Spider-manů, mainstreamového Petera Parkera a ultimatního Milese Moralese. V tomto příběhu Mysterio z mainstreamového vesmíru nechtěně pošle ,,svého“ Spider-mana do Ultimate vesmíru, kde je Peter Parker mrtvý, všichni znají jeho identitu a jeho úlohu převzal mlaďoučký Miles, a sám se tam vypraví ho dorazit prostřednictvím svého avataru. Něco jako ultimate mysterio na dálkové ovládání. A tady přichází průlom. Ze dvou důvodů. 

1)Poprvé se střetávají vesmíry mainstream a ultimate. Tento jev odstartoval řadu událostí, které budou mít podle mého následky na oba světy. Parker se po návratu z ultimatního vesmíru začal zajímat, kým je Miles Morales v jeho realitě. Mysterio je navzdory svému původu zatčen a vězněn v ultimate univerzu. To mě přivádí k druhému bodu

2)Mysterio teď ve světě 616 (mainstream) neexistuje, zato v Ultimate můžou být klidně dva. Navíc je teď z něj snad první Marvelácký padouch jeho úrovně, který se pokusil škodit multiverzálně. Slušné povýšení. Blahopřejeme. Je vidět, že Bendis, který je společně s Millarem zodpovědný za úspěch Ultimate vesmíru, nakukoval svému kolegovi při psaní přes rameno a to velmi pozorně, takže se mu podařilo tele komerční počin obohatit o něco, co mu dává větší důležitost a hloubku.

 

Podívejme se teď na chvilku do vod DC. Tam s realitami ke hře Skořápky docházelo mnohem dříve. Za mainstreamový tu můžeme pokládat tzv. Zlatý věk (později označen jako Earth-two) v 30.-40. letech 20. století, během něhož vznikaly zásadní postavy typu Superman, Batman, Green Lantern, Flash, Wonder woman. Za tzv. Stříbrného věku (50.-60.léta) se DC v reakci na superhrdinský boom Marvelu pokusilo omladit příběh Supermana, Batmana a Wonder woman. U Flashe a Green Lanterna to zřejmě nijak nešlo a tak byly vytvořeny nové postavy, které nesly pouze stejnou přezdívku a některé z původních schopností.

Tak vznikl Earth-one. Nutno podotknout, že vznik Earth-one nijak neovlivnil vydávání příběhů z Earth-two. Časem se o sobě dokonce obě země dozvěděly, došlo na pár crossoverů a nakonec spolu obě univerza začala spolupracovat. Buď za zvláštních podmínek dohromady a nebo přes jakýsi hologram.

Časem se ukázalo, že nejsou pouze dva světy, ale i spousta dalších. Jeden, ve kterém je JLA zlá. Jeden, ve kterém je Superman jediným hrdinou na zemi a spousta dalších. Pak přišla 70.léta (bronzový věk) a krize. Bylo třeba velkých činů na obou stranách barikády. Krom toho, že Marvel i DC zdrsněly (v komiksech se objevuje smrt, pseudosmrt, brutální násilí i drogy), si druhý jmenovaný jakožto starší uvědomil, že po 50ti letech se už možná čtenáři přestávají v těch paralelních vesmírech orientoval.

Nastal tedy mohutný multivesmírný event pod názvem Crisis on infinite earths, který vyvrcholil splácnutím vesmírů earth-one a earth-two do nového New-earth, který je téměř identický s earth-one až na to, že v něm vystupují i nějaké postavy z earth-two s pozměněnou historií. Od té doby, kdykoliv se DC nehodí do karet nějaká část příběhu, nastane Crisis, během kterého se vše srovná podle představ vydavatelství.

 

Takže si to shrňme. Rozebrali jsme si současnou Marveláckou politiku paralelních světů, vývoj té DCčkářské a došli jsme(nebo alespoň já docházím) k závěru, že na rozdíl od jiných fenoménů ze světa komiksů, tenhle funguje, je promyšlený a sám o sobě se může stát esencí, která pomůže oživit jinak přežitou a nezajímavou látku (Fantastic Four).

Čeho jsem si ale všiml až u psaní tohoto článku je podobnost současného stavu Marvel multiverse a toho DC z dob konce stříbrného věku možná i z dob počátku toho bronzového. Čeká nás snad za 10-20 let nějaká syntéza Marveláckých vesmírů?

O autorovi

Traum
Traum

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Poslední příspěvky v diskuzi

Damien Offline
Damien 23/11/2012 (23. listopadu 2012)
Stejně si myslim že by všechy přepral Kapitán Bumerang.
Traum Offline
Traum 19/11/2012 (19. listopadu 2012)
Odpověd na #513 příspěvek od Elhonzo
Jednoduše, ten event Marvel vs Dc byla vlastně taková anketa když sem si ty komiksy nedávno znova četl tak je tam na vystřižení a poslaní anketa kdo má vyhrát proti komu v soubojích , proto byli divný výsledky soubojů Lobo vs Wolverine , Hulk vs Superman atd. nikdy to hold nebude objektivní .
Jo jo, tak to bylo :D
Elhonzo Offline
Elhonzo 17/11/2012 (17. listopadu 2012)
Odpověd na #511 příspěvek od Morzael
Jak mohl Wolverine porazit Loba, když Lobo má navíc supersílu? Kravina, stejně tak Superboy vs. Spider-man, i když teda nevím zrovna jaká verze Superboye to byla, resp. co uměla....
Jednoduše, ten event Marvel vs Dc byla vlastně taková anketa když sem si ty komiksy nedávno znova četl tak je tam na vystřižení a poslaní anketa kdo má vyhrát proti komu v soubojích , proto byli divný výsledky soubojů Lobo vs Wolverine , Hulk vs Superman atd. nikdy to hold nebude...
Morzael Offline
Morzael 17/11/2012 (17. listopadu 2012)
Odpověd na #510 příspěvek od Traum
Teď jsem to dočetl:) Wolverine porazil Loba, Flash Quicksilvera, Robin Jubilee, Thor cpt. Marvela, Superman Hulka, Storm Wonder Woman, Spider-man Superboye Batman a America byli fitfty-fifty... i když Captain porazil Banea dost komickým a hloupým způsobem (Captain hodil štít, Bane uhnul, proběhla bitka, Captain dostal přes držku, Bane...
Jak mohl Wolverine porazit Loba, když Lobo má navíc supersílu? Kravina, stejně tak Superboy vs. Spider-man, i když teda nevím zrovna jaká verze Superboye to byla, resp. co uměla....
Traum Offline
Traum 17/11/2012 (17. listopadu 2012)
Odpověd na #509 příspěvek od Morzael
Jenže u cross overů, tedy co jsem četl, je problém v tom, že se nedočkáš právě těch diskutovaných soubojů Batman vs Captain America, Superman vs Hulk, Thor vs Shazam protože při prohře jednoho nebo druhého by je zástup fanoušků onoho hrdiny ušlapal :-D.
Teď jsem to dočetl:) Wolverine porazil Loba, Flash Quicksilvera, Robin Jubilee, Thor cpt. Marvela, Superman Hulka, Storm Wonder Woman, Spider-man Superboye Batman a America byli fitfty-fifty... i když Captain porazil Banea dost komickým a hloupým způsobem (Captain hodil štít, Bane uhnul,...
Minotaur.cz