Goon 1: Nic než utrpení

15. listopadu 2012 Morzael Diskuze (0)
Goon 1: Nic než utrpení

Nakladatelství Comics Centrum nám vydalo první díl kultovní série The Goon s podtitulem Nic než utrpení. V zahraničí má tato série dobrou pověst už nějakou tu dobu a přinesla své stáji Dark Horse několik Eisnerowých cen. Čím je tato série takto populární? 

Knihy Dobrovský

Žánr:

Zvláštní, zábavný pletenec fantasy, brutality a horroru

Příběh:

První svazek nemá nějakou zvlášť silnou dějovou linii. Je spíše složen z několika samostatných epizod z života Goona a jeho kámoše Frankyho, které na sebe pak nepřímo navazují. Úvodní svazek nám hlavně má představit hlavní postavy příběhu. Tedy bouchače Goona, který je posledním štítem proti invazi smradlavejch zombie a jiných stvůr noci, a jeho kámoše Frankyho, který sice není úplný génius, ale co může, dohání vidláckou brutalitou. Tato hlavní dvojce bijců má více méně denně na talíři nějakou špínu, kterou jim záporák příběhu, Pater Monster, přichystá. Ale abych mu zase nekřivdil, Goon a Franky se musí často potýkat i s úplně jinými monstry, se kterými Pater Monster nemá co dělat, jako například Rybí Péťa nebo Santovi skřítci.

O komiksu:

Abych přiznal svou hanbu, komiks jsem četl teprve teď poprvé a úplně mě dostal. Série The Goon vytváří strašně zvláštní svět plný brutality, magie, mystiky a klasických hororových stvůr, dokonce jsou tu i jisté nepřímé odkazy na svět H.P. Lovecrafta. Moc se mi třeba zamlouvá, že zombie v tomto světě jsou normálně dál při smyslech a představují spíše gangstery než tupé masy, mozků požírajících zrůd.

The Goon vlastně svou odlehčeností klasická žánrová pravidla paroduje a vytváří neskutečně vtipné momenty. Velmi zábavný a originální svět, který Vám nemůže nepřirůst k srdci. Další díly jsem slupnul v angličtině jako maliny a těším se, až si budu moci do své sbírky pořídit další díl Goona v češtině.

Hlavní hrdinové de facto nemají žádné charakterové rysy nebo zvláštní schopnosti, kvůli kterým byste si je měli oblíbit, jsou to vlastně dva násilní křupani, ale oblíbíte si je stejně.

Příběh i kresbu, která se až později doplnila o barvy, má na starost jediný autor – Eric Powell, který si za další díly série odnesl několik Eisnerových cen. Příběh, jak jsem tu už popsal, je odlehčený, zábavný, nacpaný odkazy na známá popkulturní díla 90-tých let, a i přes použití známých motivů je velmi originální. Kresba je schválně jednoduchá, ale naprosto skvěle padnoucí k atmosféře příběhu – vynikající.        

Určení:

Nedoporučuji lidem, kteří mají chuť na vážný umělecký komiks s hlubokou myšlenkou. Ovšem pokud máte rádi hororové motivy, příšery a rádi se bavíte, je Goon určen právě Vám. Díky „cenzuře“ sprostých slov, nevidím důvod proč by si Goona nemohli přečíst i mladší čtenáři, snad jen někdy kvůli poněkud drsnějším malbám příšer a humoru, který jim také asi moc neřekne. 

Originální svět, zábavné příběhy, zvláštní postavy
Zatím není moc znatelná hlavní linie příběhu

Verdikt

Komiks je zábavný, chytlavý a originální. Je určen téměř všem lidem, kteří čtou komiksy, protože se chtějí pobavit. Takto zvláštní kombinaci brutality, fantasy a horroru vyprávěnou ve velmi odlehčeném stylu jen tak nenajdete. Vše je okořeněno jednoduchou a přesto naprosto vynikající kresbou, která Vám vykreslí tu pravou atmosféru. Za sebe doporučuji.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz