Morzaelovo zamyšlení #11 - Černá, bílá a šedá?

8. listopadu 2012 Morzael Diskuze (3)

Kam ten svět spěje...

Morzaelovo zamyšlení #11 - Černá, bílá a šedá?

Omlouvám se za vynechání zamyšlení minulý týden. Doufám, že Vám to alespoň částečně vynahradil můj článek o Jamesi O’Barrovi, který byl příčinou tohoto týdenního oddálení. Nebo bych se také mohl vymluvit na hurikán Sandy, jak je teď v módě :-). Každopádně nové zamyšlení je tady a já bych se pokusil pokračovat, kde jsem minule skončil a opřít se při tom o jedno z mých minulých zamyšlení. 

Knihy Dobrovský

Minule jsem tu uváděl typické a absolutní příklady superhrdinů napříč naší historií. Do toho bych chtěl zapojit onen typický souboj dobra a zla, světla a tmy, o kterém jsem mluvil v souvislosti se vztahem Batmana a Jokera, a pokusil bych se ho generalizovat. Jelikož všechny staré až prastaré příběhy a legendy se opírají pouze o souboj „dobro versus zlo“, který musí dříve či později dobro zákonitě vyhrát.

Kdo má být vlastně hrdina nebo superhrdina? Představitel dobra, který za něj bojuje do posledního dechu a snaží se zachovat v klíčových momentech správně – zachránit co nejvíc lidí, obětovat svůj život pro druhé, sundat kočku ze stromu atd..

Kdo ale má tu moc a privilegium určit, co je dobré a co je zlé? Jsou to postavy příběhu? Kdepak, samozřejmě je to vypravěč. Pro klasickou legendu, pohádku a většinu příběhů je esenciální mít v příběhu jak složku dobra tak zla. Obecenstvo a čtenáři se pak přikloní na stranu dobra z pohledu vypravěče, protože vypravěč chtěl, aby tomu tak bylo, jelikož dobré rovná se správné, jak nás přeci vždy všichni učili :-). Není ale tím pádem dobro pouze subjektivní z pohledu toho, čí očima na danou situaci hledíme?

Když si vezmeme například V jako Vendeta. Pro mnoho lidí je tento příběh symbol revoluce za svobodu lidstva, jenže o čem vlastně příběh je? O teroristovi, který se snaží položit vládu sérií vlastních útoků. Špatné prostředky slouží k vyššímu dobru. Umíte si představit tento příběh i z jiného pohledu?   

Já osobně čím jsem starší, tím víc můj pohled na svět slévá černou a bílou v jednotnou šedou. Samozřejmě určité věci vždy budou špatné a určité zase vždy dobré. Ovšem to skvělé na komiksech je, že když vyrostete z dětských let, kdy byl svět jasně rozškatulkován, najdete si příběhy, i z univerza superhrdinů, které jsou také více dospělejší a budou pro Vás mít stále přínos. Nemluvě o tom, že Vás budou i dál bavit.

Příkladem můžou být typičtí Watchmeni (Střážci). Kteří ve výsledku dokáží zachránit lidstvo jen za cenu milionů mrtvých. Je to dobro? To určitě ne. Je to účelné a jediné řešení? Zřejmě ano, když se lidská rasa spojí až v ten moment, kdy pocítí hrozbu emzácké invaze. Odvrácení zdevastování veškeré civilizace za cenu celkem minoritní oběti je podle mě přijatelná cena. Ovšem kdo ví, jestli by opravdu došlo k onomu soudnému dni. Ale kdo by nechával takovéto rozhodnutí na mocí zkažených politicích?     

Proto je i patrný vzestup popularity tzv. antihrdinů. Nejde o záporáky, protože se prakticky snaží řešit zlo ve světě. Jak jsem řekl – prakticky. Nedávají druhou šanci a u očividně zkažených lidí se rozhodně nebabrají s morálním poselstvím, ale spíš jim pošlou kulku mezi oči. Jedním z nejznámějších je zřejmě Marvelovksý Punisher. Naserete Punishera, bůh s Vámi! Odvrácenou stranu DC můžete zase sledovat třeba z pohledu Tommyho Monaghana, který je sice nájemný vrah, ale nikdy nevezme kontrakt na někoho, o kom je přesvědčen, že je v něm dobro. Nebo třeba Swamp Thinga (Bažináče), který se rozhodně s žádným sériovým vrahem nebude mazat. Red Hood, Deathstroke, Deadpool… je jich stále víc a pomalu vytlačují klasické superhrdiny.

Je to jen logické. Protože i když vezmete nejtemnějšího ze superhrdinů – Batmana, který sice balancuje mezi světem hrdinů a antihrdinů, ale stále nechává přežívat ty vraždící psychopaty z Gothamu v dobré víře, že se o ně společnost postará. Koho byste tedy raději měli jako strážce Vašeho města? Batmana, který bude do nekonečna záporáky chytat, aby si je neschopná společnost zase vypustila na svobodu a oni za odměnu povraždili pár stovek lidí, nebo Red Hooda, který jim prostě vystřelí mozek z hlavy a svět bude zase o jednoho hnusa lepší místo?

Zajímavé na nových superhrdinských komiksech je, že z dřívějších čistě dobro/zlo námětů se čím dál více stávají příběhy řešící existenciální krizi jednotlivých hrdinů v novém šedém světě. Jak dlouho toto ještě potrvá?

Zatím se do problematiky dobra a zla v lidské společnosti přímo pouští jen málo kdo, a ostatní autoři superhrdinské tématiky ji bezpečně schovávají za náměty jako mimozemská nebo démonská invaze, útok nemrtvých vrahů, atd.. Protože jsou si vědomi, že čtenáři čím dál více lační po krvi záporáků příběhů, a toto je jediná krev, kterou jim v rámci morálního poselství můžou nabídnout.

Osobně je pro mě i velmi sporný příběh japonské mangy – Naruto. Hlavní záporáci se snaží svět „zhypnotizovat“ pod vlastní kontrolu, aby vymýtili války a zlo ze světa. Zatímco dobráci se jim v tom snaží zabránit v dobré víře, že lidstvo jednou dojde míru vlastní cestou. Takže je to otázka: Svobodná vůle nebo světový mír?  Prakticky to můžete srovnat i s Watchmeny, když Ozymandias povraždí miliony lidí, aby je přesvědčil (zaslepil) falešnou hrozbou a nastolil tak světový mír. Ovšem s tím rozdílem, že Ozymandiův plán byl pouze dočasný.

Samozřejmě hlavní rozdíl těchto příběhů je, že Moore je génius, který dokáže takto silné poselství předat v jedné komiksové knize, a Kishimoto jen oportunista, který bude za cenu plytkého děje natahovat svůj produkt zřejmě napříč několika generací.

Každopádně já se ptám, je otázka dobra (hrdinů a superhrdinů) a zla (záporáků) v příběhu vždy jednoznačná? Nebo účel světí prostředky? 

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

Morzael Offline
Morzael 03/08/2014 (3. srpna 2014)
Odpověd na #4993 příspěvek od batcat
zaujimavy clanok , ale problem je v tom ,ze vznika este viac otazok ako na zaciatku. 
Však od toho je to zamyšlení :-D
batcat Offline
batcat 02/08/2014 (2. srpna 2014)
zaujimavy clanok , ale problem je v tom ,ze vznika este viac otazok ako na zaciatku. 
JanataB22 Offline
JanataB22 08/11/2012 (8. listopadu 2012)
Zase vyčerpávající zamyšlení... Dík... Teď mám zase o čem přemýšlet :D
Minotaur.cz