Preacher - Pradávná historie

30. října 2012 WasrTheRed Diskuze (0)

Preacher se s námi loučí posledním svazkem. Ale je to fakt nářez!!!

Preacher - Pradávná historie

Nakladatelství BB/Art přináší závěrečný díl oblíbeného komiksové série Preacher nebo chcete-li Kazatel. Jaký zážitek nás při jeho čtení čeká?

Knihy Dobrovský

V úvodu musím předeslat, že Pradávná historie nemá standardní strukturu preacherovských komiksů. Svazek sestává ze čtyř nesouvisejících povídek, které jsou prequely k pozdějšímu vývoji prvního komiksu Preacher. Pokusím se zhodnotit jednotlivé povídky zvlášt, hodnocení komiksu jako celku naleznete ve verdiktu.

Svatý zabiják

V této povídce se vrátíme zpět do minulosti. Do minulosti nejhlubší ze všech povídek, přesněji řečeno pár let po americké občanské válce. Příběh jak už název napovídá, pojednává o osudu muže, který se později proslaví jako Svatý zabiják. Příběh je uvozen vyprávěním dvou mužů ze současnosti, dostává tak nádech legendy, předávané ústní slovesností již po mnoho let. Příběh má vcelku pozvolný začátek, který připomíná klasický westernový scénář o drsném muži s nulovou nadějí na štěstí v životě. Když už se ono štěstí objeví, moc dlouho netrvá a jak už to bývá, viník je na svobodě a hrdinův život se mění v honbu za pomstou. Tady však paralela s westerny brzy skončí, do děje vstupují nadpřirozené síly a z poklidného vyprávění děj graduje do akčního finále. Nevím zda bylo vhodné umístit tento příběh hned na začátek komiksu. Vznik Svatého zabijáka jistě mnoho čtenářů netrpělivě očekávala a klidně bych si dovedl příběh představit jako zlatý hřeb komiksu až na konci. Ovšem vzhledem k chronologickému zařazení má umístění svoji logiku a také – ještě se máte na co těšit!

Příběh Vy-víte-koho

Tento příběh popisuje události vedoucí k „přeměně“ průměrného teenagera v osobu, která se později proslaví v šoubyznysu jako Prdelman. Příběh nás provází těžkými chvílemi mladého člověka na prahu dospělosti, jehož sebevědomí je konstantně devastováno násilnickým otcem-policistou a pasivně přihlížejicí matkou-alkoholičkou. Chlapec se svým nejlepším kamarádem obdivují grungeovou ikonu Kurta Cobaina, toho času ještě vystupujícího. Bohužel když se v médiích objeví zpráva o Cobainově sebevraždě, chlapci to vnímají jako dobrý nápad...

Děj této grafické povídky je poměrně plytký a vzhledem k dalším událostem série je naprosto předvídatelný. Proto jej považuji za nejslabší.

Hoši z Jihu

Vzpomínáte na film Šest dní, sedm nocí, kde Harrison Ford ztroskotá v letadle s blondýnou, která je naprosto odkázaná na jeho pomoc? Tak přesně tak začíná povídka Hoši z Jihu. Pilot letadla je svalnatý fešák a na první pohled osoba, se kterou byste se snad ani ztroskotat nebáli. Samozřejmě, nebyl by to pan Ennis, aby toto klišé nenarušil zapletením do děje dvojici zdegenerovaných vidláků známých jako Jody a T.C. Dvojici z letadla brzy začne usilovat o život mafie a čtenář zjistí, že pilot-hrdina nebude takový ranař jak se zdálo. Děj komiksu začne připomínat akční klasiky typu Rambo nebo Komando a T. C. s Jodym prokážou své vražedné schopnosti. Tato povídka je nejvíce „ennisovská“, naleznete zde akci, brutalitu, perverzností i vtipů. Pro mě nejzábavnější z celého komiksu a rozhodně nejvíce odpovídající celé filozofii série!

Krev a whiskey

V poslední a také nejkratší povídce se dozvíme co dělal upír Cassidy těsně před setkáním s krásnou Tulip. Začátek připomíná setkání z Interview s upírem, kdy jeden upír potkává druhého, což je pro něj šokem, protože žije v domnění, že je jediný svého druhu. Eccarius, jak se druhý upír jmenuje se ukáže jako zastánce tradičních horových propriet včetně spaní v rakvi a strachu z křížů. Také je vůdcem skupiny vyznavačů Gotiky, kteří k němu vzhlížejí. Cassidymu to všechno přijde směšné a pokusí se Eccaria změnit k obrazu svému. Tato povídka je protkána typickou ironií, kterou Cassidy hojně využívá a také má pěkně vypointované finále.

Objasnění minulosti postav, skvělý černý humor
Trochu slabší třetí povídka

Verdikt

Velice kvalitní zakončení jedné velké legendy, i přes lehčí zakolísání v zábavnosti u třetí povídky hodnotím plným počtem. Pro znalce povinnost, pro neznalé také!

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

WasrTheRed
WasrTheRed

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku