Transmetropolitan 06: Někdy příště

19. října 2012 WasrTheRed Diskuze (0)

Z Města budoucnosti se hlásí zuřivý reportár Spider Jerusalem!

Transmetropolitan 06: Někdy příště

Sláva - nic jiného z vás paranoika v totální deziluzi neudělá s větším gustem - a ve Městě budoucnosti ted není nikdo slavnější než megapopulární zuřivý reporté Spider Jerusalem!

 

Knihy Dobrovský

Není každý den svátek. Toto pořekadlo mě napadlo když jsem dostal na recenzi komiks Transmetropolitan, s tím, že sérii neznám a nečetl jsem ani jeden předchozí díl. Až budete číst úvodní část komiksu, dáte mi za pravdu, že jsem se musel nutně cítit jako v Jiříkově vidění. Psychedelické vize hlavního hrdiny Jerusalema Spidera toho mnoho nevysvětlí, ba naopak. Hrdina se potácí v perverzních představách svého zfetovaného mozku a čtenář takříkajíc nechápe, která bije. Následuje střih do relativní střízlivosti a děj začíná hezky odsýpat. Pochopíte, že Spider je obětí svých představ, protože se stal slavnou mediální hvězdou a proto je jeho postava používána ve videohrách a dokonce v pornu! Lidi už ho neberou vážně, což se mu samozřejmě brzy přestane líbit.

Pro neznalé série nutno uvést, že se děj komiksu odehrává ve městě budoucnosti, typicky kyberpunkové budoucnosti, kdy vládne všudypřítomná mediokracie, která otravuje životy lidem reklamami, umístěnými kde si jen dokážete představit. Civilizace je na vysokém stupni technologické vyspělosti, ale zárověň je všude znát úpadek morální i existenční. Právě zmíněná mediokracie pochopitelně manipuluje lidmi podle svých potřeb a lidé si to stádovitě nechají líbit. (Nezní Vám to povědomě?)

Jerusalem Spider má povolání, které není běžné u komiksových hrdinů. Jerusalem Spider je novinář, který pracuje pro nejčtenější deník – The Word. Jerusalem Spider nemá ani vlastnosti, běžné u komiksových hrdinů. Nebrání se drogám, je násilnické povahy, agresivní a také pěkně naštvaný. A právě pomsta za smrt jeho přítelkyně Vity Severn je důvod k událostem, které rámují poslední a nejdelší část komiksu. Zde se Spider za pomoci svých starých kontaktů na podsvětí a různá pochybná individua dostává sérií nevybíravých výslechů až k vrcholu zločinecké pyramidy a rozehrává své grandiózní finále, které je pravým zlatým hřebem tohoto sešitu. Zajímavé na stylu vyprávění je také to, jak jeho postup po žebříčku kriminálníků sledují výše zmíněná média a formou reportáží reflektují dopad událostí, jimž byl čtenář svědkem. Evokuje to filmový zážitek a je to poměrně originální prvek v tomto komiksu.

Samozřejmostí v tomto odvětví a pod hlavičkou Vertiga jsou hrdinovy hlášky a pestrý slovník vulgarit. Ani zde nebudeme ušetřeni a například používání Spiderovy pistole je opravdovou lahůdkou („Nastavuji na rektální vulkán“) :) Je také zábavné sledovat co všechno Warren Ellis (scénář) a Darick Robertson (kresba) na čtenáře nachystali. Město budoucnosti nabízí rozličné "ujetosti" od implantátů, výstředních oděvů až po futuristické zbraně a klonování.

Závěrem bych podotkl, že jak jsem byl zpočátku rozpačitý, nyní mám velkou chuť dohnat, co jsem zameškal a seznámit se se sérií blíže. Mám rád drsné hrdiny, mám rád kyberpunk (a v komiksech se moc neobjevuje) a hlavně mám rád promyšlený děj s dobře napsaným finále a pointou. Zde jsem dostal vše měrou vrchovatou a máte-li pocit, že by nebylo marné si Transmetropolitan obstarat – mohu Vám to s klidným srdcem potvrdit!

Zajímavé futuristické prostředí, dějová gradace
Lehce zmatený úvod

Verdikt

Solidní kyberpunková jízda se skvěle gradujícím dějem, odehrávající se v pestrém, ale depresivním futurisitckém světě, ovládaném médii. Vulgární, kacířské, skvělé!

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

WasrTheRed
WasrTheRed

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku