Svět padoucha Trauma #1

17. října 2012 Traum Diskuze (1)

Bez mlíka a bez cukru

Svět padoucha Trauma #1

Nejdřív se začali objevovat v televizích a magazínech. Aniž bychom si to uvědomovali, nahradili naše ideály svými. Ve stínu jejich prázdných řečí, manipulací a nepřirozené krásy jsme se začali užírat svými drobnými problémy místo toho, aby nám došlo, že to oni jsou nenormální. Svět není a nikdy neměl být dokonalým a uměle krásným místem, ve kterém chtějí žít ti samozvaní ,,superhrdinové“.

Knihy Dobrovský

Tyhle děti Kryptonu, Asgardu a Marsu. Nositelé totemistických sil a zapomenutých odkazů.  Přišli z daleka, oblékli se do barev lidu a začali nám tvrdit, co je správné, co je krásné. Vytvořili nám vizi světa, na který nejsme připravení. Ke které měl časem svět sám dojít bojem malého dobra proti malému zlu. Rovnováhou.Ale oni museli přijít a všechno narušit.

Nejdřív vznikli hybridi rovnováhy jako je Bruce Wayne/Batman. Takoví, kteří reagovali nepřirozeně a neúměrně. V rovnováze platí „oko za oko, zub za zub“ čili reakce adekvátní akci. Systém zastupující dobro vyvrhne zoufalce, zoufalec se na dobru pomstí střelbou na šťastnou rodinku v temné uličce. Přežívší z řad dobra se rozhodne vybít celé zlo... To je první krok vedle, který vyprovokuje zrod většího zla. Rovnováha totiž musí zůstat! To je základ. Příroda si proto zvolila Jokera... a Two-face... a Pinguina. Čím byl Batman, tenhle hybrid, silnějším, tím bylo silnější i zlo, které přivolal. Konstantním černým koněm zla zůstává Joker, na němž lze vysledovat nějaký progres úměrný tomu, jak Batman sílí.
 

Batmanovi protivníci

Pak přišli totemistické síly. Po stěnách začal šplhat největší anorektik v dějinách superhrdinských komiksů, Spider-man. Řekněme, že tenhle nositel Pavouka je smolař. Ona se celá ta jeho nehoda (ke které byl vyvolen) dá zabalit do cukrové vaty. Můžeme pronášet fráze jako ,,Jen ten, co byl celý život tyranizován, pozná opravdovou sílu...“ Určitě. Faktem opravdu je, že byl Peter Parker pokaždé zahnán do rohu tyrany. Byl utlačován za to, že je jiný. Pak ho kousl radioaktivní pavouk a z tichého nerda se stal Spider-man. Zní to jako výhra, co? Jenže nositel Pavouka je chodící nádoba jisté animální totemistické síly, jež vábí nejrůznější existence. Většinou si to ani neuvědomí a shodou okolností a neuvěřitelných náhod (osud?) skončí v kostýmech nosorožců, chobotnic, plazů, ptáků... a jsou zlí. A náš chudák pavouk Péťa je už zase utlačován tyrany, tentokrát v maskách zvířat. Proč? Protože originál, to jest Spider-man, je dobrý. Kopie nesnáší originál. Položím vám teď zákeřnou otázku. Ne tak úplně od věci. Nebyl by Spider-man světu prospěšnější, kdyby byl tím špatným, když mu jsou jeho imitátoři pokřiveným zrcadlem? Měli bychom tu přece jen jednoho zlého Spider-mana a armádu jeho hodných soků. Možná je to tak dané, já nevím. Hlavní je, že kdyby nebyl originál, nejsou kopie. A Manhattan by se nemusel po všech těch magorech uklízet každou neděli.

Spider-manovi protivníci
 

Třetí skupina, a ta mě vytáčí asi nejvíc(jak jste si mohli všimnout hned z úvodu), jsou moralizující bůžkové z cizích planet. Představte si, že po nebi lítá Superman. Vzor dokonalosti, ke kterému vzhlíží každý smrtelník a který pro svou sílu a vzhled nemusel udělat vůbec nic. Vzor dokonalosti, jenž nám poslali nějací cizinci z Kryptonu. Bytost v úboru cirkusového strongmana hrající si na boha, na ztělesněnou naději. Nástroj vlády znemožňující pokoření systému, revoluci či sebemenší vyjádření nespokojenosti. Takoví superhrdinové tvoří lidi jako já. Nebo jako Lex Luthor. Když jim ale přestaneme stačit, rovnou si přivedou z domova k nám z na píseček sobě rovné oponenty, kteří (opět) zničí půlku metropole. Oponenty jako např. Brainiac, Generál Zod, Loki...

Zničený Metropolis

Takže se ptám: Nebyl by svět bez superhrdinů lepší? Měli bychom sice svá „malá“ zla, ale taková katastrofa jako invaze Skrullů by to nebyla, že ne?

O autorovi

Traum
Traum

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Poslední příspěvky v diskuzi

tommybauch Offline
tommybauch 22/01/2013 (22. ledna 2013)
super článek!
Minotaur.cz