Fury - Mírotvůrce

9. října 2012 Michellita Diskuze (0)

Myslím si, že Mírotvůrce není tak úplně přesnej název. Spíš by se to mělo jmenovat Musíme-bejt-v-Berlíně-dřív-než-Rusáci.

Fury - Mírotvůrce

Poznejme Furyho ještě v době, kdy neexistoval S.H.I.E.L.D, kdy měl ještě bílou pleť a kdy byl ještě řádovým vojákem v dobách kruté druhé světové války.

Knihy Dobrovský

Kniha Fury – Mírotvůrce je složena ze šesti komiksů stejnomenné miniserie vytvořené Garthem Ennisem a Darickem Robersen. Má 144 celobarevných stran a je vydána nakladatelstvím BB Art.

Ilustrace jsou velmi věrné skutečnosti a dokonale vtahují do napínavého děje, ze kterého kolikrát mrazí po zádech a nestíháte se udivovat nad krutostí války. O záběry zobrazující smrt není nouze a pomale nenajdete pasáže, ve kterých netečou potůčky krve. Navíc je skvěle vystihnuta dobová situace, smýšlení, touha po pomstě a návratu domů za rodinou či zhrození se nad smrtí blízkých přátel. A především poznáme Furyho, jak žil, co ho hnalo dál a nakonec i proč nosí ikonickou pásku přes oko.

V dialozích jsou použitá často nevybíravá slova, která podporují válečnou náladu děje. Každá postava má v sobě určité kouzlo, ačkoli je škoda, že některým charakterům je věnováno tak málo prostoru, protože jejich příběh musí být velmi zajímavý.

Fury - MírotvůrceFury - MírotvůrceFury - Mírotvůrce

Seržant Nick Fury velí akci konající se v Tunisu v únoru 1943 v Kasserinském průsmyku, když je  překvapí doknalý útok pod vedením německého polního maršála Stephena Barkhorna. Navíc ani nepřiletí na pomoc slíbená letka a tak za oběť padne mnoho často nezkušených mladých vojáků. Fury přežívá a potácí se pouští tak dlouho, než se setká se skupinou partyzánů útočících přesně tam, kde to protivníky nejvíce raní a nachází si mezi partyzány dobré přátele. Cestou potkává právě maršála Barkhorna, který mu poskytl vodu a radu jak válčit, vše bez sebemenších náznaků nepřátelství nebo nenávisti.
O rok a půl v Londýně je vyhlášena naléhavá mise – akce Mírotvůrce, atentát na samotného Barkhorna. Je to jedinečná šance, jelikož maršál se má zdržet na krátký čas v okolí a tímto atentátem vzniká možnost ukončení celé války, což je velice lákavá nabídka pro všechny oslovené pro tuto akci, mezi které patří právě Fury a přátelé, se kterýma se setkal v Tunisu. Po příjezdu na místo a rychlém dostání se do budovy však objevují pouze pár služebných a kapitána Feskina, který jim řekne, co se ve válce doopravdy děje. Fury a jeho zmenšující se počet mužů nyní stojí před důležitou volbou, jak pokračovat.

Skvělá válečná nálada, velmi podařené ilustrace
Občas unikající děj, některé málo rozvinuté postavy

Verdikt

Kniha Fury - Mírotvůrce je vhodná především pro milovníky válečného tématu a druhé světové války, neznamená to však, že si ji nedokáže užít klasický komiksový čtenář. Při prvním čtení se však bude neznalec mírně ztrácet v ději a knihu si oblíbí až doopravdy porozumí všemu, co se v ní děje.

Comics point
Za spolupráci děkujeme síti prodejen Comics Point, která přináší komiksovým čtenářům všechny díla od velkých komiksových nakladatelství ČR a proslavené anglické komiksy. Mimo to nabízí svým zákazníkům různé předměty s komiksovou, filmovou a knižní tématikou. Prodejny Comics Point se za dobu svého působení staly Mekkou fanoušků komiksů po celé zemi.

O autorovi

Michellita
Michellita

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz