Hellboy 08: Temnota vábí

29. září 2012 WasrTheRed Diskuze (0)

Hellboy to nemá jednoduché. I když by rád pověsil svoje detektivní řemeslo na hřebík, síly zla ho vždy časem dostihnou. Někdy se nestačí divit jak rychle...

Hellboy 08: Temnota vábí

Komiks Hellboy: Temnota vábí (v originále Darkness calls) začíná pohledem na postavu, připravující temný rituál. Je zahalená kápí, ale brzy se dozvíme o koho jde. Následuje střih na útulnou místnost s krbem, ve které sedí Hellboy a povídá si se svým hostitelem, kterým je dávný přítel a pamětník starých časů, kdy Hellboy ještě vyrážel na dobrodružné výpravy s jeho milovaným nevlastním otcem, profesorem Broomem. Poté se Hellboy rozhodne vydat na čerstvý vzduch (a nabrat do plic něco nikotinu), jenže idyla skončí když Hellboye osloví podivná trojice...

Knihy Dobrovský

Příběh dostává rychle na obrátkách a z anglického prostředí protkaného minulostí spojenou s inkvizičními procesy a pálení čarodějnic (mimochodem založených na skutečných událostech) se přesuneme do prostředí Velkoruské říše; potkáme staré známe protivníky i nové postavy, povětšinou – jak už u autora Hellboye Mikea Mignoly bývá zvykem - známé z lokálních mýtů. V tomto případě neprozradím moc, když řeknu, že znovu potkáme Babu Jagu a Hellboy se také utká s další mytickou postavou Kostějem Nesmrtelným.

Charakterů zde však uvidíme mnohem více, kladných, záporných i neutrálních. Neutrální postavy mám osobně v Hellboyovi nejraději, líbí se mi jejich cynický nadhled nad Hellboyovým osudem a zde vystupuje například skvělá figura Domovoje (ruský domácí skřítek). Opět jsem ocenil Mignolovu zálibu v pověstech z celého světa, zasazení příběhu do „Matičky Rusi“ je díky tamní svérázné mystice velice originální a nenarazíte zde na klasická klišé, objevující se často v superhrdinských komiksech. Příběh samotný je samozřejmě patřičně temný a Hellboy stále stejný hláškující morous, takový jak ho máme rádi.

Nesmím opomenout zmínku o kresbě – ta se nese v duchu předchozích dílů, ovšem podíváte-li se na obálku, zjistíte, že Mike Mignola je v tomto případě pouze autorem scénáře! Kresby se tentokrát (a jak to vypadá tak už napořád) chopil Duncan Fegredo. Pokud máte obavy, že Vám nový styl kresby nesedne, nemusíte mít strach. Fegredo Mignolův styl kresby natolik ovládl, že nepoznáte rozdíl (na konci komiksu jsou skicy, které zachycují vývoj učení se Mignolova stylu glosované přímo Fegredem).

Příběh, atmosféra, kresba, zasazení děje do originálního prostředí, úryvky z poezie
žádné jsem neobjevil :)

Verdikt

Komiks se čte jedním dechem, příběh odsýpá a Hellboy si nebere servítky. Přijde i na filozofické úvahy o životě a smrti, uvidíte pořádný souboj, zamrazí Vás atmosféra zatuchlých kobek a překvapí Vás dějové zvraty. Setkáte se se starými známými a na konci se dozvíte vysvětlení zrodu jednoho z nejvytrvalejších Hellboyových nepřátel. Pro milovníky Hellboy povinnost, pro nováčky skvělý úvod do série a důvod doplnit knihovničku o další komiksy s rudým sympaťákem v hlavní roli!

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

WasrTheRed
WasrTheRed

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku