Star Wars: X-Wing eskadra Rogue 1

23. září 2012 gumidekmedvidek Diskuze (0)

A máme nový kus spálené země, který nám to bude připomínat!

Star Wars: X-Wing eskadra Rogue 1

Tak už se k nám řítí! Rovnou cela eskadra X-wingu jménem Rogue, v čele s hrdinou nové Republiky Wedge Antilesem. Že ho neznáte? V tom případě to rychle napravte zhlédnutím původní Star Wars triologie. Jestli si pamatujete toho parťáka, který Lukovi Skywalkerovi kryl záda před útokem stíhacích imperiálních letounů TIE, tak to je přesně on. Nyní nám ho české nakladatelství BBart přínáší ve vlastních příbězích v sérii Omnibusů, tentokrát s názvem Star Wars: X-wing Eskadra Rogue.

Knihy Dobrovský

Hned od prvních momentů, kdy dostanete tento kousek do rukou, tak si všimnete kvalitního zpracování. Nakladatelství BBart je opravdu mistr v oboru a ví jak se sluší a patří a omnibusu navléklo opravdu pěkný kabátek. Pevné desky jsou samozřejmostí a samotný křídový papír je hodně hrubý a krásně lesklý, od toho se také odvíjí jeho váha. Pokud vlastníte větší, ale i menší knihovničku těchto omnibusů, tak vedle sebe tvoří parádní sběratelský kousek.  Toto čtení rozhodně není na cestu hromadnou dopravou nebo pod lavicí. Snad jediná věc co opravdu zamrzí ,  je občasné zalepení stránek  ve hřbetu šité vazby kde pořádně neotevřete dvoustránku, aniž byste poškodili kresbu komiksu. Ale jedná se pouze o ojedinělou záležitost, která celkovou kvalitu tohoto omnibusu nijak nesráží. Tak, uvařit šálek dobré kávy a jdeme na to!

Kniha je strukturována do třech, zhruba stejně dlouhých komiksů a závěrečného dodatku v podobě tzv. „příručky Eskadry Rogue“, jež se spíše tváři jako malá encyklopedie postav a vesmírných plavidel. Obsahuje „sešitovky“, které vycházeli v devadesátých letech, a staly se okamžitě hitem. Jen je strašně škoda, že když se rozečtete, tak jste na poslední straně. Ale nemusíme vůbec zoufat, jedná se teprve o první díl třídílné série těchto omnibusů. Tím pádem nás časem snad čekají další dvě pokračování.

V prvním příběhu si okamžitě všimnete moderní kresby, která tak nějak nezapadá do celkového kontextu omnibusu. V roce 1995, kdy série začala vycházet, se prostě kreslilo jinak. Odpověď je jednoduchá, první příběh totiž pochází až z roku 2005 a jedná se o sérii sčítající tři „sešitovky“ s názvem X-wing: Rogue Leader. Paradox je v tom, že je vlastně situována dějově ještě před samotnou eskadru Rogue. Dává to smysl, celý je omnibus totiž řazen chronologicky podle dějové linky, a tudíž začínáme  krátce po bitvě o Endor. Nerad bych se dopodrobna zabýval dějovou linkou příběhů, ale snad můžu prozradit, že hlavním hrdinou je, už výše zmíněný Wedge Antilles a zažijete s ním nejen vesmírné vřavy, ale i pěstní souboje nebo horkokrevné přestřelky „blasterů“.  Za zmínku pak stojí perfektně vykreslený charakter hlavního „záporáka“ třetího (podle mě scenáristicky nejzajímavějšího) příběhu Loka Haska, kde jeho osobní příběh a jeho přeměnu na horkokrevného, šeredného sociopata mu věříte naprosto dokonale. Bohužel, než se stačíte rozkoukat, tak příběh končí.

Z hlediska grafického zpracování tu máme opravdu pestrý výběr. Jak jsem výše zmínil, první příběh se představuje v moderních barvách a hlavně precizní plasticitou scenérii. Takže když otevřete dvoustránku, kde se kresba roztahuje přes celou plochu, tak se i pár minut kocháte. Následující příběhový počin pak dává za pravdu poctivému kreslení pestrým nereálným barvám devadesátek. A nakonec tu máme takový vizuální mix dvou předešlých příběhů, který alespoň mě osobně voněl nejvíce.

Nakonec nám v podstatě zůstává zbožné přání, ať doba kdy vyjde další díl, není moc dlouhá. Já osobně jsem se u eskadry bavil náramně a tak nějak se to neslo v duchu staré triologie, která v podstatě vnesla tu pravou tvář Star Wars.

vesmírné vřavy, pěstní souboje a výstřely z blasterů, propracované charaktery, kvalitní zpracování
zatím nejtenčí Star Wars omnibus, občasné zalepení stránek

Verdikt

Parádní jízda pro všechny Star Wars fanoušky! Jestli, alespoň trochu fandíte tomuto světu tak jasná volba. Zažijete vesmírné vřavy, pěstní souboje a výstřely z „blasterů“. Jen na souboje ze světelnými meči, zapomeňte. Všeho všudy se zde vytasí jen 2x a to jenom na vedlejší koleji příběhu. Jen škoda že to tak rychle uteče.

Comics point
Za spolupráci děkujeme síti prodejen Comics Point, která přináší komiksovým čtenářům všechny díla od velkých komiksových nakladatelství ČR a proslavené anglické komiksy. Mimo to nabízí svým zákazníkům různé předměty s komiksovou, filmovou a knižní tématikou. Prodejny Comics Point se za dobu svého působení staly Mekkou fanoušků komiksů po celé zemi.

O autorovi

gumidekmedvidek
gumidekmedvidek

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku