Punisher MAX 05: Otrokáři

27. srpna 2012 Damien Diskuze (0)
Punisher MAX 05: Otrokáři

BB ART nám přináší již desátý svazek příběhů o nemilosrdném mstiteli, antihrdinovi, který nosí na hrudi místo červeného eska dnes již ikonickou lebku, charakterizujíc dílo zkázy, které si předsevzal. Vezměme tedy kombinačky, autogen a pojďme se kulatému komixu  Gartha Ennise podívat na zoubek.

Knihy Dobrovský

Otrokáři vychází v edici MAX, tedy odrostlejší, surovější verzi Punishera. Tato charakteristika determinuje celý příběh. Čtenáři, kteří se již s tvorbou scénáristy setkali už asi tuší, co mohou od příběhu čekat. A ať budou jejich zvrhlá očekávání jakákoli, nikdy nebudou daleko od pravdy. Ennis si pro tentokrát bere na paškál kupčení s „bílým masem“ a zpátky se rozhodně držet nebude.

Kostra příběhu je tvořena dovážením mladých dívek z Ukrajiny a Balkánu do Ameriky, kde je Cristu a Tiberiu, naši záporáci, prodávají jako prostitutky. Když jednu takovou nedobrovolnou poběhlici Punisher zachrání a podrobně vyslechne, spokojeně si promne ruce, protože si může vyplnit prázdné místo v diáři. Jakmile se ponoří do čištění kuplířů, začnou se množit případy policistů, které údajně Punisher zbil. Paralelně sledujeme příběh Franka Castla aka Punishera při snaze vykrvácet gang otrokářů a dvojici policistů, kterým se nelíbí falešná hra jejich nadřízených, kteří mají na Punishera spadeno.

Tužky se opět chopil Leandro Fernandez, který se k Ennisovi výborně hodí, pro svou temnou a nelítostnou kresbu. Ve stínech, detailech obličeje a vhodně použitých barvách pak může navodit tu správnou MAX atmosféru, kterou by například Steve Dillon nesvedl.

Punisher Otrokáři je další z komixů, ve kterých se odráží suchý a přitom řízný Ennisův humor a ve kterých se vypořádává s dalším z přehlížených problémů dnešní doby (ale věřte, že osvětová brožurka o nerovnosti žen ve východní Evropě to tedy opravdu není.) Přechody mezi dvěma liniemi příběhu (ano, i Punisher může mít členitější děj) jsou přehledné a správně načasované.

Závěrem: Ti co mají s Punisherem nějakou dřívější zkušenost a vyhledávají Ennisovu tvorbu budou dozajista nadšeni. Pokud jsou Otrokáři vaším prvním výletem do mlýnku na maso, nemějte strach. Jeden nebo dva odkazy na dřívější díly ani nezaznamenáte a možná se při těch jatkách i dobře pobavíte.

Kresba přesně odpovídá typu příběhu, ucelený děj, typický Punisher který splňuje všechno, co od něho očekáváme.
Místy je vidět, že Fernandezovi trochu ujela ruka, typický Punisher který do žáru nepřináší nic nového.

Verdikt

Ti co mají s Punisherem nějakou dřívější zkušenost a vyhledávají Ennisovu tvorbu budou dozajista nadšeni. Pokud jsou Otrokáři vaším prvním výletem do mlýnku na maso, nemějte strach. Jeden nebo dva odkazy na dřívější díly ani nezaznamenáte a možná se při těch jatkách i dobře pobavíte.

Comics point
Za spolupráci děkujeme síti prodejen Comics Point, která přináší komiksovým čtenářům všechny díla od velkých komiksových nakladatelství ČR a proslavené anglické komiksy. Mimo to nabízí svým zákazníkům různé předměty s komiksovou, filmovou a knižní tématikou. Prodejny Comics Point se za dobu svého působení staly Mekkou fanoušků komiksů po celé zemi.

O autorovi

Damien
Damien

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz