Sin City 5: Ten žlutej parchant

16. srpna 2012 Morzael Diskuze (0)
Sin City 5: Ten žlutej parchant

Přináším Vám první naší recenzi přímo z města hříchu - Sin City. Jedná se ovšem rovnou o svazek čtvrtý s podnázvem: Ten žlutej parchant. Příběh někteří z Vás určitě znají z již kultovního filmu Sin City z roku 2005 režírovaného Robertem Rodriguezem za asistence Quentina Tarantina a otce tohoto komiksu, Franka Millera. Hlavní postavy příběhu zde ztvárnily Bruce Willis s Jessicou Albou.  

Knihy Dobrovský

V této kapitole z prohnilého města zločinu se dozvíme příběh Johna Hartigana, dobrého a čestného poldy ve zkorumpovaném a zkaženém světě. Den před důchodem se totiž zaplete do případu únosu malé holčičky, který má na svědomí syn nejvyššího představitele města. 

To ovšem Johna netíží, při výkonu spravedlnosti udělá vše nezbytné, aby malou Nancy zachránil z rukou psychopata a postaral se, aby ten parchant už nikomu neublížil.  To ovšem otec zmíněného psychopata vzal s velkou nelibostí a z Johnova života se snažil udělat peklo. Hartigan proto bude muset bojovat o život malé holčičky ještě jednou a tentokrát důsledněji. 
 
Film byl vlastně velmi věrným přepisem komiksu. Myslím si proto, že čtenář který nejdřív viděl film nebude čtením komiksu moc obohacen. Každopádně je série Sin City kultovní základ gramotnosti každého správného čtenáře komiksů. 
Kdo nečetl syrový příběh mistra drsných příběhů z drsného světa, Franka Millera, navíc doprovázený kresbou, která je i přes svou relativní jednoduchost velmi precizní, nemůže si říkat komiksový fanda. Někoho možná může i štvát pouze černo-bílá verze v dnešním světě téměř výhradně barevných komiksů, ale právě to tvoří atmosféru Sin City. 
 
Na závěr bych rád vychválil papír na kterém Comics Centrum tento komiks natisklo. Působí totiž velmi bytelně, což je příjemná změna po čím dál rozšířenějším trendu tisknout komiksy na papír, který se bojíte pomalu otočit.  
Výborný scénář a hutná atmosféra
Místy nepřehledná kresba

Verdikt

Příběh je klasická Millerovka. Spousty násilí, korupce a zkaženosti světa proti níž vystupuje náš hrdina, který s padouchy zachází stejným způsobem jako oni s jejich obětmi. Plno drsné mluvy a zajímavých přirovnání vykresluje spolu s temnou grafickou stránkou příběhu dokonalou atmosféru Sin City. Kresba může místy působit nepřehledně, ale jinak nemám co bych vytkl. Komiks v rámci série je ve svém žánru elita, podle které se hodnotí její další nástupci.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku