Živí mrtví 01: Staré dobré časy

26. července 2012 TommyEmko Diskuze (0)

Aneb začátek konce.

Živí mrtví 01: Staré dobré časy

Říká se vše jednou končí, ale aby mohlo něco skončit tak musí něco nového začít. A přesně to je i náš případ, jelikož se v dnešní recenzi společně podíváme na začátek konce, nebo-li přesněji na začátek zombie apokalipsy. A tu společně budeme vídat několik příštích týdnu, během kterých si pro vás připravím recenze všech u nás vyšlých výtisků komiksu Živí mrtví nebo The Walking Dead preferujete-li originální americký název stejně jako já.

Knihy Dobrovský

Komiksová kniha Živí mrtví: Staré dobré časy nás nevezme nikam jinam než do světa, jemuž už nevládne člověk. Do světa, jenž se hemží oživlými mrtvolami, které nechcou nic jiného než Vás sežrat. Do světa, kde s každým dalším ránem začíná nekonečný boj o holý život. Do světa, kde nepotřebujete iPhone nebo něco podobného ale pořádnou dávku olova. Do světa, v němž se probouzí i hlavní postava tohoto příběhu, maloměstský policejní strážník Rick Grimes. Ten se (jak už to tak u zombie laděných filmů bývá) probouzí v nemocnici, po té co byl v úvodu postřelen. A následně s hrůzou zjišťuje, že svět tak jak ho znal už není.

Živí mrtví 1: Staré dobré časy

Takto by se nějak dal popsat začátek podle mě dnes již legendární Kirkmanovi série The Walking Dead (Živí mrtví). Která i přes černobílou ilustraci barvitě popisuje co se stane, když se hodnoty lidí změní. Když už není podstatné jak jste oblečen nebo jestli máte nejmodernější dotykový telefon ale to jestli budete mít zítra co k jídlu a jestli máte bezpečný úkryt a toho zítřku se vůbec dožijete. Kniha první nám popisuje Rickovu cestu od probuzení v nemocnici, přes první střety s oživlými mrtvolami, až po snahu najít a ochránit svou rodinu - ženu Lori a syna Carla. Rick se zde také díky svým vůdčím schopnostem stává vůdcem jedné skupinky několika přeživších, jenž zahrnuje i Lori s Carlem, které už pomalu začínal pokládat za mrtvé a také jeho bývalého parťáka Shanea (čti Šejna). Dále také bývalého pizzaboye Glenna, staříka Dalea jenž vzal pod svá ochranná křídla sestry Amy a Andreu a několik dalších. Skupina si postavila útočiště na kopci v lesích nedaleko Atlanty, kde je až na pár menších incidentů bezpečno. Ale po jednom z větších incidentů se Rick rozhodne naučit všechny ovládat střelnou zbraň. Což se stává nejdůležitějším bodem pro vyvrcholení konce této knihy.

Živí mrtví 1: Staré dobré časy

Ten vám ale rozhodně nehodlám prozradit, protože si myslím, že je povinností každého správného "komiksáka" si toto geniální dílo přečíst. Jelikož to není jen nějaká jednostraně zaměřená zombie řež, ale díky skvělému scénáři Roberta Kirkmana je to do posledního panelu a poslední bubliny promyšlený komiks. Který se nebojí jak nelítostného stínání hlav "mrtvákům", tak i vykreslování jednotlivých charakterů a jejich vztahů mezi sebou. Navíc výborná černobílá kresba v tomto případě Tonyho Moora, nám krásně doplňuje ponurý příběh a navíc čtenáři dává větší prostor pro jeho vlastní fantazii. 

Živí mrtví 1: Staré dobré časy

Výborný zombie příběh plný nečekaných zvratů a obratů, který doplňuje velice příjemná černobílá kresba.
Obsahově dle mého názoru chybu nemá, jen zamrzí měkká vazba která je náchylnější i při dobrém zacházení k poškození hran.

Verdikt

Pro všechny zombie fandy se zde jedná o nutnost mít či minimálně přečíst. Ale myslím si, že i pro zaryté komiksáky co hltají plnými doušky spíše heroické super hrdiny s nadlidskými schopnostmi, bude tento komiks pěkným zpestřením jejich četby nebo i sbírky.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

TommyEmko
TommyEmko

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku