Zavíračka ComixZone. Šéfredaktor se loučí.

5. ledna 2020 Morzael Diskuze (1)
Zavíračka ComixZone. Šéfredaktor se loučí.

Tak je to tady. Někteří jste to možná čekali. Někteří jste možná doufali, že se to ještě nějak otočí. Nemá bohužel smysl držet při životě něco, co už vám nedělá radost. Tímto článkem se proto s vámi jakožto šéfredaktor webu ComixZone loučím a na vědomost dávám, že žádné další články na našem webu už pravděpodobně nevzniknou.

Knihy Dobrovský

Důvody jsou vcelku banální. Už na to zkrátka nemáme čas ani energii. Začínali jsme jako parta zelenáčů (a možná tak i končíme :)), která toho sice moc neuměla, ale zato strašně ráda četla komiksy a měla spoustu volného času. Dneska už někteří z nás mají rodiny, jiní kariéry nebo další projekty a udržovat ComixZone v běhu už nepůsobí jako radost ale jako povinnost. A když něco působí jako povinnost, tak už do toho nedáváte to nejlepší ze sebe. To nám ale nepřijde fér vůči našim nakladatelským partnerům, kteří očekávají za svůj recenzní výtisk to nejlepší, co můžeme nabídnout. 

Osobně jsem měl tendence vystoupit z tohohle vlaku už tak dva roky zpátky, ale přes určitou nostalgii a odpovědnost to prostě nešlo. Plus taky přes naši redakční partu samozřejmě. Nic ale nejde protahovat do nekonečna a člověk musí poznat, kdy je čas skončit. Upřímně jsem už poslední roky měl při přednáškách trochu problém o sobě mluvit jako o šéfredaktorovi ComixZone, protože jsem zdaleka nefungoval tak, jak bych si přál. 

K tomu připočtěme mé první přiblížení se ke stavu vyhoření z konce minulého roku. Nenapsané recenze, neobjednané recenzáky, nedoplněná databáze, nezkontrolované články ostatních a další související věci jen přispěly k mému stavu, kdy jsem konstantně něco doháněl a stresoval se, že nestíhám. 

Co bylo

S ComixZone jsme začínali v roce 2011. Konkrétně s ním začínal náš admin Jaroslav Hanuš a mě si vybral do týmu kvůli mým komentářům na CSFD k filmům podle komiksu. Jedna z těch bláznivých životních náhod. Jarek chtěl tehdy vytvořit něco jako zmíněné CSFD, ale pro komiksy. 

Myšlenka nebyla zlá - v kinech zrovna běžela Nolanova trilogie, Marvel se rozehříval pro svůj megalomanský vesmír, BBart chrlil mraky komiksů, v Praze běžel KomiksFEST!, docela ideální doba připravit se na vzrůstající vlnu zájmu o komiks, která se na nás tehdy valila. Taky jsme se na ní svého času pěkně povozili. Fajn časy. 

Mimochodem náš admin celý ComixZone kódoval sám. Tehdy se ještě Wordpress šablony moc nejely, takže tohle monstrum tvořil po nocích. Dneska má Jarek mimochodem několik eshopů, pracoval pro Superkodéry a jezdí v Mustangu :). Je to jeden z největších dříčů, který znám, a bez něj by tohle tady nikdy nebylo. Jsi frajer, kdybys to nevěděl.

Nejlepší a nejhorší

Během těch let jsem poznal spoustu lidí, ať už přes mail nebo osobně z řad nakladatelů, kreslířů, scénáristů, ostatních webů a blogů nebo prostě jen fandů do komiksu. Hodně jsem se naučil o psaní, o propagaci, o komunikaci s partnery nebo se čtenáři. Už jen pro tyhle důvody to doporučuji i vám, pokud něco podobného zvažujete. I když dnes budete mít situaci asi o trochu složitější. 

Pro pobavení posílám svoji recenzi, na kterou jsem dostal svůj úplně první receznák. Šlo o komiks Vrána, jehož 4. edici zrovna Comics Centrum vydalo. RECENZE ZDE. (Jak jste mi tehdy mohli ten recenzák poslat, sice nepochopím, ale budu si toho vždycky cenit.) Vůbec musím uznat ochotu, zpětnou vazbu a komunikaci ze strany Comics Centra. Byli první, kteří se s námi vůbec bavili. Taky se postarali o jeden z mých nejlepších zážitků za ty roky - nabídli mi udělat rozhovor s Jamesem O’Barrem při jeho návštěvě Prahy kvůli vystoupení na KomiskFEST!u. Lámanou angličtinou a nervózní jak školačka jsem z Jamese dostal několik odpovědí a propotil při tom tričko, košili i svetr. Ale bylo to skvělý. Za tuhle možnost budu Comics Centru asi navždycky vděčný. Díky.

Samozřejmě provoz webu má i stinné stránky. Za jeden z nejhorších momentů naopak považuji mediální kauzu, kde se do nás pustilo Komiksárium, konkrétně Lukáš Růžička (no hurt feelings, dneska pěstujeme dobré vztahy :)). Šlo o to, že jeden z našich redaktorů použil ilustrační fotky z cizí recenze a s nimi i pár vět. Celá situace se celkem rychle vyhrotila kvůli špatné komunikaci, na které jsem měl podíl i já sám. (Když za něco odpovídáte, vždycky na tom máte podíl, jedno o co se jedná). A i když jsem se tehdy dotyčnému za náš web i za sebe omluvil, jakmile mi poslal původní článek, už jsem se na Komiksáriu o nás dozvěděl nepěkné věci. Dneska mi to přijde už spíše úsměvné, ale tehdy to pro mě byla hrozná ostuda. Internet je nemilosrdné místo :)

Co dál

S komiksy samozřejmě nekončím, jen se teď chci věnovat trochu jiným výzvám. Mám rozepsanou knihu, kterou už bych rád dotáhnul do konce, rozepsaný scénář pro Štěpánku Jislovou, kde jsem už skoro měsíc a půl po deadlinu, tak doufám, že mě ještě neodepsala :) a 4 další scénáře v hlavě. A v listopadu proběhne 5. ročník FIKu (festival ilustrace a komiksu v Ústí nad Labem), jehož jsem spolupořadatelem. To jsou teď pro mě priority. Žádné recenzování, psaní o dílech ostatních, ani přednášení na Crweconu nebo jinde (aspoň pro rok 2020).

Závěrem

Je sranda ohlížet se zpátky za svými komiksovými začátky. Komiksy, které mě k tomuhle celému projektu přivedly, byly vlastně Batman: Ticho a Hitman od Ennise. Dneska už mám vyrážku jen vidím kresbu Jima Leeho a Ennise a jeho rádobydrsňáckého ponižování superhrdinů už jsem tak přeplácaný, že jsem si nepustil (a ani nehodlám) jedinou epizodu The Boys. Ale Hitman je furt skvělej, abyste věděli.

To byl vlastně i jeden z důvodů, proč mě psaní pro ComixZone přestalo bavit. V jednu chvíli bylo fuk, jak skvělý komiks jsem recenzoval, jak propracovanou recenzi nebo článek jsem napsal. I recenze na průměrného Batman to většinou s návštěvností přebila. A když jsem viděl kolik views měl unboxing jednoho UKK asi 12 letého youtubera, věděl jsem, že je po všem. 

Jestli jsem ale na něco hrdý, tak na to, jak dlouho jsme to vydrželi, na vztahy, které jsme vytvořili a na našeho redaktora jardooma. Posun v jeho psaní i vkusu (sorry bráško, ale dal jsi filmu Wolverine 10/10 :D) je fakt ohromný a jestli jsem na tom měl jen malinký podíl, tak to pro mě mělo smysl.

A teď už se fakt loučím, moji milí komiksáci. Bylo mi ctí pro vás psát. Ať se vám daří dobře a snad se někde ještě potkáme. Děkuji všem, kteří s námi spolupracovali, kteří nás podporovali a kteří nás četli!

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

VykoukalL Offline
VykoukalL 27/01/2020 (27. ledna 2020)
Ďekuji, mnoho zdaru na další cestě ????.
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku