Essex County

5. ledna 2020 Morzael Diskuze (0)
Essex County

Málokdy je kandidát na (překladový) komiks roku tak jasný, jako byl letos. Paseka opět vsadila na osvědčené a čtenářům připravili zážitek, na který mnoho z nás roky čekalo - Essex County od Jeffa Lemira. Bez dalších zbytečných řečí - pojďme na to.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Drama

Příběh:

Kniha sleduje příběhy několika postav městečka Essex County, které se táhnou napříč stoletím. Generace a osudy se proktávají v dojemných i vypjatých situacích. 

V prvním příběhu se mladý Lester vypořádává se smrtí své matky a absencí otce na farmě u strýce. Často ale utíká do světa fantazie za superhrdiny a mimozemšťany s místním podivínem Jimmym.

Druhý příběh vypráví o životě dvou bratrů. Dvou hokejových hráčů, které jedna životní událost rozdělila a jiná zase spojila. 

Poslední příběh vypráví o místní pečovatelce, která se snaží lidem pomáhat nejen péčí o jejich fyzickou schránku, ale i o jejich srdce. 

O komiksu:

Pokud se alespoň trochu aktivněji věnujete komiksům, nemohli jste neslyšet jméno Jeff Lemire. A pokud jste slyšeli jméno Jeff Lemire, nemohli jste neslyšet o Essex County. Opus magnum komiksového umělce z Kanady, kterým se navždy zapsal mezi největší komiksové tvůrce. Co je na něm vlastně tak skvělého?

Není to lidská tragédie opřená o velmi jadrné líčení života v koncentračních táborech, nebo o úpadku Íránu, není to epická vesmírná odysea přesahující smysly i koncepty přemýšlení, není to dekonstrukce superhrdinského žánru ani satirické, distopické sci-fi. Je to vyprávění lidech. Nic víc, nic míň. Stejně jako jsou lidské osudy někdy veselé, někdy vítězoslavné a někdy tragické, tak taková je Essex County. 

Když uděláte krok dozadu a podíváte se na náměty příběhů s odstupem, zjistíte, že vlastně nejsou nijak převratné. Zasazení do rurální Kanady minulého století je možná celkem netradiční, ale pokud si vyberete libovolnou knihu současné literatury, která má ambici se brát alespoň trochu vážně, najdete velmi podobné motivy, zápletky a témata. Dokonce se tu Lemire občas uchyluje i do bezpečných vod klisché. Kresba je černobílá a až na výjimky nijak zvlášť propracovaná. 

Takže proč? Proč Essex County sklízí ohlasy čtenářů i kritiků a Lemira katapultovala na vrchol komiksového průmyslu (fuj, pardon za to slovo)? Provedení. Autenticita. Téma. Tyhle tři věci. To je to kouzlo, které většina komiksových tvůrců neovládne za celý svůj život a Lemire to dokázal relativně brzy (vůbec nezávidím, ani trochu).

Provedení. Chcete být v něčem dobrý? Dělejte to. Dělejte to dlouho, dělejte to s láskou a učte se od lepších. Jiný recept na řemeslné mistrovství v čemkoliv neexistuje. 

Lemire ve svých rozhovorech vzpomíná, jak dříve pracoval jako kuchař a po nocích a ve veškerém volném čase kreslil komiksy. Už od mala si osvojoval tvrdou pracovní morálku, bez které na farmě (odkud pochází) nemůžete přežít. Tu samou morálku poté aplikoval na své snahy při tvorbě komiksů. Takový shaolin komiksu.

Dokázal si tak osvojit unikátní vizuální styl a cit pro vyprávění, nad kterým žasnu. Tempo vyprávění je něco, s čím má hodně vypravěčů (nejen) v komiksu problém. Lemire vypráví ale s takovou lehkostí, že kloužete příběhem aniž by to jedinkrát zaskřípalo a při tom prožíváte silné emoce. Provazování časových linií, atmosferických vložek, i zdánlivě nesouvisejících panelů tu funguje jako dobře naolejovaný stroj. Úsporné a efektivní. Nádhera.

Autenticita. Problém, který často mám při čtení nebo sledování filmů/divadelních her, je, že postavám prostě nevěřím. Jejich ztráty a triumfy jsou tak uměle vystavěné, že se vlastně jen koukáte na pohyblivé kulisy. Lemire ale ukotvuje své příběhy v reálných lidských nedorozuměních, neschopnosti komunikace a dalších nedokonalostech lidských vztahů, které formují nás i naše vazby na jiné. Každou postavu jsem tam chápal, s každou jsem cítil a nejednou jsem musel zamačkávat slzu. Tak poznáte autentického vypravěče, příběh má zkrátka substanci.

Téma. To trochu souvisí s předchozím bodem, ale je to v komiksu natolik unikátní úkaz, že to prostě musím vypíchnout. Každý příběh Essex County má svoje téma: Otcové a synové, samota, smíření. Když dokážete vystihnout jedním výrazem celý příběh, víte, že autor někam směřoval, něco se vám snažil sdělit. 

To bohužel dnes často nevidíte. Většina komiksů je bohužel plot driven a vy tak maximálně můžete převyprávět, o čem byla hlavní zápletka (někdy ani to ne). Zde je ale každý příběh vlastně esejí na dané téma a ještě se dokáže přirozeně prolínat s dalšími příběhy a tématy, které doplňuje. Majstrštyk.

Jsem rád, že mojí poslední recenzí na ComixZone byla právě Essex County. Lepší rozloučení jsem si ani nemohl přát. Radost číst, radost o tom psát.

Verdikt

Jeff Lemire předvádí komiksové mistrovství, ve kterém ovládá formu, autenticitu i téma svých příběhů a proplétá je do úžasného emotivního celku. Příběh o lidech, o rodině, lásce, hokeji, samotě, odpuštění a smíření, který vás prostě dostane. Komiks, který by měl sloužit jako jeden ze vzorů pro vyprávění v tomto médiu.

Paseka
Děkujeme za spolupráci nakladatelství Paseka, které patří dnes v ČR mezi středně velké nakladatelské domy. Vydává kolem sedmdesáti nových překladových i původních českých titulů ročně, pořádá výstavy, autorská čtení a provozuje litomyšlské Portmoneum. Mnoho knih a autorů Paseky bylo oceněno domácími i zahraničními cenami.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku