Rváč

30. prosince 2019 Morzael Diskuze (0)
Rváč

Jeff Lemire dobývá komiksový svět každý rok novou peckou a tenhle trend už konečně dorazily i k nám. Letošek se dá považovat za Lemirovsky nejsilnější, protože jsme se konečně dočkali jeho nezávislé tvorby, pro kterou je tak populární a uznávaný. Zatímco Paseka vsadila na dnes už dá se říct klasiku (Essex County), tak Comics Centrum vybralo něco z novějších kousků - grafickou novelu Rváč.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Drama

Příběh:

Derek je bývalý hokejista NHL. O své místo přišel kvůli příliš násilnému zákroku na protihráče a od té doby se jeho život točí ve spirále násilí. Alespoň do chvíle, než mu do života vpadne jeho dlouho ztracená sestra Beth. Oba sourozenci se následně musí vyrovnat se svými démony a najít cestu sami k sobě i k sobě navzájem.

 

O komiksu:

Jo, tohle Lemire prostě umí. Procítěné příběhy, lidské charaktery, maloměsta v Kanadě. Rváče lze úplně klidně zařadit mezi přední komiksová dramata. Není to táhlá depka jako třeba Jimmy Corrigan, ale spíše něco, co vás pohladí po duši jako třeba grafická novela Pod dekou.

Osobně jsem si vzal Rváče ke čtení večer do postele s tím, že ho jen rozečtu a dočtu až další den (byl jsem dost unavený). Ale těch 260 stran jsem slupnul jako malinu a ještě mi bylo líto, že toho není víc. 

Derek jako tragická postava skvěle funguje na rozmezí “proč se furt chová jako takovej blbec” a “vlastně ho chudáka chápu”. Tím, že Lemire dokázal vybalancovat tyhle dvě polohy, udělal z Dereka postavu, která vás baví (a záleží vám na ní) od začátku do konce. Stejně jako okolí jeho známých, kteří navzdory už ohraným předsudkům a příběhovým klisché o buranství v malých městech, jsou všichni srdeční a ohleduplní lidé. 

Lemirova kresba a zvolená paleta barev vykouzlily naprosto úžasně atmosferický zasněžený kraj severní Kanady. Až jsem slyšel křupání sněhu a foukání studeného vichru. Představa opuštěné chaty v zasněžených lesích je přesně ten typ escapismu, který ve své aktuální životní fázi hledám daleko víc, než superhrdinské spektákly. 

Nelze přehlédnout zdánlivou lehkost, se kterou Lemire vykresluje jednotlivé panely a z nich skládá ucelený narativ, který šlape jako hodinky. Ta úžasná práce s temptem je důvodem, proč autora považuji (a nejen já) za jednoho z nejtalentovanějších umělců současného komiksu. 

Je to věc, které si nevšimnete, když dobře funguje, protože vše je krásně plynulé a příběh vás dokonale vtáhne. Nicméně za pozornost stojí, jak dokáže Lemire vkusně trefit, kdy se hodí dvoustránková atmosferická kresba, a kdy naopak použít třeba malé repetetivní panely. Je prostě radost číst komiks od někoho, kdo ví, co dělá.

Jako obvykle Lemire používá i (možná) magicko-realistické motivy. Tentokrát psa, který se stává jakýmsi zrcadlem/duchovním průvodcem hlavní postavy. I pro tenhle vypravěčský princip má Lemire cit a dokáže s ním pracovat vkusně a nepodbízivě.

Za vrchol komiksu považuji scénu, kde se prolínají a postupně graficky gradují dvě příběhové linky. Jedna z pohledu expřítele Derekovi sestry a druhá Derekova na lovu. Přesně pro takové momenty mám komiks jako médium rád. Krásná práce. Poslední věc, kterou bych rád vypíchnul, je font textů použitý Comics Centrem, který do díla krásně zapadá. Vydání překladu Lemirova Rváče u nás viditelně dostalo opravdu maximální možnou péči.

Verdikt

Další dílek do skládačky tvorby Jeffa Lemira. Tentokrát se dočkali všichni, kteří mají rádi emotivní jemná dramata o lidech a rodině. Lemire kouzlí jak s postavami, tak kresbou, která vás přenese do zasněžených lesů severní Kanady. Komiks hladí po duši a předvádí úžasnou řemeslnou práci s médiem.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku