Mezi řádky 09: Mýty mezi řádky

29. prosince 2019 Morzael Diskuze (0)
Mezi řádky 09: Mýty mezi řádky

Mezi řádky asi už po devíti u nás vydaných dílech netřeba představovat. Stejně tak netřeba představovat Mýty po vydaných dílech patnácti. Dva světy, které český čtenář potkává prostřednictvím nakladatelství Crew už několik let se střetávají a dávají dohromady něco nového. Možná. Spíš ne.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Fantasy

Příběh:

Tommy je během své cesty za Leviathanem přivolán několika mocnými čaroději a čarodějkami do světa, který nezná. Je to svět, kde vládne temnota a zoufalý odboj mýtických a pohádkových bytostí se snaží o poslední útok před svojí nevyhnutelnou porážkou. Dokáže Tommy Taylor zvrátit misky vah?

O komiksu:

Když vyšel v sérii Mýty crossover se sérií Jack of Fables (konkrétně díl třináctý), byl pro mě nejslabším dílem série. A tím nakonec i zůstal (jelikož jsem Mýty už dočetl v angličtině). Z toho důvodu jsem se trochu obával i crossoveru se sérií Mezi řádky. Ukázalo se, že oprávněně.

Nejprve ale k té asi nejzásadnější otázce: Můžete číst devátý díl Mezi řádky, když nečete Mýty nebo je ještě nemáte dočtené do poslední u nás vydané knihy? Můžete. Tento díl nenavazuje přímo na hlavní dějovou linku Mýtů, ale odehrává se spíše v takové “co kdyby” alternativní linii. Maximálně vám to zkazí překvapení v tom, kdo bude od 12. dílu série Mýty novým hlavním záporákem. Takže s klidem do toho. 

A teď k tomu, co je tu špatně. První zásadní věcí je neujasněnost, pro koho vlastně tento díl je. Je to pro znalé fanoušky Mýtů? Nebo i pro lidi, kteří sérii nečetli? Nakonec to ale není asi pro nikoho. 

Alternativní linii, která je v Mýtech pouze naznačovaná (co by se stalo, kdyby Mucholap vládl Dřevěným vojákům, atd.), tu vidíme více rozvinutou. To má sice potenciál čtenáře Mýtů emočně zasáhnout, když vidí své oblíbené hrdiny mrtvé, zoufalé nebo zkažené. Jenže se s tím dostatečně nepracuje na bázi dialogů a příběhu.

Místo toho je značná část prostoru plněna nemístným množstvím expozice, aby se neznalým čtenářům vysvětlilo, co se děje a proč vás to má zajímat. Z toho místy vyplývají nejprkenější dialogy a monology z obou dvou sérií. Já sám jsem se přistihl, jak u toho občas protáčím oči.

Druhým problémem je pak nevyužitý potenciál. Místo, abychom se soustředili na myšlenky obou sérií a jejich dialog, je naše pozornost směrována na probíhající válku ve stylu “moje magie je silnější než tvoje magie”.

Samozřejmě je to těžké. Dialog se nejlépe vede, pokud jsou obě jeho účastné strany v nějakém konfliktu. Ale myšlenka obou dvou sérií, nebo spíše jejich ústřední téma (příběhy oživují světy), je dosti podobné. To znamená, že konflikt není dostatečně zajímavý. Navíc obě série s tímhle konceptem pracují velmi volně a abstraktně, takže to lze těžko nějak jednoznačně formulovat. 

Nabízí se pak otázka, k čemu tedy tohle celé bylo? Pro sérii Mezi řádky to nejspíš nebude mít žádný efekt a pro Mýty to tuplem nebude mít efekt, když tohle celé byla vlastně alternativní linie. Jasně, můžete ten konec vnímat tak, že tohle celé byla vlastně originální linie než… no, to si přečtěte sami. Ale to je jen umělé vytváření smyslu tohohle crossoveru, který byl dle mého názoru úplně zbytečný.

Verdikt

Devátý díl série Mezi řádky je prostě jenom cool odbočka od hlavního příběhu, kde se potkáme s temnou alternativní linií série Mýty. Nic hlubokého nečekejte, pro tu nekonečnou expozici na to stejně není místo. Tento díl mě jenom utvrdil v tom, že ve Vertigu crossovery prostě neumějí.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku