Requiem, upíří rytíř 2

20. listopadu 2019 Radek Bouřil Diskuze (0)
Requiem, upíří rytíř 2

Ani to netrvalo tak dlouho a po pár měsících nám CREW naservírovala další Patem Millsem psanou a Olivierem Ledroitem úžasně kreslenou ságu Requiem Upíří rytíř, která obsahuje další tří alba.

Knihy Dobrovský

Poslední díl nás opustil ve chvíli, kdy je bitva mezi upíry a jejich oběťmi, který se ve světě Vzkříšení nazývaje Lamie, v plným proudu a náš hrdina, ctnostný nácek Heinrich Augsburg, je vydán napospas své bývalé židovské milence Rebece.

No a světe div se, stará láska prej nerezaví a předvídatelné rozhodnutí rebečino nám milého Heinricha zachrání. Za odměnu Rebeka padne do upířího zajetí a nikomu z Requiemovy kohorty nepříjde divný, jak se náš tragický hrdina zas a znova protiví upířímu kodexu, když za Rebeku oroduje.

Po zbytek celých třech alb sledujeme dva znovunalezené milence ve smrti, jak pořád před něčím utíkaj, jen proto, aby se vrátili zpátky do Nekropole, kde Heinrich znova potká svý starý známý Černého Sabata a spol., kteří ho uvedou, jako vtělení Thurima, do konspirace s cílem zničit vládce upírů, Draculu, kterýmu u prdele začíná dosti hořet koudel. A to nejen proto, že cítí, že se jeho sok Thurim vrátil.

Celkově mi příjde, že Pat Mills recykluje sám sebe a jeho čtenářům musí do očí bít ta podobnost s příběhem Sláinea. Stejně jako je tedy Heinrich vtělením jiného a mocnějšího upíra Thurima, i Sláine svou kůži v momentech nejvyšší nouze propůjčuje vyšším bytostem. Stejně jako tady má Requiem svého zavrženíhodnýho pucfleka Igora z rodu koboldů, Sláine ma svého skřeta Ukka, kterýmu tak rád dává dvacet na holou.

Po výtvarný stránce je kniha opět perfektní a stále tuhle sérii považuju za jednu z nejhezčích, co letos vyšlo (mimo Oči kočky, co vydalo Argo.) Ledroit má velkej smysl pro detail a lecčim mi připomína legendárního Gála (Dobyvačné armády, Diosamante.) Pravděpodobně největší pastvou pro oči jsou tady scény iniciačního rituálu Heinricha do Klubu pekelného ohně, kterýmu předsedá mytický mandril a pak hlavně flashbacky Thurima v Requiemově těle na svůj pozemský život, který žil jako nikdo jiný, než jako císař Fridrich I. Barbarossa. A stejně jako Rimmer Ćerveného trpaslíka, i tady Barbarossa rád vzpomíná na svůj skon. Scény s útokem sněhobílé teutonské jízdy proti Rusům jsou naprosto fantastický, stejně jako ty scény, během nichž je německá invaze na východ zničena (i přesto, že historické prameny – wikipedia – tvrdí, že Rudovous zemřel na území dnešního turecka a ne na sněhem zavátých pláních Matky Rusi.

Verdikt

Musím bohužel říct, že Pat Mills na tomhle komiksu neodvádí dobrou práci. Jasně, že nepotřebuju, aby ve světě, kde je všechno naopak, se dodržovala přísná příběhová logika, ale come on, zase z nás nemusí dělat uplný Jardy. Můžu to trochu i porovnat s druhým pokračováním Žoldnéře, kterýho CREW vypustila téměř ve stejnou chvíli a tam mi tohle nevadí, ta jednoduchost, to že cokoli může scénaristovi projít, když sleduje cíl příběhu, ale Žoldnéř si aspoň nehraje na „rádoby komplexnost ve stylu Her o trůny“, jak se sám Mills tak pěkně kasal. Jeho úvod už jsem raději tentokrát nečetl neb sem si nechtěl zkazit celou knížku. Co ale naprosto jasně přebíjí tolik nedostatků je pompézní kresba Oliviera Ledroita, díky Satanu za to!

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Radek Bouřil
Radek Bouřil

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku