Thor 01: Bůh hromu znovuzrozený

4. listopadu 2019 S4TW Diskuze (0)
Thor 01: Bůh hromu znovuzrozený

S Aaronem se nám v poslední době nějak roztrhl pytel. A to je dobře, jelikož osobně ho řadím mezi současné nejlepší komiksové scénáristy. Bohužel pamatujeme i výborné scénáristy, které přehlcení prací, kdy jsme je viděli na obálce každého druhého titulu, znavilo až tak, že kvalita jejich děl byla všelijaká a po posledních Avengers jsem se začínal bát i o Jasona Aarona.

Knihy Dobrovský

Naštěstí komiks Thor: Bůh hromu znovuzrozený mé obavy dostatečně rozehnal. Tady máme opět skvělého scénáristu, který srší nápady, výborně zvládá charaktery a vztahy mezi nimi a jeho příběh je dostatečně zamotaný, aby nás neustále držel v napětí a zvědavosti.

Je to takový zvláštní mix klasického superhrdinského dramatu, kdy dobro bojuje se zlem, komediální stránky a klasické thorovsko-seversko-marvelovské mytologie. Všechno to dělá z části, nic z toho to nedělá na sto procent, ale o to víc výsledný mix funguje. Nejdůležitějším aspektem ovšem pořád zůstává právě ta mytologie, která je o to náročnější, že se zde prolínají dvě hlavní příběhové linky.

Jedna z nich se odehrává v současnosti, v pekle, kde se opět schází populární rodinka Odinsonů. Mezi tím se nás Aaron snaží zaujmout příběhovou linkou z velmi daleké budoucnosti, jakože fakt, fakt hodně daleké.

Přiznávám, že udržet stoprocentní koncentrovanost a neztrácet se v příběhu bude vyžadovat značné úsilí. Na poměry superhrdinského komiksu se jedná o lehce náročnější čtení s opravdu velkou zásobou nápadů, poznatků, mytologie, no prostě je to hodně informací na vstřebání, kor když musíte sledovat dvě linky, které jsou obě náročnější.

Tohle všechno je navíc podpořeno poměrně velkou ukecaností komiksu. Já se až divím, jak moc slov Aaron v bublinkách u Marvelu používá, u jeho Skalpů jsme na to rozhodně zvyklý nebyli. Naštěstí se jeho dialogy/monology čtou velmi dobře, jsou zajímavé, a jak jsem již zmiňoval, interakce mezi jednotlivými aktéry funguje skvěle.

Jak je náročný scénář, tak je náročná kresba. Kresba je to krásná, já si jí nesmírně užíval, je osobitá, originální, mystická, má velmi zajímavé barvy a parádně zobrazuje božské souboje, které jsou velmi pestré. Místy mě z ní ovšem trochu přecházely oči a stávala se pro mě lehce nepřehlednou. Nicméně originalitu u kresby vždy oceňuji a mám jim mnohem raději než dokonalou mainstreamovou strojovku.

Kdo má rád Thora jako postavu, tak si komiks rozhodně užije. Komu tohle propojení severské mytologie (a mytologie obecně) s Marvelem nikdy nesedělo, tak nejspíš nebude ani teď, jelikož komiks na to klade velký důraz. Je to velmi dobře napsané, originálně nakreslené a dost nám to slibuje na další díly, za mě spokojenost.

Verdikt

První díl Thora od Aarona mě přesvědčil o tom, že zvládá psát i marvelovky (ostatně jeho Strange byl taky velmi solidní). Navíc nám slibuje, že další díly mohou být neméně zajímavé. Když tomu přidáme velmi osobitou kresbu, tak se rozhodně jedná o sérii, kterou se vyplatí sledovat i v budoucnu.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku