Počítání mrtvých

3. listopadu 2019 Radek Bouřil Diskuze (0)
Počítání mrtvých

Jako spousta dalších i já sdílím nadšení CRWE pro práci Simona Bisleyho. A právě kvůli němu jsem se na Počítání mrtvých z pera otce Želvích ninjů Kevina Eastmana opravdu moc těšil.

Knihy Dobrovský

Počítání mrtvých vycházelo jako uzavřenej čtyřdílnej příběh v letech 94 – 96 nejprve u domovských Mirage Studios, který založil Eastman spolu s parťákem Peterem Lairdem a po prodeji práv u Image Comics. To co držíme v ruce my je pro změnu českej překlad reprintu, kterej vydalo Top Shelf Productions.

Naši staří známí Raphael a jeho dobrej kámoš Casey Jones, kterej v celý knížce prohodí asi třináct slov, si vyrazej na výlet z rodnýho NYC do díry jménem Pittsburg při snaze (zejména urputný Caseyho snaze) pomoci tajemné a oprsené Midnight, po které jde parta zabijáku v čele s ultimátním vrahem Johnym Woo Woo. No a tim je popis celýho příběhu víceméně hotovej. Dál už to je jen stará dobrá akční řežba, jakou známe z úžasnejch filmů přelomu osmdesátek a devadesátek jako sou Demolition Man, Robocop nebo Univerzální voják. Přesně taková řežba, díky který má teď hroznej úspěch John Wick. Příběh je násilnej i voproti původní sérii TMNT, která rozhodně není žádnou selankou, a krví se tam zbytečně nešetří. Osobně jsem rád, že v příběhu vystupuje želvák Raphael. Večně nabručenej hláškař, frajer. Taky ho theme song z legendárního animáku popisuje jako cool but rude.

Na příběhu mě zaujala a bavila hlavně jedna věc. A  to, když Raphael čuchne, k nelibosti Caseyho, ke kvérům a čím dál víc se ho zmocňuje vražedný šílenství, když dvěma uzinama vrtá díry do řad padouchů. Pak se vzpamatuje, škoda.

Eastman v doslovu přiznává, že nápad na knihu podobnýho ražení dostal spolu se simonem Bisleym po maratónu filmů režírovaných slavnym hongkongskym řežisérem, Johnem Woo. Já osobně sem žádnej jeho film zatím neviděl, ale viděl jsem tunu, která tim musela bejt inspirovaná.

Ve zmíněným doslovu scénarista pěkně popisuje spolupráci s Bisley,, kterej tady pracoval s komletním Eastmanovým layoutem, který dále bisleyoval tužkou a tuší. Tady je dobrý zmínit, kterak Eastman Bisleyho hodně usměrňoval, aby Casey a zejména Raph podobali tomu, jak si je s Lairdem vysnili. Je moc pěkný si porovnávat původní návrh a Bisleyho finiš. Asi nejhmatatelněji je to poznat hned na přebalu. Která vobálka asi bude čistě bisleyovská? Přední nebo zadní? Je zajímavý sledovat tu fúzi dvou výraznejch kreslířskejch stylů a hledat Simonovy eastereggy, který sou rozesetý v celý knize.

Verdikt

Ve finále je nutný říct, že Počítání mrtvých zaujme důstojný místo mezi vašima oblíbenejma masakrama, jako je právě Lobo, Soudce Dredd, Kick-Ass, Hitman nebo prakticky cokoli dalšího od Gartha Ennise. Když už se to jmenuje Bodycount, tak sem ty mrtví spočítal a je jich tam 67. To vám dá jednu mrtvolu za dvě stránky, slušný. Nechám už na vás, abyste si spočítali různý letící bulvy, málo jich tam taky není. Palec nahoru za šitou vazbu a devadesátkovej feeling.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Radek Bouřil
Radek Bouřil

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku