Znovuzrození hrdinů DC - Batman 04: Válka vtipů a hádanek

25. října 2019 S4TW Diskuze (0)
Znovuzrození hrdinů DC - Batman 04: Válka vtipů a hádanek

A máme tu dalšího Batmana. Kolikátého? No, řekněme, že kdybychom chtěli v komiksu číst jenom o této postavě, tak i v rámci českého vydání se nudit určitě nebudeme. Tohle je čtvrtý díl série, kterou píše Tom King. Než tu vyšel jeho první díl, tak to byl autor, u kterého byla velká očekávání, která byla naplněna tak nějak všelijak, nejspíš vlažněji, než se očekávalo. A jak to s ním vypadá ve čtvrté knize?

Knihy Dobrovský

Musím se přiznat, že já osobně patřil mezi čtenáře, kteří měli u tohoto autora hodně vysoká očekávání a ta se nepovedla úplně naplnit. A tak nějak to pokračuje i v komiksu Válka vtipů a hádanek. Rozhodně musím zdůraznit, že se nejedná o špatný komiks, ba dokonce bych řekl, že je nadprůměrně kvalitní, ale není to taková ta perlička, bestovka, topovka, prostě takové to dílo, které s chutí budete i za pár let otevírat a kochat se.

Tom King píše hrozně čtivě. Jakože fakt se dobře čte, všechno to krásně plyne, odsýpá, nejsou tam takové ty zádrhely, přes které se prokousáváte, nechápete kontext nebo co se právě děje. Ne, autor umí svůj příběh hodně kvalitně podat a minimálně samotné čtení je velmi zábavné.

Problém ovšem vidím v tom, že samotný scénář je strašně obyčejný a v ničem nevyniká. Je to takové to klasické superhrdinské, chcete-li batmanovské klišé. Joker, Riddler, Batman, válka, všichni se chtějí zabít, ale nezabijí se, hádanky, vtipy, dva tábory, Gordon,… Já nevím, ale tam fakt nebyla jediná věc, u které bych si řekl wow, to jsem ještě u Batmana neviděl a je to super.

Vlastně jedna taková věc se objevuje na poslední stránce celé knihy, nicméně o ní nejspíš už dávno víte, protože je takový ten typ události, které minimálně v rámci komiksových médií proběhl úplně všude.

Královskou službu dělá komiksu kreslíř, který dílo trochu pozvedá a vytahuje ho z takového toho příjemného průměru. Kresbu jsem si užíval od první do poslední stránky. Realistická, precizní, ale zároveň se nesnaží kopírovat klasické batmanovské kresby, netlačí zbytečně na to, aby byla co nejtemnější a nejdrsnější, ale zároveň je svým originálním způsobem pochmurná.

Ještě se vrátím k příběhu. Jak je komiks čtivý, tak ta zápletka je vlastně až směšně triviální. Motivy jednotlivých postav jsou na úrovni šedesátých let a já asi už definitivně ztratil víru v to, že Tom King píše nějak zásadního Batmana. Určitě se nemůže řadit k velikánům typu Miller, Moore, Snyder, Loeb či Morrison.

Tohle je prostě takové příjemné čtivo na jedno použití. Nesnaží se to o nějaké závratné filozofické myšlenky, naopak zápletky jsou možná až příliš jednoduché, postavy velmi snadno pochopitelné, jejich motivy triviální. Má kritika možná zní až příliš přísně, ale je dobré si uvědomit, že tu hodnotíme nejpopulárnější postavu ve světě komiksu, na které se podíleli ti největší velikáni. Koho nebavil King v předchozích třech knihách, nebude ho bavit ani teď, já to řadím mezi věci, které si takhle po knize jednou za půl roku rád přečtu.

Verdikt

U této knihy se mi strašně těžko vynáší nějaký finální verdikt. Já osobně od Kinga už nic nečekám a řádím ho sice ke kvalitním scénáristům, ale zároveň mě nedokáže posadit na zadek. Dobře se to čte, je to krásně nakreslené, ale zároveň je to takové to tuctové superhrdinské drama. Tak si vyberte.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku