Baltimore 5: Apoštol a čarodějnice

30. září 2019 jardoom Diskuze (0)
Baltimore 5: Apoštol a čarodějnice

Série Baltimore svým čtvrtým dílem přinesla velkolepé finále jednoho celého příběhu. Upír Haigus, který z Lorda Baltimora udělal lovce zla, padl Henryho rukou, a tak se náš příběh uzavřel. Trvalo čtyři knihy, než se Henry pomstil za svou milovanou ženu Elowen. A ačkoliv závěr posledního svazku jasně naznačil, že série bude pokračovat, každý čtenář se jistě trochu bál toho, kam se tohle může posunout a jestli tvůrci série budou mít čtenářům co nabídnout.

Knihy Dobrovský

Pátý svazek si, již od úvodních stran, celkem výrazně říká o čtenářovu pozornost. Svazek nabízí dva příběhy, dohromady o pěti sešitech, které se jednak vrací k příběhu inkvizitora Duviče a druhak nabízí příběh s čarodějnicí. Dohromady to, kromě krvelačné řežby, přináší také spoustu nových postav a v neposlední řadě i nového kreslíře.

To všechno zní dobře, nicméně bez chyby to není. Svazek mi totiž přišel takový prázdný a bez cíle. Předchozí díl dal jasně najevo, že to, kam další svazky povedou, bude Rudý král. Bohužel, tenhle svazek ho tak nějak ignoruje, nebo spíš obchází. Je v něm sice cítit jeho pachut, je tam vidět i jeho stopa, nicméně Haigus byl cílem, který byl neustále na dohled a tak čtenář každou další stranou očekával jeho konfrontaci s Baltimorem.

V pátém svazku je to právě naopak a já mám pocit, jakoby celý jeho obsah byl spíše jen nečím, co má čtenáře rychle uspokojit, než autoři vymyslí, jak dál. Příběhové svazky mám moc rád. Na chvilku strhnou pozornost od hlavní příběhové linie, vesmír jako takový obohatí o zajímavý příběh, a čtenáři dopřejí oddechové čtení. Jenomže hutná atmosféra, kterou Golden s Mignolou budují od prvního svazku, je něčím, bez čeho tato hororová série nefunguje a fungovat nebude.

Tady se chce po příběhu hlavně posun vpřed. Pak také nové překážky, další nepředstavitelné utrpení našeho hrdiny a v neposlední řadě pořádný záporák, který musí být vnímán na každé stránce, tak, jako tomu bylo v případě Haiguse.

Mocná čarodějnice je sice kvalitný protivník, kolem kterého Mignola a Golden budují celkem slušný příběh, nicméně nic v něm není zásadní a ani to zásadně nekončí. Obdobné je to v případě příběhu Duviče, který za své rozhřešení zaplatí životem a tím také jeho příběhová linie končí.

Další trochu matoucí skutečností je, že se kolem Lorda Baltimora motá spousta nových postav, které se tváří jako jeho přátelé. Nicméně je tohle opravdu zvláštní, protože je od začátku líčen jako samotář, a tyto postavy jsou bez jakéhokoliv úvodu vhozeny na plac, a tím pádem se čtenář moc nechytá, a hledá mezi nimi spojitost, kterou nakonec stejně nenajde.

Je zvláštní, že Baltimore se nyní druží, je totiž bez srdce, což je pro mě o důvod víc, proč být ještě více samotářským člověkem. Vlastně mi ani nevadí, že se z osamelého mstitele, stal člen, nebo vůdce týmu, spíš bych ale od knihy potřeboval vědět, jak se to stalo, a proč tomu tak je. Vlastně mi nevadí ani ony postavy samotné, protože nejsou nijak kýčovité, přehnaně charakteristické a vlastně mi do příběhu sedí, protože ctí archetypy, kterými do série zapadají. 

Verdikt

Nový Baltimore se tedy nese v trochu zvláštním duchu, protože v něm dobíhá příběh, který byl započat v první části, nicméně nabízí i jakýsi pomalý rozjezd nové části, která přinese novou hrozbu, ale i nová spojenectví.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku